شناسایی ۶۳ اثر تاریخی جدید در ‌زیرکوه ‌

به گزارش عرصه، به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی، سید احمد برآبادی اظهارکرد: قدمت این آثار از دوره اشکانی تا دوره قاجار را شامل می‌شود.

وی افزود: از مجموع آثار شناسایی سه اثر متعلق به دوران تاریخی، ۶ اثر متعلق به دوران تاریخی و اسلامی، ۵۲ اثر متعلق به دوران اسلامی است.

مسئول حوزه پژوهش و مطالعات اداره کل میراث فرهنگی خراسان‌جنوبی ادامه داد: از قدیمی‌ترین آثار می‌توان از محوطه تپه کوره محمدآباد، تپه دراج سفلی، محوطه دیودال، محوطه ریگ آهنگران نام برد که آثاری متعلق به دوره اشکانی است.

وی ادامه داد: از نظر کاربردی آثار شناسایی شده را می‌توان به سازه‌های دفاعی، سازه‌های آبی، محوطه‌های صنعتی و بناهای آیینی تقسیم بندی کرد.

برآبادی گفت: دسترسی آسان به آب و منابع آبی منطقه نزدیکی به مراتع و همجواری با راه‌های ارتباطی از عوامل مهم و موثر در مکان‌یابی استقرارهای تاریخی است که در جریان بررسی دهستان زیرکوه شناسایی شده‌اند.

وی یادآورشد: از بررسی یافته‌های سفالی می توان به ارتباطات منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای دهستان زیرکوه هم در دوره تاریخی و هم در عصر اسلامی با مناطق همجوار پی برد. 

انتهاي پیامدیدگاهها بسته شده است.