ملی‌پوش اسکیت: چهار سال است تمام هزینه‌های اعزام بر عهده خودمان است

پوریا قاسم پور در گفت‌وگو با عرصه، در مورد مسابقات آسیایی ۲۰۱۶ چین، اظهار کرد: این مسابقات حالت المپیک اسکیت را دارد. مسابقات تمام رشته‌های اسکیت از جمله سرعت، هاکی، نمایشی و فری‌استایل طی ۱۰ تا ۱۵ روز برگزار می‌شود. از رشته سرعت حدود ۱۵ نفر بزرگسال و جوان، دختر و پسر در این مسابقات حضور داشتند. البته در کنار ملی پوشان تعداد زیادی از سوی فدراسیون از دبیر فدراسیون گرفته تا سرپرست و خبرنگار حضور داشتند. من در این مسابقات مقام سوم سه کیلومتر امدادی تیمی را کسب کردم.

او در مورد هزینه اعزام به این مسابقات که توسط ورزشکاران پرداخت شده است، ادعا کرد: برای این مسابقات خودمان هزینه کردیم. البته فدراسیون از ما خواسته است که در این مورد حرفی نزنیم اما باید بگویم هر ورزشکار هفت میلیون تومان برای این مسابقات هزینه کرده است. نیمی از هزینه‌های من را هیات استان اصفهان و بقیه را خودم پرداخت کردم. فدراسیون برای من هیچ هزینه‌ای نکرده است و تنها در کل حدود ۳ تا ۴ نفر بودند که فدراسیون برای آن‌ها هزینه‌ها را پرداخت کرد.

دارنده مدال برنز مسابقات آسیایی اسکیت در ادامه خاطر نشان کرد: این اولین باری نیست که هزینه‌ها را پرداخت می‌کنم. در مسابقات آسیایی دو سال پیش نیز که مقام کسب کردم، کل هزینه اعزام را خود پرداخت کردم. با وجودی که به من قول داده شده بود که بعد از بازگشت هر شخصی که مقام کسب کرده باشد هزینه‌ها به او بازگردانده می شود اما آن موقع به حرف خود عمل نکردند. آن چند نفر هم که فدراسیون‌ برای‌ آن ها هزینه کرده بود در این مسابقات هیچ مقامی کسب نکردند.

او ادامه داد: اکنون که برگشته‌ایم هیچ کمکی به ما نکردند، جایزه‌ای نیز به ما اهدا نخواهد شد. علاوه بر هزینه‌های اعزام، هزینه اسکیت نیز وجود دارد. این هزینه‌ها بسیار بالا است. من برای این مسابقات حدود ۴ تا ۵ میلیون تومان، تنها خرج چرخ، بلبرینگ و وسایل مصرفی خود کرده ام. جمعاً ۱۰ میلیون هزینه شد که تنها سه میلیون آن را هیات استان متقبل شد.

او دلیل رفتن به مسابقات جهانی چند ماه گذشته با هزینه شخصی را کسب تجربه دانست و گفت: مسابقات جهانی اخیر که در کشور چین برگزار شد باز هم با هزینه شخصی و هفت میلیون تومان بود. دلیل رفتنم به این مسابقات آماده سازی برای مسابقات آسیایی بود. مسابقات جهانی پله‌ای برای کسب مقام در مسابقات آسیایی است. ما برای دل خود هزینه و مقام کسب می‌کنیم، وگرنه هیچ کمکی از سوی هیچ سازمانی به ما نمی شود. حتی تاکید بر آن است که درباره این هزینه‌ها سکوت کنیم.

ملی پوش اسکیت سرعت در مورد نحوه اعزام سایر ملی پوشان گفت: در مورد اسکیت هاکی و دیگر رشته‌ها اطلاعی ندارم. بازیکنان تیم ملی اسکیت می‌گویند اسپانسر داریم. البته ما هم پول را به حساب اسپانسر پرداخت می‌کنیم نه فدراسیون. اما ظاهرا در اصل این اسپانسر برای ما خیالی است و گویا آن‌ها اسپانسر واقعی دارند. نمی‌دانم چه کسی برای آن‌ها هزینه می‌کند.

قاسم پور با بیان اینکه بعد از مسابقات آسیایی ورزش را کنار گذاشته است، تصریح کرد: بعد از بازگشت از این مسابقات من این رشته و ورزش را کنار گذاشتم. من از این‌ها زخم زیاد خوردم. من ۱۰ سال است که ملی پوش این رشته‌ام حتی در دومیدانی نیز مقام سومی دانشجویان آسیا “ویتنام” و قهرمان کشوری دانش‌آموزی و لیگ را دارم اما اکنون تصمیم دارم ورزش را کنار بگذارم.

او در مورد شرایط مسابقات آسیایی گفت: شرایط مسابقات از لحاظ محل اقامت خوب بود، اما خب باید بگویم پول این‌ها را خود پرداخت کرده‌ بودیم. به نظر حتی پولی که از ما گرفته بودند بیشتر از هزینه‌هایمان بود. این‌ها همه به کنار، حتی در مسابقات آسیایی به خاطر اعتراضاتم اجاره ندادند مسابقه دهم. من از اینکه چرا آن هایی که فدراسیون برایشان هزینه کرده بود هیچ مقامی کسب نکرده اند و ما که مقام آوریم باید خود هزینه کنیم، بسیار شاکی بودم.

وی در ادامه افزود: من چهار سال تمام است که هزینه‌ها را خودم پرداخت می‌کنم. هیچ کمکی نه از سوی فدراسیون و نه از سوی وزارت ورزش و جوانان دریافت نکرده‌ام. حتی این ارگان‌ها یک تشکر نیز نمی‌کنند چه برسد به جایزه و کمک مالی.

قاسم پور در مورد تقدیر وزارت ورزش از ملی پوشان اسکیت اظهار کرد: وزارت ورزش یک بار از بچه‌ها تقدیر کرد و مثل اینکه تنها ربع سکه داده شده بود. من برای دریافت این پاداش نرفتم چون باید هزینه سفر به تهران که اندازه یک سکه تمام می شد را خود پرداخت می کردم تا در آن‌جا یک ربع سکه دریافت کنم.

ملی پوش اسکیت سرعت با اشاره به اینکه در فدراسیون‌های قبل هزینه اعزام به عهده ورزشکاران نبوده است، گفت: از زمانی که خانم محمدیان آمده است این هزینه‌ها را خود متقبل می‌شویم. تا قبل از ریاست او حتی حق اعزام نیز به ورزشکاران داده می‌شد. حدود ۴۰۰ یا ۵۰۰ دلار به عنوان کمک هزینه سفر به علاوه لوازم، چرخ و حتی هر چند وقت یکبار حقوق نیز به ورزشکاران پرداخت می‌شد. اکنون از این موضوع‌ها خبری که نیست، پول اعزام‌ها نیز از ورزشکاران گرفته می‌شود.

او در مورد ادعایش مبنی بر خواسته فدراسیون از ورزشکاران برای سکوت کردن در مورد این هزینه های پرداختی، مدعی شد: فدراسیون تهدید می‌کند اگر در این مورد صحبت کنیم در سال‌های بعد به این مسابقات اعزام نخواهیم شد و در آن رشته بسته خواهد شد. به نظر من اگر درهای فدراسیون بسته شود بهتر از این است که با این خفت و خواری بچه‌ها تمرین کنند و مسابقه دهند. می‌گویند برای پرچم کشورتان غیرت نشان دهید اما بعد از این همه سال غیرت و مقام آوری کسی از ما تشکر نمی کند.

وی با بیان اینکه در آخرین اردو و زمان اعزام، فدراسیون از کمبود بودجه سخن می‌گوید، گفت: این پرداخت هزینه اعزام را در اردوی آخر به ورزشکاران اعلام می کنند. در آخرین اردوی متصل به اعزام می گویند اگر می‌خواهید اعزام شوید باید خود هزینه کنید. به عنوان نمونه مهدی ثمره عضو تیم ملی جوانان به خاطر نداشتن این هزینه، متقبل نشدن هیات استانی‌اش ونبود اسپانسر به مسابقات آسیایی و جهانی اعزام نشد در صورتی که او تا اردوی قبل اعزام در کنار ملی پوشان تمرین می کرد.دیدگاهها بسته شده است.