ابتلای ۴٫۵ میلیون ایرانی به دیابت/ ۴۰ درصد بیماران از بیماری خود خبر ندارند

به گزارش عرصه، دکتر فرزاد پیرویان در دومین آکادمی کشوری اقتصاد سلامت که با محوریت سند ملی دیابت برگزار شد، گفت: هم اکنون حدود ۴۱۵ میلیون نفر در دنیا به دیابت مبتلا هستند. همچنین ۸٫۸، درصد جمعبت بزرگسال دنیا به این بیماری گرفتار است و پیش‌بینی می شود که تا سال ۱۴۱۹ تعداد مبتلایان به این بیماری به ۶۴۲ میلیون نفر می رسد. بیماری دیابت در ایران نیز به سرعت در حال رشد است و تا سال ۱۴۱۹ بیش از ۹ میلیون ایرانی به این بیماری مبتلا خواهند بود.

وی همچنین اضافه کرد: بیش از ۷۰ درصد عوامل مرتبط با بیماری ها، عوامل اجتماعی و اقتصادی مانند، فقر، اقتصاد و فرهنگ است و در مورد بیماری دیابت نیز این عوامل نقش بسیار مهمی در رشد این بیماری دارد.

به گزارش عرصه، در ادامه این همایش شهرام غفاری، کارشناس اقتصاد سلامت نیز گفت: بررسی ها نشان می دهد  بین دو تا ۱۰ درصد جمعیت کشورها  به بیمای دیابت مبتلا هستند، اگر خوشبینانه نگاه کنیم و آمارهای حداقلی را در نظر بگیریم سه میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در ایران دیابت دارند.

وی افزود: البته با توجه به تعاریف مختلف تعداد بیماران مبتلا به دیابت در ایران تا هشت میلیون نفر نیز برآورد می شود. بیماران مبتلا به دیابت بین دو تا شش برابر بیشتر از سایر افراد بستری می شوند و با توجه به اینکه ۱۰ درصد جمعیت کشور هر سال بستری می شوند، هر سال ۶۴۰ هزار مورد بستری افراد دیابتی را در کشور داریم.

به گفته غفاری، متوسط هزینه بستری هر بیمار مبتلا به دیابت، در سال دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است، بنابراین بیماران مبتلا به دیابت هر سال هزار  و ۴۷۲ میلیارد تومان برای بستری به کشور هزینه تحمیل می کنند. با احتساب هزینه های دارو و خدمات سرپایی بیماران دیابت هر سال ۳۰۰۰ میلیارد تومان هزینه به کشور تحمیل می کنند و با توجه به آمارهای بدبینانه این میزان تا ۱۷ هزار میلیارد تومان قابل برآورد است.

وی تاکید کرد:دیابت شوخی ندارد اما به طور کلی سیستم بهداشتی- درمانی و مردم، این بیماری و سایر بیماری های غیر واگیر را شوخی گرفته اند، پروتکل درمانی برای این بیماری ها وجود  ندارد و اگر هم  باشد، اجرا نمی شود.

بنا بر اعلام روابط عمومی این همایش، این کارشناس اقتصاد سلامت ضمن اشاره به تدوین سندملی دیابت، تصریح کرد: این سند تدوین شده است اما کار اصلی و سخت، اجرای آن است و برای اجرای آن باید خدمات پیشگیری و درمان این بیماری در کشور با همکاری وزارت بهداشت و بیمه ها افزایش یابد.دیدگاهها بسته شده است.