سبزی، لبنیات و تخم‌مرغ پرچمدار گرانی‌ها

به گزارش عرصه، تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی از متوسط قیمت خرده فروشی برخی مواد خوراکی در تهران در هفته منتهی به ۲۸ ابان‌ماه از این حکایت دارد که در گروه لبنیات ۲.۵ درصد افزایش قیمت نسبت به هفته ماقبل اتفاق افتاده است. در این گروه ماست پاستوریزه حدود ۸.۱ درصد گران شده و قیمت سایر اقلام بدون تغییر بوده است. تخم مرغ نیز تا ۲.۵ درصد افزایش قیمت داشت و شانه‌ای ۸۵۰۰ تا ۱۰ هزار تومان فروش رفت.

اما سبزی‌های تازه با ۳.۴ درصد افزایش نسبت به هفته قبل و ۱۴.۹ درصد نسبت به هفته مشابه ماه قبل بالاترین درصد گرانی را بین گروه‌ها داشت. با این حال میوه‌ها با کاهش ۱.۵ درصد قیمت مواجه بودند. در گروه گوشت‌ها باید به رشد ۰.۱ درصدی قیمت‌ گوشت قرمز اشاره کرد که در نهایت با هر کیلو حدود ۳۹ هزار و ۸۰۰ تومان برای گوشت گوسفند و ۳۶ هزار و ۵۰۰ تومان برای گوشت گاو گوساله در سطح شهر قیمت خورده است. گوشت مرغ اما ۲.۳ درصد گران شد و هرکیلو تا ۶۷۵۰ تومان فروش رفته است.

حبوبات رشد ۱.۶ درصدی قیمت داشت و برنج تا ۰.۱ درصد برای هر کیلو ارزان شد. به عبارتی در گروه برنج قیمت برنج وارداتی غیرتایلندی معادل ۱.۸ درصد و برنج داخلی درجه دو ۰.۲ درصد کاهش ولی بهای برنج داخلی درجه یک ۰.۲ درصد افزایش یافت.

در هفته مورد گزارش بانک مرکزی قیمت قند ۰.۳ درصد و شکر ۰.۸ درصد کاهش داشت اما بهای چای خارجی ۰.۲ درصد افزایش داشته است. انواع روغن نباتی هم با ثبات قیمت همراه بود.



دیدگاهها بسته شده است.