سفر دریایی از ایران به پاکستان و هندوستان برقرار می‌شود

یک سال پس از ابراز علاقه‌ ایران و عمان برای راه‌اندازی خط دریایی مسافری بین دو کشور، سرانجام آبان‌ماه امسال کشتی‌های ایران به آب انداخته شدند تا دو بار در ماه مسافران را در این مسیر جابجا کنند، سفری که به اعتقاد مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان سیستان و بلوچستان به نسبت مسیر هوایی، ارزان‌تر است.

سیستان و بلوچستان از همان یک سال پیش نیز برای راه‌اندازی خط دریایی میان بنادر چابهار، کراچی و سواحل شرقی هندوستان علاقه نشان داده بود که اکنون «کامبیز مشتاق گوهری» از اقدام در آینده‌ای نزدیک، خبر داده است.

منزوی، اما جذاب

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سیستان و بلوچستان به عرصه گفت: قرار است بزرگترین پایانه‌ی کشتیرانی مسافربری در چابهار افتتاح شود و در کنار آن به وزارت امور خارجه پیشنهاد شده کنسولگری عمان در این نقطه از ایران راه‌اندازی شود تا شاید اقدامی باشد برای تسهیل و یا لغو روادید عمان و ایران، چرا که وجود این خط دریایی و مناسبات سیاسی دو کشور یقینا سبب آمد و شد بیشتر مسافران ورودی به استان سیستان و بلوچستان در مسیر چابهار ـ عمان خواهد شد.

۱۳۹۶ سال سیستان و بلوچستان است، استانی که به زعم مدیر آن، سال‌هاست به خاطر شرایط جغرافیایی دچار انزوا شده و اکنون توسعه‌ی راه‌های دسترسی بخشی از سیاست‌های این استان برای خروج از آن حالت منزوی به شمار می‌آید.

مشتاق‌گوهری در این‌باره بیشتر توضیح داد: منزوی بودن استان تقصیر کسی نیست، جغرافیا و طبیعت باعث آن شده است. سیستان و بلوچستان بین سه کویر بزرگ لوت، میرجاوه و لوتک محصور شده‌ و دسترسی به آن را دشوار کرده و به همین علت است که در تاریخ سیاسی معاصر، کمتر نشانه‌ای از مشارکت این استان در وقایع مهم کشور دیده می‌شود، چون دور بوده است.

او علاج این انزوا را طرح‌ها و برنامه‌هایی دانست که طول مدت اجرای هرکدام از یک تا پنج سال است و درباره‌ی آن‌ها گفت: سیستان و بلوچستان، جذاب اما دور از دسترس است، برای همین توسعه‌ی زیرساخت‌های حمل و نقل از جمله تصمیم‌های راهبردی است که در استان گرفته شده و پیگیری برای برقرار شدن خط دریایی مسافرتی چابهار ـ عمان هم در این راستا بوده است. راه‌آهن کرمان به زاهدان که تاسیس شده و راه آهن زاهدان به چابهار نیز مراحل پایانی را طی می‌کند.

وی درباره‌ی سرانجام این راه‌آهن که از سال ۱۳۸۹ عملیات ساخت آن آغاز شده است، بیان کرد: پیش‌بینی می‌شود تا سال ۹۸ این مسیر بهره‌برداری شود و پس از آن نیز راه آهن زاهدان ـ مشهد پیگیری خواهد شد.

ارزان به سیستان و بلوچستان سفر کنید

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سیستان و بلوچستان همچنین از تخصیص یارانه به پروازهای چابهار و زاهدان خبر داد و افزود: همین حالا با ۷۰ تا ۱۰۰ هزار تومان می‌توانید به چابهار سفر کنید.

او در پاسخ به این پرسش که این پروازهای ارزان کجا عرضه می‌شوند که در دسترس عموم مردم قرار ندارد!؟ گفت: تعدادی از آژانس‌های مسافرتی و هوایی این فروش را انجام می‌دهند. درحال حاضر چهار خط هوایی چارتر شده وجود دارد که دسترسی به سیستان و بلوچستان را با این قیمت‌ها، مهیا و تورهایی به نرخ ۵۰۰ هزار تومان به این مقصد اجرا می‌کنند.

وی توضیح داد: قیمت این تورها و پروازها به خاطر یارانه‌ای که استانداری و اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان و منطقه آزاد چابهار اختصاص داده‌اند رقابتی شده است. ما یک سوم هزینه‌ی تورها را به آژانس‌های برگزارکننده پرداخت می‌کنیم تا نرخ‌ها ارزان و استان در دسترس بیشتر مردم قرار گیرد. تعدادی هلدینگ هم شکل گرفته تا پکیج‌های آماده شده را در اختیار آژانس‌های علاقمند قرار دهد.

این مقام مسؤول، علت ملموس نبودن چنین خدماتی را نبود تبلیغات دانست و اظهار کرد: ما این کارها را انجام داده‌ایم، ولی دیده نمی‌شود، چون تبلیغاتی نشده است، برای همین تبلیغات پرحجمی را برای امسال پیش‌بینی کرده‌ایم.

مشتاق‌گوهری در ادامه گفت: با این‌که یارانه به شماری از پروازها و تورها اختصاص یافته، ولی هنوز وارد فضای تبلغاتی نشده است. این پروازها باید وارد شبکه‌ی فروش شود تا از نیمه دوم سال ۹۵ امکان رفت و آمد ارزان به این استان فراهم شود.

وی اضافه کرد: این کاری است که در آستانه‌ی ‌سال ۹۶ آغاز شده و امیدواریم چهار و پنج هفته پیش از نوروز، شاهد اوج گرفتن سفرها به استان سیستان و بلوچستان باشیم.

او ادامه داد: با توجه به دسترسی دشواری که سیستان و بلوچستان دارد، سفر به آن، زمانی بیشتر از تعطیلات پایان هفته نیاز دارد که به ناچار باید تعطیلات نوروز را برای آن گذاشت که پیک سفر این استان است، برای همین پیشنهاد توزیع تعطیلات سالانه در طول سال از طریق سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مطرح شده تا در زمستان نیز تعطیلاتی درنظر گرفته شود و توزیع سفر اتفاق افتد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سیستان و بلوچستان‌ تاکید کرد: توسعه گردشگری چابهار از سال ۱۳۹۶ شروع می‌شود و در همین سال خاتمه نمی‌یاد. این آغاز یک جهش است. بخشی از این کارها یک ساله و بخشی در طول برنامه‌ی ششم توسعه پنج ساله درنظر گرفته شده است.

۴ اثر تاریخی که سیستان و بلوچستان را مشهور می‌کند

او در ادامه، افزایش شهرت سیستان و بلوچستان با ثبت آثار در فهرست میراث جهانی یونسکو را یکی دیگر از تصمیم‌های راهبردی این استان برای خروج از انزوا دانست و افزود: تا کنون دو پرونده‌ی شهر سوخته و کویر لوت وارد این فهرست جهانی شده و چهار پرونده‌ی دیگر آماده است که به ترتیب شامل «آسبادها»، «سنگ‌نگاره‌های دره‌ی نگاران و منطقه‌ی سراوان»، «کوه خواجه» و «قلعه‌ی بمپور» می‌شود.

مشتاق‌گوهری در پاسخ به این پرسش که وضعیت وخیم قلعه‌ی بمپور مانع ثبت جهانی آن نمی‌شود، گفت:‌ یقینا قلعه بمپور باید مرمت شود. از سوی دیگر قطعا ایران هر سال بیشتر از یک اثر تاریخی نمی‌تواند ثبت کند و برنامه‌ی ما هم برای ثبت این آثار، پنج ساله است. قلعه بمپور اثر تاریخی بسیار مهمی در «چاه حسینی» است، منطقه‌ای که اگر کاوش شود معادلات باستان‌شناسی شرق را دگرگون می‌کند.

گزارش از خبرنگار عرصه: سمیه حسنلودیدگاهها بسته شده است.