با فرهنگ ایران احساس قرابت فراوان دارم

به گزارش عرصه، به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در رأس هیات دینی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ادامه سلسله برنامه‌های سفر خود به ایتالیا، روز چهارشنبه (۳ آذرماه) ضمن حضور در واتیکان با پاپ فرانسیس دیدار کرد.

در آغاز این دیدار، کاردینال توران، قائم مقام پاپ و رییس شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان گزارشی از دهمین دور گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت که اکنون در حال برگزاری است، ارائه کرد.

در ادامه، پاپ فرانسیس ضمن اظهار خرسندی از این دیدار و ملاقات با علماء و اندیشمندان ایران اسلامی گفت: با فرهنگ ایران احساس قرابت فراوانی دارم و این اقدام شما در جهت گفت‌وگوی بین اسلام و مسیحیت، تلاشی قابل تقدیر است و از شما می‌خواهم که ما را دعا کنید.

ابراهیمی‌ترکمان طی سخنانی، تاکید کرد: این دور از گفت‌وگوها که دهمین دوره آن را به میزبانی واتیکان برگزار کرده‌ایم، فرصتی مغتنم است تا با تاکید بر مشترکات دینی و توسعه همکاری‌های مشترک بتوان زمینه را برای ایجاد صلح و ثبات در جهان فراهم کنیم.

بنابر اعلام این خبر، دهمین دور گفت‌وگوهای دینی مرکز بین‌المللی گفت‌وگوی ادیان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان کلیسای کاتولیک واتیکان (دوم آذرماه) با حضور کاردینال توران، رییس شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان و ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و رییس شورای سیاست‌گذاری ادیان در رأس هیأت ایرانی، حجت‌الاسلام والمسلمین ربانی، سفیر ایران در واتیکان و اکبر قولی رایزن فرهنگی کشورمان در محل شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان رُم آغاز شد و به مدت دو روز ادامه دارد.

در این دور از گفت‌وگوها که به مدت دو روز متوالی به طور مییانجامد، اندیشمندان مسلمان و مسیحی مقالات خود را با موضوعات «افراط‌گرایی و خشونت به نام دین؛ دلایل حامیان و عاملان آن؛ نقطه نظر کاتولیکی/ نقطه نظر اسلامی» و «رویکرد خردمندانه به دین: نشان امید برای بشریت مجروح؛ رویکرد اسلامی/ رویکرد کاتولیکی» و «بشریت و خانه مشترک آن؛ سهم دین برای داشتن جهانی بهتر؛ چشم‌انداز اسلامی/ چشم انداز کاتولیکی» ارائه می‌دهند.

نهمین دور گفت‌وگوی دینی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «‌گفت‌وگوی سازنده‌ مسلمانان و مسیحیان برای مصلحت جامعه»، آذرماه سال ۱۳۹۳ در تهران برگزار شد.دیدگاهها بسته شده است.