برگزاری نشست تخصصی حقوق شهروندی در نخستین کنگره ملی زنان موفق ایران

به گزارش عرصه،«دکتر الهام امین زاده» محورهای اصلی این نشست تخصصی را حقوق شهروندی،حقوق و حقوق زنان، عنوان کرد و گفت: نشست تخصصی حقوق شهروندی در کنگره زنان موفق ایران در تاریخ ۲۱ دیماه ۹۵ در سالن اجلاس سران اسلامی برگزار می‌شود.

وی افزود: با وجود اینکه موانعی پیش روی زنان برای تحقق حقوق شهروندی وجود دارد، ما نمی‌خواهیم زن و مرد را قطب قرار دهیم و خواهان مردسالاری یا زن سالاری نیستیم در این نشست ما خواهان رابطه مناسب، مساوی و عدالت جویانه هستیم.

 امین زاده تصریح کرد: بی تردید حقوق شهروندی در جامعه امروز ایرانی به فصل مشترک دغدغه های ملت و دولت و نیز گفتمان غالب در حکومت تبدیل شده است.

وی اظهار داشت: در این نشست تخصصی به مسائل شهروندی که نوعی پایگاه و نقش اجتماعی خاص در جهان امروز است برای تمام اعضاء جامعه که متشکل از  مجموعه‌ به هم وابسته‌ای از وظایف، تکالیف، حقوق، مسئولیت‌ها و تعهدات اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی می‌باشد که برای همه الزام‎آور است.

 امین زاده، عدم رعایت حق تقدم و احترام به حقوق دیگران را مصداق بارز ضعف فرهنگ تعامل اجتماعی خواند و افزود: عدم رعایت انضباط و عادت به بی قانونی از یک سو و گسترش شهر نشینی ، درهم تنیدگی وفشردگی در فقدان فضاهای مناسب شهری از سوی دیگر، پیامدهای گسترده ای همچون افزایش ناهنجاری های اجتماعی، مثل خشونت شهری را در پی دارد.

وی تاکید کرد: مدنظر قراردادن حقوق و امکانات عمومی آسایش و رفاه شهروندان در جامعه و توجه به نیازهای مادی و رفاه معنوی و اخلاقی و رشد و تعالی انسان با کرامت و با فضیلت باید فراهم گردد.

وی افزود :حضور بانوان موفق کشورمان در این کنگره بیانگر این است که در صورتی که زنان به مسائل حقوقی واقف باشند، می توانند در زمان های مختلف و در عرصه های داخلی و بین المللی سربلند بیرون بیایند و در این صورت است که می‌توانند سفیران حقوق اسلامی ایرانی باشند.

وی با ابراز خرسندی از برگزاری پنل تخصصی حقوق شهروندی در کنگره زنان موفق ایران اظهارداشت: یکی از چالش‌های ما این است که زنان برای حضور در بخش‌های دولتی و خصوصی آمادگی پیدا کنند تا نه تنها بتوانند در مجامع بین‌المللی حضور موثری داشته باشند بلکه بتوانند میزبان کشورهای خارجی نیز باشند و بتوانند تصویر درستی از جایگاه زنان در جامعه ارائه دهند تا توهمات ایجاد شده از بین برود.

 امین زاده با اشاره به منشور حقوق و تکالیف زنان و خانواده و با بیان اینکه این منشور از قوانین جامع و بی‌بدیل حوزه زنان است، گفت: طرح حمایت حقوق و مسئولیت زنان در عرصه‌های داخلی و بین‌المللی خوشبختانه تبدیل به قانونی شد که بیشترین رای را در مجلس به خود اختصاص داد و این نشان می‌دهد که اگر مردان کشور در موضوع یک قانون توجیه شوند حتی اگر آن موضوع در خصوص زنان باشد ابایی ندارند که به آن رای دهند. من افتخار طرح این قانون را در مجلس داشتم و ما به این قانون افتخار می‌کنیم و باید تلاش کنیم هر کدام در مسئولیتی که داریم آن را اجرایی کنیم.

وی با ابراز خرسندی از برگزاری نخستین کنگره زنان موفق ایران افزود: باید نگاه مصرفی به زنان تغییر کند و زنان هم‌دوش مردان در فعالیت‌های مختلف کشور مشارکت داشته باشند. همچنین باید زمینه مناسب برای رشد شخصیت زن و احقاق حقوق او فراهم شود.

امین‌زاده گفت: در برنامه ششم توسعه باید به اشتغال، توانمندسازی و حقوق شهروندی زنان توجه شود. با توجه به رویکرد دولت یازدهم ما باید نگاهی اعتدال‌گرایانه و به دور از افراط و تفریط به حقوق زنان داشته باشیم.

 امین زاده در پایان ابراز امیدواری کرد: که برگزاری این رویداد بزرگ، راهی  برای ارائه راهکارهای تخصصی و کارآمد معضلات حوزه حقوقی بانوان کشورمان در زمینه های مدیریتی و فرهنگی و اقتصادی باشد. و این کنگره دستاورد های خوبی را برای جامعه بانوان کشور داشته باشد.دیدگاهها بسته شده است.