اعتقادی به توقف طولانی نمادهای بورسی ندارم

به گزارش عرصه، شاپور محمدی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار که شب گذشته به همراه محمدرضا پور ابراهیمی – رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس – در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری با موضوع ” بازار سرمایه و چالش های پیش روی آن ” حضور یافته بود، افزود: شاخص کل بورس دوم آذر ۷۹ هزار و ۳۹۴ واحد بود که در مقایسه با روز قبل از آن افزایش داشته است، ضمن آنکه نسبت به ابتدای سال ۱۳۹۴ این متغیر ۲۷ درصد رشد داشته است.

دبیر شورای عالی بورس افزود: ارزش بازار، امروز تنها در بورس تهران ۳۳۲ هزار میلیارد تومان شد و ارزش کل بازارهای ما اعم از بورس و فرابورس و صندوق ها به ۶۰۰ هزار میلیارد تومان رسید. به لحاظ ارزشی، بورس تهران در هشت ماهه ابتدای سال، معاملاتش ۸۴ درصد رشد داشته، مضاف بر اینکه در فرابورس ۱۶ درصد، در بورس کالا ۵۰ درصد و در بورس انرژی نیز ۱۶ درصد رشد را شاهد بودیم.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار همچنین اظهار کرد: تاکنون، ارزش کل بورس‌ها ۱۱۵ هزار میلیارد تومان بوده که این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۴۸ درصد افزایش پیدا کرده است، لذا صرف نظر از نمادهای بسته در بازار بورس، کلیت بازار به لحاظ حجم معاملات رشد خوبی داشته که ارزش معاملات این موضوع را نشان می‌دهد.

نمادهای بسته به ۱۰ درصد کل نمادها هم نمی رسد

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص بسته بودن بعضی نمادها در بازار سرمایه گفت: من به هیج وجه اعتقاد ندارم که نمادها زیاد بسته بماند اما ممکن است جایی ابهام معامله ای وجود داشته باشد که آنجا  بسته بودن نماد به صلاح است. از طرفی گاه اتفاق افتاده که نمادهایی باز شده و نسبت به بازشدنش اعتراض وجود داشته بنابراین این یک موضوع دو سویه است و این نیست که همیشه باز کردن نماد موضوع خوبی باشد.

وی در خصوص بسته بودن حدود ۷۱ نماد در بازار سرمایه گفت: عموما توقف یک نماد در دنیا زیر یک روز است، ولی تعلیق آن ممکن است به ۱۰ روز هم کشیده شود، در این بازار ۶۰۰ نماد داریم که عموما نمادهای بسته شده حول و حوش ۱۰ درصد کل نمادهای بازار نیست.

محمدی سپس بسته بودن نماد سه بانک در بازار سرمایه را در راستای وظیفه نظارتی بانک مرکزی دانست و گفت: بانک مرکزی در راستای وظیفه نظارتی خود، نکاتی را در این رابطه مدنظر داشته است که البته در این رابطه مکاتباتی با مقامات مرتبط من جمله بانک مرکزی صورت گرفته که ان شاء الله با تعیین تکلیفی که با بانک مرکزی خواهیم کرد بازگشایی آنها را پی گیری می کنیم.

بانک‌ها شاید تاب استاندارد های جدید را نداشته باشند

در ادامه، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز در همین رابطه گفت: به نظر می رسد بخشی از تصمیمات به حوزه سازمان بورس محدود نمی شود و همان طور که در بحث بانکی یک اختلاف جدی بین سازمان حسابرسی و مجموعه بانک مرکزی است در خصوص نحوه افشای اطلاعات صورت های مالی بانک ها نیز بین وزارت اقتصاد و بانک مرکزی اختلاف نظرهایی وجود دارد.

وی با بیان اینکه این وضعیت بلاتکلیفی سرمایه گذاری است تاکید کرد: در خصوص نمادهای بسته باید تعیین تکلیفی صورت گیرد تا سرمایه گذار بتواند برای خرید و فروش سهم خود اقدام کند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بانک مرکزی اصرار دارد که بر اساس استاندارد های مورد نظر می بایست افشای اطلاعات صورت گیرد که حتی اگر این افشای اطلاعات هم صورت گیرد باز هم نگرانی های ما جدی است؛ چراکه این احتمال وجود دارد حوزه نظام بانکی ما تاب اجرای این استانداردهای جدیدی که بانک مرکزی مطرح کرده، نداشته باشد.

وی افزود: ممکن است بستن نمادی در بازار سرمایه، تنبیه محسوب شود ولی در مدت تعطیلی آن نماد دیگر از اتفاقاتی که در این زمان برای آن شرکت می‌افتد بی خبر خواهیم ماند.

توافق با شرکت فرانسوی آتوس

سخنگوی سازمان بورس، درباره نرم افزارهای معاملات چون کدال یا هسته معاملات نیز اظهار کرد: کل قطعی ها در سامانه معاملات ما هشت مورد بوده است که در مورد سامانه هسته معاملات باید عنوان کنم که این سامانه به دلیل تحریم، سال ها به روز رسانی نشده بود.

محمدی خاطرنشان کرد: اگر همت شرکت فناوری نبود این نرم افزار کلا معلق می شد، ولی این سامانه توانست تمام معاملات را پشتیبانی کند و هم اکنون این نرم افزار روزانه ۱۲۰۰ میلیارد تومان معامله می‌کند، ضمن آنکه اخیرا با شرکت آتوس برای به روز رسانی این نرم افزار به توافق رسیدیم که ان شاء الله ظرف ۷ یا ۸ ماه آینده این نرم افزار به روز رسانی خواهد شد.

سیگنال فروشی شبکه های اجتماعی 

پور ابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به بحث افشای اطلاعات در شبکه های اجتماعی پرداخت و گفت: در حوزه بازار، به جز سیستم کدال، رویکردهای جدیدی در قالب بحث اطلاع رسانی شکل گرفته  که از جمله آن می توان به تلگرام و گروه هایی که به صورت غیر رسمی در این حوزه شکل می گیرند اشاره کرد که باعث می شوند اطلاعات قبل از آنکه در سامانه کدال بارگذاری شوند افشا شوند که لازم است در این رابطه اقدامات مقتضی صورت گیرد.  

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در همین باره اظهار کرد: در رابطه با شبکه های اجتماعی که سیگنال فروشی می کنند و حرکت های اغوا کننده انجام می دهند، موضوع را پیگیری قضایی خواهیم کرد ضمن آنکه شرکت ها را ملزم کردیم تا اطلاعات مربوط به میزان تولید و فروش شان را ماهیانه افشا کنند.

محمدی افزود: سازمان بورس، همچنین تعدادی از سایت های غیر قانونی را  شناسایی و به دستگاه قضایی معرفی کرد که اینها بعد از پی گیری های قضایی بسته شدند. منتهی به همکاری بیشتر نهادهای مختلف نیاز است. چرا که برخی افراد با نام خود وارد نمی شوند بلکه با اسم ها و ایمیل های دیگری می آیند و سیگنال فروشی می‌کنند.

سخنگوی سازمان بورس با بیان اینکه این پیگیری ها همچنان ادامه دارد، افزود: به هر حال اینها قبلا هم پیگری شده و  دکتر فطانت، رئیس سابق بورس نیز زمان خودشان این موضوع را به شکل جدی  پیگیری کرده اند.

محمدی با اشاره به جریمه برخی مدیران شرکت های تولیدی بورس و همچنین مدیران شخصی که اطلاعات خود را افشا نکرده یا آن را دیر اعلام کرده اند، گفت:  سازمان بورس نقش نظارتی خود را با تمام قوت اعمال می کند؛ در عین حال ما پرونده هایی داریم که مثلا یک مدیر بیش از ۴۰ بار تخلف کرده و به اطلاعیه ها  و تذکرات سازمان بورس گوش نکرده؛  لذا در این مواقع  دیگر دستگاه ها هم باید به کمک بیایند تا بتوان با تمام ظرفیت با اینها برخورد کرد.  

پورابراهیمی نیز تصریح کرد: مجموعه شبکه هایی که پیرامون بازار سرمایه شکل می‌گیرند به تقویت تحلیل بهتر بازار سرمایه کمک می‌کنند، اما در مورد گروه‌هایی که قبل از بارگذاری اطلاعات بر سامانه کدال، اطلاعات را منتشر می کنند باید شک کرد؛ ضمن آنکه در بحث افشای اطلاعات اولین جایی که افشای اطلاعات ممکن است از آن طریق صورت گیرد خود شرکت ها هستند که ممکن است برخوردهایی نیز با آنها صورت گرفته باشد ولی گزارشی مبنی بر تخلفات این مجموعه ها که به صورت مشهود خود را نشان دهد عملیاتی نشده است.

محمدی نیز با تاکید بر اینکه در این رابطه افرادی پیگیری قضایی شده اند گفت: برای حل این مشکل همکاری سه نهاد سازمان بورس، پلیس فتا و قوه قضائیه لازم است.

ارزش ۶۰۰ هزار میلیارد تومانی بازار سهام

سخنگوی سازمان بورس در خصوص فروش اوراق خزانه و اینکه آیا فروش این اوراق، تهدیدی برای بازار سرمایه محسوب خواهد شد نیز بیان کرد : کل اوراقی که امسال برای دولت فروخته شده ۱۷ هزار میلیارد تومان است و بازار سهام ما ۶۰۰ هزار میلیارد تومان ارزش دارد در حالی که بازار بدهی ۳۰ هزار میلیارد تومان است. لذا این حرف غیر کارشناسی است که اوقات سازمان بورس صرف فروش اوراق خزانه شده است، ضمن آنکه تقویت بازار بدهی یکی از راه های ارتقای رشد اقتصادی است.

پورابراهیمی نیز در همین رابطه بیان کرد: بازار بدهی نباید بازار سهام را دچار چالش کند به این شکل که ما با نرخ هایی که تعیین می کنیم عملا شرایط را برای ورود به بازار سرمایه که به نوعی اوراق با ریسک محسوب می شوند مشکل کنیم.

بازار سرمایه و پول به هم مرتبط‌اند

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، بازار سرمایه و بازار پول را به “ظروف مرتبط” تشبیه کرد و گفت: تردیدی در آن نیست که بازار پول ما بزرگ تر از بازار سرمایه است، اما در هرحال این دو بازار به هم متصل هستند.

وی سپس با استقبال از کاهش نرخ سپرده‌های بانکی افزود: بازار سرمایه جایی است که نرخ‌ها باید آزاد باشد و به هیچ وجه نمی شود در آنجا دستوری کار کرد و اصلا کسی با این مخالف نیست که نرخ ها باید نرخ‌های صحیحی باشد.دیدگاهها بسته شده است.