واکنش بازیگر برنده اسکار به انتخابات آمریکا

به گزارش عرصه، «گاردین» نوشت: «ماریون کوتیار» بازیگر فیلم‌های «اینسپشن»، «زنگار و استخوان» و همبازی «برد پیت» در فیلم جدید «متحدین»، ‌ روز گذشته طی مراسمی که برای نخستین اکران جدیدترین ساخته «رابرت زمه‌کیس» در لندن برگزار شد، همکاران خود در سینما را به دفاع از آزادی بیان فراخواند.

در این مراسم «رابرت زمه‌کیس» کارگردان «متحدین» که از طرفداران ریاست جمهوری «دونالد ترامپ» است هم حضور داشت اما «کوتیار» ۴۱ ساله گفت: نقش هنر از این هم مهم‌تر خواهد شد، همه فیلسوف‌ها، روشنفکران، نویسندگان و افرادی که خود و جهان را مورد سوال قرار می‌دهند و آزادی بیان و قدرت ابراز خود را دارند، به خاطر آن‌ها که نمی توانند، باید از آزادی بیان دفاع کنند.

این زن بازیگر همچنین گفت که ترس دارد برنده میدان می‌شود و شبیه این “مشکل فوق العاده ترسناک” دارد در فرانسه هم سر برمی‌آورد؛ او به انتخابات پیش روی کشورش که قرار است درماه آوریل برگزار شود، ‌اشاره کرد.

«کوتیار» در فیلم «متحدین» به کارگردانی «زمه‌کیس» نقش جاسوسی را بازی می‌کند که با همکار کانادایی خود (برد پیت) در یک ماموریت در مراکش آشنا می‌شود و در دوران جنگ با او در لندن ازدواج می‌کند. گفته می‌شود این فیلم براساس داستانی واقعی ساخته شده است.

«کوتیار» ۴۱ ساله بازیگر، خواننده، ترانه‌سرا و فعال محیط زیست است که در فیلم‌هایی چون «نیمه‌شب در پاریس» ساخته «وودی آلن»، «اینسپشن» به کارگردانی «کریستوفر نولان»، «زنگار و استخوان» ژاک اودیار و «دو روز، ‌ یک شب» فیلمی از «برادران داردن» ایفای نقش کرده است.
«رابرت زمه‌کیس» کارگردان «فارست گامپ» هم حرف‌های زیادی درباره وضعیت کشورش داشت: حال کشور بهبودپذیر است، مگر این که اتفاقی احمقانه رخ دهد، مثلا یکی سلاح هسته‌ای را به کار بگیرد… آمریکا مثل هیچ جای دیگری نیست؛ تمام این قبیله‌ها جورواجور کنار هم قرار داده شده‌اند و دیگر اینکه اضطراب همیشه در حال جوشیدن است.

او ادامه داد: عقیده من این است که مردم آمریکا سرمایه‌داری را با دموکراسی اشتباه گرفته‌اند. آن‌ها که برای تبدیل شدن آمریکا به یک کشور سرمایه‌داری قوی رای دادند، حالا برای منفعت خودشان هم رای نمی‌دهند، این خیلی عجیب و غریب است.

«زمه‌کیس» در پایان صحبت‌هایش آینده روشنی را در دوران ریاست جمهوری «ترامپ» برای صنعت سینما پیش‌بینی کرد: سال‌های ریاست جمهوری ترامپ، مثل واترگیت می‌ماند، یک دوران اوج برای سینما و تلویزیونی مغزدار و موضوع‌محور. اوضاع عالی می‌شود، در سال‌های آتی فیلم‌هایی با شخصیت‌ها و داستان‌های خارق‌العاده درباره دهه کنونی ساخته خواهد شد.دیدگاهها بسته شده است.