آغاز مراسم تشییع پیکر مطهر آیت الله موسوی اردبیلی در قم

به گزارش خبرنگار عرصه، مراسم تشییع پیکر آیت الله موسوی اردبیلی مقارن ساعت ۹صبح روز جمعه از بیت معظم له (صفاییه کوچه ممتاز) با حضور خیل عظیمی از مشتاقان و ارادتمندان این عالم گرانقدر به سمت حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) آغاز شده است.

در این مراسم حضرات آیات عبدالله جوادی آملی، جعفرسبحانی، محمدعلی علوی گرگانی، حجت الاسلام و المسلمین محمدی گلپایگانی رییس دفتر رهبر معظم انقلاب، حجت الاسلام مجید انصاری معاون حقوقی رییس جمهوری، حجت الاسلام فرخ فال مدیر حوزه علمیه قم، دکتر علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی، حسین فریدون دستیار ویژه رییس جمهوری، سید حسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت، سیدحسن خمینی تولیت آستان مقدس امام خمینی(ره)، حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمود علوی وزیر اطلاعات، سید علی خمینی نوه امام خمینی(ره)، سیدحسین هاشمی استاندار تهران، آیات مقتدایی و علوی بروجردی، سیدمهدی صادقی استاندار و فرماندار قم، برخی از اعضای مجلس خبرگان، اساتید و علمای حوزه علمیه قم و مسوولان استان حضور داشتند.

فریضه نماز بر پیکر مطهر آیت الله سیدعبدالکریم موسوی اردبیلی تا دقایقی دیگر توسط آیت الله سید موسی شبیری زنجانی از مراجع عظام تقلید اقامه خواهد شد.

پس از اقامه نماز بر پیکر آیت الله موسوی اردبیلی، پیکر پاک این عالم ربانی از خیابان ارم به سمت حرم حضرت فاطمه معصومه(س) بر روی دستان مردم عزادار قم تشییع و سپس در آستان مقدس کریمه اهل بیت(س) به خاک سپرده خواهد شد. 

روح ملکوتی عالم ربانی و یار دیرین امام راحل و رهبری، آیت الله موسوی اردبیلی ظهر چهارشنبه هفته جاری به ملکوت اعلی پیوست.

آیت الله موسوی اردبیلی از روز دوشنبه هفته جاری به دلیل عارضه قلبی و گوارشی در بیمارستان لاله تهران بستری شده بود و روز چهارشنبه پس از سکته مجدد قلبی و وخامت حال، جان به جان آفرین تسلیم کرد.

حضرت آیت الله سید عبدالکریم‏ موسوی اردبیلی، در ۸ بهمن ۱۳۰۴ در شهر اردبیل در خانواده‏ ای مذهبی و روحانی متولد شد.

*دوران تحصیل

وی تحصیلات خود را در سن ۶ سالگی با ورود به مکتب خانه در اردبیل آغاز کرد ودر سال ۱۳۲۲ برای تحصیل علوم دینی به شهر مقدس قم مهاجرت نمود.

آن مرحوم در زمان حضور در شهر مقدس قم، مقداری از مکاسب و جلد اول کفایه را نزد آیت الله سید محمّد رضا گلپایگانی، بیع مکاسب و جلد دوم کفایه و شرح هدایه میبدی را نزد آیت الله حاج سید احمد خونساری، رسائل را نزد آیت الله حاج شیخ مرتضی حائری و آیت الله سلطانی، منظومه را نزد آیت الله حاج میرزا مهدی مازندرانی و اسفار را نزد آیت الله سید محمد حسین طباطبائی‏ تحصیل کرد.

وی پس از مدتی به نجف اشرف هجرت ودر حوزه علمیه نجف اشرف از محضر بزرگانی مانند حضرات آیات خوئی،‏ حکیم، سید عبدالهادی شیرازی، میلانی، شیخ محمد کاظم شیرازی، شیخ محمد کاظم آل‏یاسین و مرحوم صدرای بادکوبی کسب فیض نموده و همزمان دروس آیات عظام خوئی، میلانی و حکیم را نیز تقریر نمودند.

ایشان بعد از مدتی از نجف اشرف به شهر مقدس قم مهاجرت کرده و در درس اخلاق حضرت امام خمینی (ره)، درس فقه خصوصی مرحوم آیت الله گلپایگانی و مرحوم آیت الله حاج شیخ مرتضی حائری و مرحوم آیت الله حاج سید احمد خونساری شرکت کردند.

*دوران مبارزات انقلابی

وی از یاران حضرت امام راحل و مبارازن انقلاب علیه رژیم طاغوت بود و گسترش فعالیت های سیاسی ایشان در اردبیل، باعث شده بود که کنترل و نظارت دستگاه های امنیتی رژیم روی ایشان بسیار شدید شود تا جایی که بر اثر هجوم مکرر مأموران ساواک به منزل معظم له، هرگونه آسایش و امنیت حتّی در منزل نیز از ایشان سلب گردید.

نگرش و دیدگاه سیاسی ایشان، عمدتا در صحبت ها، سخنرانی ها و تبلیغ ها خود را نشان می‏ داد که از جمله آنها می‏ توان به هفت سال سخنرانی های پرشور تبلیغی در شهرستان ارومیه اشاره کرد. از تاریخ ۱۳۳۹ که ایشان در اردبیل ساکن شدند، مبارزات سیاسی جزء لاینفک فعالیت های معظم له شد و به همین سبب دائما از جانب دستگاه، تحت تعقیب قرار می‏ گرفتند.

رژیم پهلوی نسبت به همه فعالیت های ایشان مانند منبر، تبلیغ، سخنرانی، تدریس، رفت و آمد معمولی، مهمانی ها و نامه‏ ها، حساس بود و آنها را کنترل می‏ کرد.

یکی از موارد درگیری علنی ایشان با رژیم، در جنگ ۶ روزه اعراب و اسرائیل رخ داد. در آن زمان تمامی دستگاه های تبلیغی رژیم، از اسرائیل طرفداری می‏ کردند و به نفع اسرائیل و علیه اعراب خبر منتشر می‏ نمودند. ایشان در منبر شدیدا به نفع اعراب و مسلمین موضع گیری کردند که در پی آن رژیم تصمیم گرفت که ایشان را دستگیر نموده به تبریز تبعید کند. در پی این حادثه علماء و ائمه جماعت اردبیل متحد شدند و همه به مسجد ایشان رفته و اعلام کردند که اگر رژیم به دستگیری و تبعید معظم له اقدام نماید، تمامی مساجد را تعطیل کرده و از شهر خارج خواهند شد. رژیم پهلوی که با مقاومت روحانیون مواجه شد و از عواقب کار نگران بود، از دستگیری ایشان منصرف گردید.

*فعالیت های علمی و فرهنگی‏

آیت الله موسوی اردبیلی در سال ۱۳۴۸ جهت منسجم کردن اقدامات فرهنگی، مؤسسه خیریه مکتب امیرالمؤمنین‏ (ع) را تأسیس کردند که به لطف خداوند از بدو تأسیس تا کنون، منشاء خدمات زیادی شده است به گونه‏ ای که ۳ باب مسجد، یک مرکز فرهنگی، ۴ مدرسه راهنمائی و دبیرستان و دانشگاه، تا کنون توسط این موسسه تأسیس شده و در حال فعالیت هستند.

تاسیس دانشگاه مفید قم از دیگر افتخارات آیت الله موسوی اردبیلی بود. این دانشگاه هم اکنون با بیش از پنج هزار دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی در حال فعالیت است.

*فعالیت ها و مناصب اجرایی آیت الله موسوی اردبیلی

آیت الله موسوی اردبیلی از سال ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۸ رئیس دیوان عالی کشور و عالی‌ترین مقام قضایی کشور بود. عضویت در شورای انقلاب، عضویت در مجلس خبرگان قانون اساسی، نمایندگی دوره اول مجلس خبرگان رهبری، دادستانی کل کشور، ریاست دیوان عالی کشور، عضو شورای عالی قضایی و عضویت در شورای بازنگری قانون اساسی و مسئولیت اجرای فرمان شش ماده‌ای حضرت امام راحل از دیگر مسئولیت های این مرجع فقید تقلید بود.

*آثار برجای مانده از ایشان

از آثار علمی ایشان می توان به فقه القضاء دو جلد، فقه الحدود والتعزیرات‏چهار جلد، فقه الدیات، فقه القصاص، فقه الشرکة والتأمین‏، فقه المضاربة، فقه الشهادات (تحت طبع)، حاشیه بر خیارات مکاسب (مخطوط)، یک دوره کامل اصول فقه (مخطوط)، تقریرات دروس آیات عظام حکیم و خوئی» در فقه و اصول (مخطوط)، الرسائل الفقهیة (مشتمل بر بحث های: ربا، تلقیح مصنوعی، ذبیحه اهل کتاب،…) اشاره کرد.

مقالاتی در تفسیر قرآن‏، اخلاق (تدریس در دانشگاه مفید)، چهار جلد اقتصاد،- یک دوره اقتصاد اسلامی بر اساس کتاب و سنت، – جمال ابهی (در رد بهائیت، رساله عملیه- مناسک حج‏۱۹ – نهج الرشاد (رساله عملیه به زبان عرب) و استفتاآت از دیگر آثار علمی مکتوب آیت الله موسوی اردبیلی است.‏

خبرگزاری عرصه منطقه قمدیدگاهها بسته شده است.