تشدید درگیری ها در شرق حلب تا پیش از مراسم تحلیف «ترامپ»


نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه مدعی است که تا پیش از روی کار آمدن رئیس جمهوری جدید آمریکا در ژانویه ۲۰۱۷، شرق حلب شاهد دور جدیدی از خشونت ها خواهد بود.

به گزارش عرصه به نقل از رویترز، «استفان دی میستورا» نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه در ادعایی عجیب و مغرضانه احتمال داد که تا پیش از مراسم تحلیف «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری منتخب آمریکا در ۲۰ ژانویه، شرق «حلب» شاهد وقوع دور تازه ای از درگیری های خشونت بار از سوی نیروهای دولتی دمشق خواهد بود.

دی میستورا که در جمع گروهی از نمایندگان سوسیال دموکرات آلمان حضور داشت، دلیلی قانع کننده برای این پیش بینی خود ارائه نداد حال آنکه این ادعای وی می تواند از هم صدایی با برخی از مقامات اروپایی ریشه بگیرد که وعده های انتخاباتی ترامپ مبنی بر تحکیم روابط با روسیه (از متحدین اصلی دمشق) را نگران کننده و موجب دلگرمی «بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه، عنوان می کنند.

از سوی دیگر، دیمیستورا این روزها از بابت مخالفت دمشق با طرح پیشنهادی وی مبنی بر ایجاد حکومت خودمختار در شرق حلب دلخور است.

گفتنی است که «ولید المعلم» وزیر امور خارجه سوریه در مخالفت با این پیشنهاد گفته بود: طرح دی‌ میستورا برای خودمختاری «تروریست‌ها» در شرق حلب را نمی پذیریم.

دی‌ میستورا در ادامه جبهه گیری خود علیه نیروهای ارتش سوریه، تشدید درگیری ها در شرق حلب را برای ۲۷۵ هزار شهروند ساکن در این منطقه خطرناک توصیف کرده و نتایج مخرب آن را با محاصره ۸۷ روزه شهر «ووکووار» کرواسی به دست نیروهای صرب در سال ۱۹۹۱ میلادی مقایسه کرد.

وی در توجیه ادعای عجیب خود گفت: از بابت آنچه که ممکن است تا پیش از ژانویه ۲۰۱۷ در شرق حلب اتفاق بیفتد، بسیار نگران هستم.

با  این حال وی علیرغم وجود اطلاعات اندک در باره سیاست خاورمیانه ای ترامپ، اظهار امیدواری کرد چنانچه وی به وعده های خود مبنی بر مبارزه با داعش در همکاری با «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه، عمل کند؛ شانس پیشرفت تلاش ها در راستای خاتمه جنگ سوریه به قوت خود باقی خواهد ماند.دیدگاهها بسته شده است.