شرایط واگذاری پارک‌های جنگلی اعلام شد

فریبرز غیبی در گفت‌وگو با عرصه، با اشاره به اینکه ایران در زمره کشورهایی با پوشش جنگلی کم است، اظهار کرد: در این شرایط علاوه بر حفاظت از پوشش جنگلی فعلی کشور باید به دنبال افزایش پوشش جنگلی و فضای سبز کشور نیز باشیم.

وی افزود: براساس قوانین جاری کشور مانند قانون بهره‌وری که ابلاغ شده است، باید ضریب حفاظتی جنگل‌ها از ۴۰ به ۹۰ و همچنین سرانه جنگل نیز از ۰.۱۷ به ۰.۲۵ درصد افزایش یابد. براین اساس، این الزام برای همه ماست که سطح جنگل‌های کشور را افزایش دهیم.

غیبی با بیان اینکه به منظور اجرایی شدن این قانون برنامه‌هایی در دستور کار قرار دارد، افزود: هر سال ۱۰۰ هزار هکتار جنگل‌کاری با مشارکت مردم و جوامع محلی انجام می‌شود و در سازمان طرح‌های مدیریت جنگلی نیز دنبال می‌شود. اگر کسی در هر منطقه‌ای از کشور تقاضایی برای جنگل‌کاری داشته باشد، می‌تواند تقاضای خود را اعلام کند و ما در قالب طرح مشخصی تامین نهال را انجام خواهیم داد.

وی با تاکید بر اینکه جنگل‌کاری در کشور با استفاده از گونه‌های مثمر و پیشگام جنگلی انجام می‌شود که انتفاعی را برای بهره‌بردار داشته باشد، گفت: استان مرکزی یکی از استان‌های مستعد کشور است اما سطح پوشش جنگلی این منطقه کم است. این استان دارای ۱۳ هزار هکتار جنگل طبیعی شامل بنه، بادام و بادامچه است و بخشی نیز ذخیره‌گاه جنگلی بلوط در شازند است که اهمیت بالایی دارد.

رئیس مرکز جنگل‌های خارج از شمال تصریح کرد: علاوه بر جنگل‌های طبیعی، پارک‌های جنگلی نیز در کشور وجود دارد که مقرر شده است اگر این پارک‌ها در محدوده شهرهاست براساس بند ج ماده ۱۴۷ به شهرداری‌ها واگذار شود و اگر خارج از محدوده شهری است به بخش‌های حقیقی و حقوقی واگذار شود و سرمایه‌گذاران می‌توانند نسبت به ارائه طرح مدون در این حوزه اقدام کنند.

وی در خصوص کمبود منابع آبی و توسعه فضای سبز و جنگل‌ها اظهار کرد: با توجه به اینکه در منطقه خشک و نیمه‌خشک قرار داریم، گونه‌هایی که در جنگل‌کاری استفاده می‌شود باید با توجه به محدودیت‌های منابع آبی انتخاب شوند و از گونه‌های خشکی‌پسند و سازگار با مناطق و سیستم اکولوژیک کشور جهت جنگل‌کاری بهره گرفته شود؛ بنابراین طبق این سیاست در استان مرکزی از گونه‌های بادام، بنه و خشکی‌پسند در توسعه جنگل‌ها و گونه‌هایی چون زبان گشنجگ در توسعه فضای سبز استفاده می‌شود.

غیبی سیاست سازمان جنگل‌ها را توسعه جنگل‌ها در هر منطقه را، کاشت گونه‌ها، درخت‌ها و درختچه‌های بومی منطقه عنوان کرد.

وی در خصوص کنترل آتش‌سوزی در جنگل‌ها تصریح کرد: یکی از آفاتی که در جنگل‌ها با آن درگیر هستیم بحث آتش‌سوزی است که بخشی عمدی و بخشی طبیعی است. به منظور کنترل و کاهش حریق در جنگل‌ها حفاظت مناطق جنگلی به جوامع محلی سپرده شده است و تاکنون حفاظت از پنج میلیون هکتار از اراضی طبیعی را به مردم و جوامع محلی سپرده‌ایم.

 رئیس مرکز جنگل‌های خارج از شمال اضافه کرد: امسال نیز برنامه بر این است که حفاظت پنج میلیون هکتار دیگر از جنگل‌ها و اراضی طبیعی به مردم سپرده شود تا ۱۰ میلیون هکتار از اراضی توسط مردم حفاظت شود. در این شرایط با حاکمیت مدیریت و حفاظت مردم شاهد کاهش آتش‌سوزی‌ها خواهیم بود و معضلات عرصه‌های طبیعی کاهش خواهد یافت.دیدگاهها بسته شده است.