صالحی امیری: جایزه ویژه سلیم موذن‌زاده اردبیلی اعطاء می‌شود

به گزارش عرصه،سیدرضا صالحی امیری در مراسم بزرگداشت مرحوم سلیم موذن‌زاده اردبیلی در مسجد اعظم اردبیل با بیان اینکه راه خاندان موذن‌زاده جاری و ساری خواهد بود، گفت: زبان ترکی زبان شیرین و شوری است که انسان را تسلیم عواطف آذری‌ها می‌کند.خداوند را شاکریم که در این سرزمین، سلیم موذن‌زاده اردبیلی را به ما داده است. خوشبختانه مداحان بزرگ نیز از این منطقه برخواسته‌اند.

صالحی امیری با بیان اینکه سلیم متعلق به اردبیل نیست که هست و متعلق به ایران اسلامی است،اظهار کرد: راه اهل بیت (ع) همیشه جاری و ساری است و امروز سلیم فوت نکرده، بلکه زنده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه کلام سلیم موذن‌زاده اردبیلی در میان ما جاری و ساری است، گفت: امروز باید برای خودمان گریه کنیم نه برای سلیم؛ چرا که سلیم در جایگاه والایی نزد پروردگار قرار دارد و در همین جا از روح بلند وی تقاضا می‌کنیم تا ما را نیز شفاعت کند.

وی ضمن ابلاغ پیام تسلیت رئیس جمهور و دولت تدبیر و امید، افزود: در همین راستا رئیس جمهور به بنده ابلاغ کردند تا پیام تسلیت ایشان و مجموعه دولت را به مردم فهیم اردبیل برسانم.

صالحی امیری با بیان اینکه کلام مداح هیچ وقت نمی‌میرد و همیشه حیات خواهد داشت، اظهار کرد: اکنون ایام منتسب به امام حسین(ع) و اهل بیت (ع) و رسول اکرم(ص) است و خوشا به حال سلیم که در این ایام دنیای خود را عوض کرد. راه سلیم ادامه دارد چرا که راه اهل بیت (ع) ادامه دارد. ما امروز با حضور در این مجلس به اهل بیت تعیم کرده و به غافله شهدا ادای احترام می‌کنیم.

گفتنی است در این مراسم پیام تسلیت رئیس جمهور توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی قرائت شد

متن پیام رئیس جمهوری به شرح زیر است:

بسمه تعالی

استاد سلیم موذن‌زاده اردبیلی که یک عمر را در عشق اهل بیت پیامبر (علیها سلام) زیست و لحن روح نواز شورانگیز خود را در خدمت ثنا گویی، نوحه گویی و مرثیه‌سرایی برای ائمه اطهار و خاندان پیامبر اکرم (ص) به کار برد، در ایامی که عشق امام حسین (ع) در فضایی آکنده از شور اربعین موج می‌زند، دار فانی را وداع گفت.

سلیم مؤذن زاده از خاندانی بود که عمر خویش را صرف اشاعه دین و ارزش‌های دینی از مسیر هنر کردند. صدای خوش این خاندان، از پدرش که اولین مؤذن رادیو در ایران بود تا برادرش رحیم مؤذن زاده اردبیلی که ایرانیان و بسیاری از مسلمانان جهان با صدای معنویت بخش و روحانی او به نماز ایستاده‌اند، همواره قوام بخش دینداری، هنر دینی و ترویج ارزش‌های انسانی بوده است. هنر سلیم مؤذن زاده اردبیلی به سه زبان ترکی، فارسی و عربی به گوش جانها نشسته است و ارزش هنرش در آن است که صدای او به نرمی و نزدیک شدن قلوب و همبستگی فرهنگی یاری رسانده است. صدای او صدایی نبود که میان مردم تخم شکاف و جدایی یا یأس و ناامیدی بپراکند و چه خوش است صدا و هنر مردی چون او که قلوب را از مسیر هنر دینی و رأفت، پاسداشت ارزش‌ها و اخلاق و یاری مظلوم و بیزاری از ظالم فرا می‌خواند و مدح و ثنایش را ویژه حق و الیای حق می‌شمارد.

صدای سلیم مؤذن زاده اردبیلی، از مرزهای زبانی و قومی فراتر می‌رفت و از موضع هنر متعالی به الفت و آشنایی و به انس با اخلاق فرا می‌خواند. هر ایرانی با هر قومیت، زبان و اندیشه‌ای، هنرش را می‌ستود و زیبایی را احساس می‌کرد؛ و هر مسلمانی در صدای او، خلوص، زیبایی و روح قدسی هنر دینی را درمی یافت.

سلیم مؤذن زاده اردبیلی از نسل دینداران هنرمندی بود که غنای محتوایی مدح، مرثیه و عزاداری را قربانی دنیاپرستی و جذابیت های زودگذر نکردند و از این منظر نیز زندگی و هنر او برای جامعه هنرمندان دینی و آنها که خویش را وقف ذاکری و مرثیه گویی کرده‌اند، درس آموز است.

این جانب به نیابت از ملت ایران، درگذشت این عاشق اهل بیت و استاد هنر دینی را به مردم شریف آذربایجان و بالاخص شهروندان استان اردبیل تسلیت عرض می‌کنم و برای روح ایشان نیز آمرزش و آرامش ابدی در سایه الطاف خداوند و عنایات اهل بین علیهم السلام آرزو می‌کنم.دیدگاهها بسته شده است.