حمایت وزیر صنعت ایتالیا از گسترش روابط تجاری با ایران

به گزارش عرصه، ایران در ژانویه پس از اجرایی شدن توافق هسته ای که به تحریم های اقتصادی پایان داد، به سیستم تجارت جهانی بازگشت و شرکت های ایتالیایی مشتاقانه به بستن توافق های تجاری با ایران پرداختند.

انتقاد دونالد ترامپ، رییس جمهور منتخب آمریکا از توافق هسته ای، دورنمای خارج شدن این کشور از توافق هسته ای را مطرح کرده است و این واهمه را در میان دیپلمات های اروپایی ایجاد کرده که تغییر رهبری در کاخ سفید، ممکن است مانع تجارت رو به رشد با ایران شود.

اما کارلو کالندا، وزیر صنعت ایتالیا اعلام کرد وی به تلاش برای تحکیم روابط تجاری با ایران ادامه می دهد و اوایل سال ۲۰۱۷ به همراه پیر کارلو پادوان، وزیر اقتصاد به ایران سفر خواهد کرد.

وی اظهار کرد مسئله تامین سرمایه گذاری که به دلیل ادامه تحریمهای یکجانبه آمریکا علیه تهران، دسترسی ایران به سیستم مالی بین المللی را محدود کرده است، یکی از مهمترین موضوعات مورد بحث خواهد بود.

وزیر صنعت ایتالیا در یک نمایشگاه تجاری برای شرکتهای ایرانی در شهر رم گفت: مسئله اصلی به کار انداختن کامل کانال های مالی است تا همه پروژه‌های خوب به واقعیت بپیوندند.

کالندا اعلام کرد هنوز زود است درباره تغییر وضعیت در دوران ریاست جمهور ترامپ صحبت کنیم اما بر این باورم که به نفع کشورهای حاضر در توافق هسته ای است که این توافق اجرا شده و ادامه پیدا کند.

بر اساس گزارش رویترز، کالندا به این پرسش که آیا توافق های همکاری که تاکنون امضا شده اند و شامل گروه خدمات نفتی سایپم و شرکت فولاد دانیلی است، در خطر هستند، پاسخ داد تصور نمی کنم.دیدگاهها بسته شده است.