امضاء دومین توافقنامه صلح دولت کلمبیا با شورشیان فارک


دولت کلمبیا و شورشیان فارک فردا پنج شنبه دومین توافق نامه صلح را امضاء خواهند کرد.

به گزارش عرصه به نقل از تله سور، توافق نامه صلح جدید میان نیروهای شورشی فارک و دولت کلمبیا فردا پنج شنبه امضاء شده و برای تصویب به کنگره فرستاده خواهد شد.

«خوان مانوئل سانتوس» رئیس جمهور کلمبیا و «تیمولئون خیمنز» در بوگاتا پایتخت کلمبیا توافق نامه صلح جدید را امضاء خواهند کرد. سانتوس در طی یک سخنرانی گفت: ما یک فرصت بسیار خوب پیش رو داریم . ما باید از این فرصت استفاده کرده تا به فصل دردناک مردم کشورمان خاتمه دهیم. تحکیم صلح مستلزم همکاری دو طرف با یکدیگر و اجرای توافق نامه صلح است.

«آلوارو اوریبه»، رئیس‌جمهوری سابق کلمبیا که از مخالفان توافق نامه صلح است گفت: تغییرات اعمال شده در دومین توافق نامه صلح  تزئینی است و اگر این توافق اجرایی شود، خطری برای دموکراسی کلمبیا است. چرا که در آن تنبیه شورشیانی که مرتکب اعمال وحشیانه شده‌اند، گنجانده نشده است.

وی خواستار آن است تا توافق جدید به رفراندوم گذاشته شود و ابراز اطمینان کرده که مردم بار دیگر آن را رد می‌کنند.

گفتنی است که دلیل مخالفت مردم کلمبیا با توافق اولیه، امتیاز دهی بی مورد به شورشیان فارک عنوان می شود حال آنکه در توافق جدید که دیپلمات هایی از نروژ و کوبا نیز آن را مطالعه کرده اند، اصلاحات و شفاف سازی هایی صورت گرفته است.

توافق اولیه که در ۲ اکتبر به همه پرسی مردم کلمبیا گذاشته شد، با ۵۰.۲ درصد رای منفی، از اعتبار ساقط شد حال آنکه توافق جدید به همه پرسی گذاشته نخواهد شد و تنها تایید کنگره کلمبیا برای نهایی شدن آن کفایت می کند.

نتیجه پنج دهه جنگ داخلی کلمبیا که از آن به طولانی ترین نبرد آمریکای لاتین یاد می شود؛ ۲۶۰ هزار کشته و میلیون ها آواره است.دیدگاهها بسته شده است.