مستند ایرانی نامزد جوایز فیلم «اسپریت» شد

به گزارش عرصه به نقل از اسکرین، نامزدهای جوایز معتبر سینمایی «اسپریت» در سال ۲۰۱۷ میلادی در حالی اعلام شد که مستند ایرانی «سونیتا» به کارگردانی رخساره قائم مقامی در شاخه بهترین مستند با پنج مستند قدرتمند برای کسب جایزه اول رقابت می‌کند.

«سیزدهمین» ساخته «آوا دو ورنای» کارگردان مطرح آمریکایی، «فیلمبردار» ساخته «کریستین جانسن»، «من سیاه تو نیستم» به کارگردانی «رائول پک»، «اُ.جی: ساخت امریکا» از «ازرا ادلمن» و «زیر آفتاب» ساخته «ویتالی مانسکی» پنج رقیب «سونیتا» برای کسب جایزه بهترین مستند این رویداد سینمایی هستند.

 مستند ایرانی «سونیتا» در سال ۲۰۱۵ در بخش رقابتی جشنواره بین‌المللی فیلم مستند آمستردام به عنوان مهم‌ترین رویداد سینمایی مستند حضور داشت و از سی‌ودومین جشنواره بین‌المللی فیلم «ساندنس» در کشور آمریکا موفق به کسب جایزه بزرگ هیات داوران و جایزه منتخب تماشاگران شده است و از جشنواره فیلم مستند «شفیلد» در کشور انگلستان نیز جایزه هیئت داوران جوان را دریافت کرد.

و داستان آن روایتگر زندگی یک دختر افغانی به نام «سونیتا» است که حاضر به ازدواج اجباری نیست و می‌خواهد این مشکلات زنان و دختران را افشا کند و برای این کار از آواز خوانی به شکل «رپ» استفاده می کند.

اما در سایر بخش‌های جوایز فیلم مستقل «اسپریت»  فیلم «عزیز آمریکایی» به کارگردانی «آندرا آرنولد» و «نور مهتاب» ساخته «بری جنکینز» هر کدام در شش بخش نامزد کسب جایزه شدند.

در بخش بهترین فیلم این جوایز سینمایی علاوه بر دو فیلم «عزیز آمریکایی» و «نور مهتاب»، فیلم‌های «جکی» ساخته «پابلو لارائین»، «مزمن» از «مایکل فرانکو» و «منچستر کنار دریا» به کارگردانی «کنت لونرگان» نامزد کسب جایزه هستند و در شاخه بهترین فیلم اول نیز «کودکی یک رهبر»، «جادوگر»، «سایر مردم»، «مرد ارتشی سوئیس» و «مناسب‌ها» شانس کسب جایزه هستند.

«آندرا آرنولد» (عزیز آمریکایی)، «بری جنکینز» (نور مهتاب)، «پابلو لارائین» (جکی)، «دوست داشتن» (جف نیکلز) و «کلی ریچاردت» (زن خاص) نامزد کسب جایزه بهترین کارگردانی جوایز فیلم مستقل «اسپریت» در سال ۲۰۱۷ هستند.

در شاخه بهترین فیلم خارجی مستقل نیز «آکواریس» (برزیل)، «شئالیه» (یونان)، «روزهای طلایی من» (فرانسه)، «تونی اردمن» (آلمان) و«زیر سایه» (بریتانیا) نامزد کسب جایزه شناخته شدند.

مراسم اعطای جوایز سی‌ودومین دوره جوایز فیلم مستقل «اسپریت» روز ۲۵ فوریه ۲۰۱۷ (۷ اسفند) و یک روز پیش از مراسم اعطای جوایز اسکار برگزار می‌شود.دیدگاهها بسته شده است.