نمایش‌ فیلمی از جشنواره «عمار» در لندن

به گزارش عرصه به نقل از روابط عمومی جشنواره‌ «عمار»، به همت «کانون توحید» که زیر نظر انجمن اسلامی دانشجویان ایرانی در لندن اداره می‌شود، ایرانیان مقیم این شهر، ۱۹ نوامبر (۲۹ آبان) در آستانه اربعین، به تماشای مستند «معبر» به کارگردانی محمد کرم‌زاده نشستند و پس از آن به بحث و تبادل نظر درباره‌ اهمیت پیاده‌روی اربعین و ثمرات آن پرداختند.  

مستند «معبر» به مدت ۳۲ دقیقه، پیاده‌روی اربعین را از نگاهی متفاوت به تصویر می‌کشد. این فیلم «باوجود به تصویر کشیدن دو منطقه و دو خاک مقدس، در صحنه‌هایی مشابه و موقعیت‌هایی متفاوت، اما از یک کربلا می‌گوید. کربلایی که محدود به مکان نیست و عاشورایش را نمی‌توان در یک روز محبوس کرد».

مخاطب با دیدن معبر مسافر سال‌هایی می‌شود که هنوز پیاده‌روی اربعین به صورت رسمی یا امروزی جانیفتاده بود و راه کربلا بسته بود. اما مردانی با سربندهای سبز و سرخ گرچه شاید هیچ‌وقت پایشان به کربلا نرسید و پیکرهایشان پشت خط مرزی ماند، اما دل‌هایشان سبک‌بالانه راهی کربلا شد.

مستند «معبر» در پنجمین «جشنواره‌ مردمی فیلم عمار» توانست جایزه‌ ویژه‌ بخش «حرکت‌های خودجوش مردمی» را از آن خود کند.دیدگاهها بسته شده است.