تلاشی برای ارائه تصویر درست از فرهنگ ایران

به گزارش عرصه به نقل از روابط عمومی گالری محسن، احسان رسول‌اف – مدیر این گالری و برگزارکننده اولین نشست اقامتگاه‌های هنری در خاورمیانه – دوم آذرماه، در نشستی که به همین مناسبت برگزار شد، اظهار کرد: کشور ما از دیرباز محل تردد اقوام و فعالیت‌های مختلف فرهنگی بوده است، اما نکته حائز اهمیت در این‌جاست که این کشور می‌تواند به‌عنوان یکی از مهم‌ترین کشورهای منطقه در مراودات بین‌المللی تبدیل شود. از این جهت، ما بر آن شدیم تا از طریق برخی از مکاتبات و مراوداتی که با کشورهای مختلف داشتیم، فضایی را به‌وجود آوریم که حضور نسل جوان وقت بیشتری بگیرد و فعالیت‌های فرهنگی، هنری هنرمندان ایرانی به مخاطبان بین‌الملل ارائه شود.
او ادامه داد: اولین نشست منطقه‌ای اقامتگاه‌های هنری «رِس‌آرتیس» اول تا پنجم آذر امسال با تمرکز ویژه روی اقامتگاه‌های هنری خاورمیانه و آسیا در گالری «محسن» تهران برگزار می‌شود. این نشست فرصتی برای هنرمندان، کیوریتورها و گردانندگان اقامتگاه‌های هنری سراسر دنیاست که برای تبادل نظر درباره نقش اقامتگاه‌های هنری در هنر معاصر تلاش‌هایی را انجام می‌دهد. این موضوع می‌تواند به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین مباحثی که طی سال‌های اخیر در فرهنگ و هنر دنیا مدنظر قرار گرفته در کشور ما نیز بیشتر مورد توجه قرار بگیرد، چرا که طی چند سال گذشته موضوع اقامتگاه‌های هنری، موضوع بسیار جدی و مهمی است که می‌تواند به‌عنوان بهترین راه برای معرفی فرهنگ و هنر سرزمین‌ها فارغ از قومیت‌ها و مذهب‌ها، تاکید زیادی داشته باشد.
مدیر برگزاری اولین نشست اقامتگاه‌های هنری در خاورمیانه افزود: موضوع اقامتگاه‌های هنری بیش از ۷۰ سال قدمت دارد و طی دوره‌های گذشته به محلی تبدیل شده که می‌تواند فراهم‌کننده گفت‌وگو و تعامل میان هنرمندان کشورها با یکدیگر باشد. این موضوع از چند سال گذشته به صورت جدی‌تر مطرح شده، اما در ایران جزو آخرین موضوعاتی است که خیلی قدمت ندارد و با این‌که در حوزه «بوم‌گردی» فعالیت‌هایی با این محوریت انجام گرفته، اما نمی‌توان ادعا کرد که موضوع اقامتگاه‌های هنری موضوع جدی در این عرصه بوده است. به هر ترتیب پس از تحریم اقتصادی ایران از سوی آمریکا فضای اقتصادی و فرهنگی نیز دچار تحولات زیادی شد و ما دیدیم در عرض یک یا دو ماه، فاصله دلار و تومان چند برابر شد. به همین جهت ما تصمیم گرفتیم تا با در نظر گرفتن چنین رویکردی فضایی را ایجاد کنیم که هم بتوانیم میزبان هنرمندان، فعالان فرهنگی و هنری کشورهای مختلف باشیم و هم کاری کنیم که آن‌ها از هنرمندان ایرانی میزبانی کنند. ما می‌توانیم ادعا کنیم این روش قطعا یک روش کاملا معاصر است و می‌تواند آنچه در درون فرهنگ ناب ایرانی اتفاق می‌افتد را به گوش جهانیان برساند.
رسول‌اف همچنین بیان کرد: متاسفانه در سال‌های اخیر تصویر مردم فرهنگ‌های مختلف از ایران تصویر نادرستی است، در حالی که ما خوب می‌دانیم در کشور ما ایران، چه شرایط مناسب و موثری در عرصه فرهنگ و هنر وجود دارد و هنرمندان با تمام مشکلاتی که پیش رو دارند مشغول خلق آثار هنری هستند. ما با برگزاری این نشست در تلاشیم تا فرصت جدیدی را به دست‌اندرکاران اقامتگاه‌های هنری سایر کشورها ارائه دهیم که پیغام‌بر تصویر واقعی ایران باشد و آنچه شایسته جوان‌های ایرانی است به دنیان نشان دهد. شرکت‌کنندگان در این گردهمایی علاوه بر فرصت‌هایی که برای گفت‌وگوهای تخصصی در این زمینه پیدا می‌کنند، فرهنگ پربار گذشته و حال ایران را از نزدیک لمس می‌کنند و با هنر معاصر ایران آشنا می‌شوند.

او ادامه داد: ما معتقدیم این نشست زمانی جدید برای حمایت از درک فرهنگی و تلاش متقابل هرچه بیشتر میان هنرمندان و گردانندگان اقامتگاه‌های هنری سراسر جهان، برای اولین‌بار در خاورمیانه خواهد بود و خوشحالی ما بیشتر می‌شود وقتی اعلام کنیم ایران میزبان این نشست در خاورمیانه است.
مدیر گالری «محسن» ضمن معرفی کشورهای شرکت‌کننده در این نشست تخصصی که به مدت پنج روز در این گالری برگزار می‌شود، تاکید کرد: بیشترین تعامل ما در حوزه تعاملات دولتی با مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که به طور حتم بعد از برگزاری این برنامه‌ها نتایج آن به دوستان در وزارت ارشاد ارائه خواهد شد. در این راه تنها خواسته‌ای که می‌تواند در حوزه دولتی مورد توجه قرار بگیرد، رفع مسائل حقوقی و همکاری با این پروژه است که تا به امروز قول‌های مساعدی را در این زمینه دریافت کردیم.
رسول‌اف ادامه داد: ذر روزهای اقامت مهمانان شرکت‌کننده در سمینار ما، سعی می‌کنیم آنچه درا که رد تهران می‌تواند به‌عنوان هنر معاصر ایران به هنرمندان معرفی شود، به نمایش گذاشته شود و توانمندی هنرمندان ایرانی را معرفی کنیم. این در حالی است که طی مدت برگزاری سمینار، کارگاه‌های آموزشی نیز در حوزه‌های مختلف هنری بویژه هنرهای تجسمی برگزار می‌شود که تردید ندارم می‌تواند نقش بسیار اساسی را در تبادلات فرهنگی ایران و سایر کشورها ایفا کند.

این تهیه کننده و سرمایه‌گذار فرهنگی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: متاسفانه آنچه تا کنون در این حوزه و ماجرای اقامتگاه‌های هنری مدنظر قرار گرفته، فعالیت‌های خودجوش و رفاقتی بوده که جنبه رسمی و استانداردی نداشت اما ما دوست داریم با برگزاری این سمینار فضایی را ایجاد کنیم که موضوع اقامتگاه‌های هنری به نهادی تبدیل شود که از شکل دوستانه آن خارج شده و وارد فضای جدیدی می‌شود؛ گرچه به صورت جدی معتقدیم اگر حوزه‌هایی چون میراث فرهنگی و گردشگری وارد این مقوله شوند ما با مشکلات زیادی روبه‌رو خواهیم شد، چرا که این فضا مختص به حوزه هنر است و قرار نیست به یک امر درآمدزای اقامتی و گردشگری تبدیل شود. اتفاقا مین منظور است که ما فضای موجود را در حوزه هنرهای تجسمی تعریف کردیم.
او در بخش پایانی صحبت‌های خود گفت: ما می‌خواهیم به سهم خود تصویر ایران را عوض کنیم و نشان دهیم که ابزار فرهنگی و هنری سرزمین ایران با مشارکت هنرمندان و فعالان عرصه فرهنگ و هنر می‌تواند بدون هیچ هزینه‌ای تصویر ارزشمند ایران را به جهانیان نمایش دهد، ما معتقدیم هنر ایران صرفا ریشه در تاریخ و تصویرهای تاریخی ندارد. هنر ایران جزو زنده‌ترین هنرهاست که به دور از هر گونه رویکرد سیاسی می‌تواند معرف چهره‌ای ارزشمند و ناب از سرزمینی باشد که فرهنگ و ارزش‌های انسانی در آن حرف اول را می‌زند.دیدگاهها بسته شده است.