وجود ۲۵۰۰ گونه گیاه دارویی در کشور

به گزارش عرصه، مهندس علی ابراهیمی ورکیانی با بیان اینکه ایران از نظر تنوع گیاهی به خصوص از نظر گیاهان دارویی جایگاه منحصر به فردی دارد، گفت:  بر اساس پژوهش های انجام شده، تعداد گونه‌های گیاهی ایران در حدود ۸۰۰۰ نوع است که از این تعداد بیش از ۲۵۰۰ گونه دارویی است. از طرف دیگر کشور ایران دارای میراث ارزشمند پزشکی است که با عنوان مکتب ایرانی طی هزاران سال، خدمات تشخیصی و درمانی خود را ارائه داده است. میراث مکتوب طب سنتی ایران دارای بیش از ۱۴ هزار نسخه کتاب است که بعضاً به زبان های متعدد در دنیا ترجمه شده اند.

 ابراهیمی ورکیانی در گفت‌وگویی رادیویی با بیان اینکه گیاهان دارویی و داروهای گیاهی نقش بسیار موثر و تعیین کننده‌ای در اقتصاد کشور دارد و مصداق واقعی اقتصاد مقاومتی است، ادامه داد: چرا که سرعت بخشیدن به جریان تبدیل علم به ثروت با تجاری سازی فناوریهای داخل کشور، می‌تواند صنایع متعددی را راه اندازی کرده و به طور مستقیم و غیر مستقیم در بهبود وضعیت اقتصاد کشور نقش ایفا کند. هدایت ثروت به سمت بازار باثبات و رو به رشد گیاهان دارویی در بخش‌های مولد و حامی سلامت و محیط زیست می تواند باعث تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی شود.

 ابراهیمی ورکیانی با بیان اینکه گیاهان دارویی و سنتی می‌توانند صنایع کوچک را درگیر کند و باعث رشد آنها شوند، گفت: در این چند ساله اتفاق بسیار خوبی در کشورمان رخ داده است و آن سند گیاهان دارویی و طب سنتی است که در شورای انقلاب فرهنگی تصویب شده است و این اقدام باعث شده تا گیاهان دارویی به عنوان اولویت نخست در نقشه جامع علمی کشور معرفی شود.

با استانداردسازی گیاهان دارویی، مردم اثربخشی آنها را بیشتر احساس می کنند

به گزارش عرصه، دکتر علی محمد عمویی، معاون مرکز آموزش و تحقیقات جهاد کشاورزی امام خمینی (ره) نیز  درباره موضوع گیاهان دارویی، گفت: بسیاری از گیاهان دارویی در گذشته استانداردسازی نشده بودند، این درحالی است که امروزه این اتفاق افتاده است و به همین جهت در حال حاضر مردم  بیش از گذشته   اثربخشی آنها را درک می کنند و در همین راستا سبک زندگی شان را نیز تغییر داده اند.

وی با بیان اینکه ما بسیاری از اوقات با گیاهان دارویی از بیماری ها پیشگیری می کنیم و آنها را صرفا برای درمان توصیه نمی کنیم، در خصوص تاثیر گذاری داروهای شیمیایی گفت: داروهای شیمیایی به دلیل اینکه دوز بالاتری دارند، ممکن است خیلی سریعتر تاثیر بگذارند، اما عوارض جانبی بیشتری هم نسبت به داروهای گیاهی دارند. برخی ترکیبات گیاهان دارویی را نمی توانیم به صورت شیمیایی ایجاد کنیم در حالی که در گیاهان دارویی این ترکیبات به صورت طبیعی در کنار هم قرار دارند که می تواند اثر بخشی خودش را داشته باشد و از طرفی با طبیعت خود افراد نیز سازگارتر است و عوارض جانبی کمتری دارد.

معاون مرکز آموزش و تحقیقات جهاد کشاورزی امام خمینی(ره) در عین حال ادامه داد: البته اگر در گیاهان دارویی نیز از دوز یا مقدار بالا استفاده کنیم، ممکن است دچار عوارض شویم.

وی به افزایش علاقه مردم به طب سنتی اشاره و اظهار کرد: در یک دوره، مردم دنیا به شدت به سمت طب مدرن حرکت کرده و  طب سنتی را کنار گذاشتند، اما به دلیل عوارضی که طب مدرن ایجاد کرد، مردم رویکرد جدیدی را در پیش گرفتند. به طوریکه امروزه شیوه استفاده از گیاهان دارویی نیز تغییر کرده است.

عمویی با بیان اینکه در حال حاضر بسیاری از گیاهان را فرموله کرده و به راحتی می‌توان میزان اثربخشی آنها را اندازه گیری کرد، افزود: یعنی بسیاری از گیاهان دارویی را با دوز و دوره درمان و گونه مشخص تجویز می کنیم.  بسیاری از گیاهان دارویی در گذشته استانداردسازی نشده بودند. درحالی که امروزه این اتفاق افتاده است.دیدگاهها بسته شده است.