رأی اتحادیه اروپا برای عضویت برای مردم ترکیه بی ارزش است


رئیس جمهور ترکیه گفت: رای گیری پارلمان اروپا برای عضویت آنکارا در اتحادیه اروپا در نظر مردم ترکیه بی ارزش است.

به گزارش عرصه به نقل از آناتولی، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه در یک اجلاس گفت: پارلمان اروپا درباره عضویت ترکیه از سوی اعضای اتحادیه اروپا فردا رای گیری خواهد کرد که نتیجه آن هرچه باشد از نظر مردم ما بی ارزش است.

وی در ادامه با اشاره به کودتای نافرجام ۱۵ جولای که منجر به کشته شدن ۲۴۸ تن شد، افزود: هیچ معیاری برای سنجش ارزش و خواست ملتی که در جهت آزادی و استقلال خود، جانشان را از دست داده اند وجود ندارد.

اردوغان با متهم کردن اتحادیه اروپا به جانبداری از برخی سازمانهای تروریستی گفت: علیرغم اینکه اتحادیه اروپا نسبت به برخی از کشورهای اروپائی ارزشهای بالاتری دارد، لیکن از آنجائیکه بلوک غرب هیچ نوع حمایتی از ترکیه انجام نداده است، رای پارلمان اروپا برای ما الزام آور نبوده و برای من پذیرش هرگونه ابلاغیه از جانب اتحادیه اروپا امکان پذیر نیست.

لازم به ذکر است که موضوع پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا از سالها پیش مطرح شده است. ولی در ماههای اخیر و با وقوع کودتا در ۱۵ جولای در این کشور، موضوع حکم اعدام برای افراد خاطی و مجرمی که در اجرای کودتا دست داشته اند از جانب دولت مطرح شد که با مخالفت شدید برخی از اعضای پارلمان اروپا روبرو شده و آنکارا را متهم به نقض حقوق بشر کردند که متقابلا رئیس جمهور ترکیه با مشاهده  تردید طرف اروپائی در پذیرش کشورش در اتحادیه اروپا، موضوع  عضویت در سازمان همکاریهای شانگهای را مطرح کرد که با استقبال این سازمان روبرو شده است.



دیدگاهها بسته شده است.