چند کتاب داستانی تازه منتشر شد

به گزارش عرصه، رمان «ذبیح»  نوشته احمد بیگدلی در ۱۲۵ صفحه‌ با شمارگان  ۱۰۰۰ نسخه و قیمت ۱۰ هزار تومان به چاپ رسیده است.

در نوشته پشت جلد کتاب می‌خوانیم: احمد بیگدلی به سال ۱۳۴۲ در اهواز به دنیا آمد و در یکی از روزهای شهریور سال ۱۳۹۳ در شصت‌ونه‌سالگی از جهان رفت. بیگدلی زندگی سخت و پرفراز و نشیبی داشت و برای همین کمی دیر توانست خود را در ادبیات ایران مطرح کند؛ آن هم با رمان «اندکی سایه» که برایش جایزه کتاب سال را هم به دست آورد. «ذبیح» تنها رمان منتشرنشده‌ اوست که برای نوشتنش بسیار تلاش کرد تا اثری متفاوت به خواننده خود تحویل دهد. رمانی به‌غایت تکنیکی درباره دو دوست؛ موضوعی تکرارشونده و همیشگی در جهان بیگدلی. دوستی که راوی روزگار دوستی دیگر می‌شود؛ سال‌های فراوانی از جنگ تا سال‌های اصلاحات. از روزگاران قدیم تا همین زمان معاصر. رمان قصه «دیگری» است، دیگری‌ای که ذبیح نام دارد و قرار است با جهانش مخاطب را دچار بازخوانی یک تاریخ متلاطم کند. بیگدلی در این رمان از تکنیک‌های مختلفی استفاده کرده تا قهرمان‌هایش فضاها و اتفاق‌های غافلگیرکننده‌ای را تجربه کنند، همراه شاعرانگی‌ای که همیشه در زبان این نویسنده حضور داشته است. ذبیح قصه‌ یک نسل رنج‌خورده است.»

 همچنین چاپ تازه رمان «اندکی سایه» احمد بیگدلی که برنده جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۸۵ بود در ۹۹ صفحه با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و قیمت  ۷۵۰۰ تومان عرضه شده است.

در نوشته پشت جلد کتاب می‌خوانیم: «احمد بیگدلی با رمان «اندکی سایه» به شهرت رسید. بیگدلی که نویسنده‌ای آرام و گوشه‌نشین بود رمان مذکور را سال ۱۳۶۷ نوشت و آن را در اوایل دهه هشتاد منتشر کرد. رمانی که توانست در سال ۱۳۸۵ برنده جایزه «کتاب سال جمهوری اسلامی ایران» شود. رمان طرحی شاعرانه دارد. داستان دو دوست قدیمی که به هم می‌خورند و شروع می‌کنند به مرور خاطرات قدیمی سال‌هایی دور. سال‌های اعتصاب کارکنان شرکت نفت در دهه سی خورشیدی. آن‌ها در این روایت چندتکه که با زبانی توصیفی و شاعرانه همراه است در حال بازیافتن بخش‌هایی از هویت گمشده خود هستند. احمد بیگدلی با این رمان بعد از سال‌ها نوشتن دیده شد و توانست نامش را به گوش ادبیات ایران برساند. او در این رمان چند شخصیت خاص را به تصویر می‌کشد که در کودکی قهرمان‌ها به شکلی اسرارآمیز گم‌ شده‌اند انگار. رمان زبانی آهنگین و وجوهی مستند دارد و برای همین روایتی از فقدان می‌سازد که در کل رمان طنین انداخته است.»

مجموعه داستان  «بهترین شکل ممکن» نوشته مصطفی مستور در ۱۱۵ صفحه با شمارگان ۲۰۰۰ نسخه و قیمت ۹۵۰۰ تومان منتشر شده است.

نوشته پشت جلد کتاب: دقیقه‌ای به وضعیتی که در آن گرفتار شده بود، فکر کرد. به نظرش رسید میلیون‌ها قاتل حرفه‌ای بر تک‌تک سلول‌های خونی‌اش سوار شده‌اند و در سراسر قلمرو بدنش تاخت‌وتاز می‌کنند. فکر کرد وسط تماشای فیلم مهیجی در سینما با احترام به او می‌گویند از سینما بزند بیرون. احساس کرد درست وقتی که فکر می‌کرده زندگی برای او به بهترین حالتش رسیده‌ است باید از همه چیزهایی که به دست آوردن‌شان جنگیده بود، از همه چیزهایی که عمیقا دوست داشت _ زنش، دخترهایش، شغلش، خانه‌اش، موقعیتش _ دست بردارد. حس کرد کسی که نمی‌دانست کیست یا چیست ناگهان از او می‌خواهد بازی را رها کند؛ آن‌هم دقیقا زمانی که او دارد به بهترین شکل ممکن بازی می‌کند. برای اولین بار احساس کرد دارد چیزی را از دست می‌دهد که همیشه فکر می‌کرد تنها متعلق به خودش بوده است. حس کرد در بازی نابرابری فریب خورده است. مثل کودکی بود که ناگهان اسباب‌بازی‌اش را از او گرفته باشند. دلش‌ خواست بزند زیر گریه، دلش‌خواست جیغ بکشد، اعتراض کند، التماس کند، فحش بدهد. دلش خواست برود وسط خیابان و رو به جایی که نمی‌دانست کجاست، فریاد بزند: «از جون من چی می‌خواهید؟»

رمان «مه» نوشته کامران محمدی در ۲۱۶ صفحه  با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و قیمت ۱۷ هزار تومان روانه بازار کتاب شده است.

در معرفی این کتاب عنوان شده است: جدیدترین رمان کامران محمدی روایتی است برای کشف یک رابطه رازآلود. «مه» همانطور که از نامش برمی‌آید از یک اتفاق بسیار مهم شروع می‌شود و کاری می‌کند که راوی یا راوی‌ها برای کشف آن‌چه بر ایشان می‌رود هر کاری بکنند. محمدی بعد از آخرین رمانش، «اینجا باران صدا ندارد» (۱۳۹۱)، وقت فراوانی برای نوشتن این رمان گذاشت و سعی کرد یک رابطه عاشقانه چندوجهی را با توجه به رازهای آدم‌های داستانش بسازد. رمان داستان مردی است اهل ادبیات که ناگهان شاهد زنی می‌شود که رگش را می‌زند. محمدی با استفاده از دو وجه قصه‌ روان‌شناختی و تکنیک‌های پلیسی، رمانی نوشته که در آن مخاطب مدام با تکه‌های پنهان وجودی شخصیت‌ها روبه‌رو می‌شود. بخش مهمی از رمان نیز در پاریس و محله‌هایش می‌گذرد. «مه» تجربه متفاوتی است در جهان داستانی کامران محمدی؛ یک عاشقانه مرموز…

رمان «بی خداحافظی برو» نوشته سارا کریم‌زاده در ۱۰۲ صفحه با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و قیمت ۸۰۰۰ تومان منتشر شده است.

نوشته پشت جلد کتاب: سارا کریم‌زاده در اولین رمانش، «بی خداحافظی برو»، راوی روزهای یک زن تنها می‌شود. زنی که طی ماجرایی فهمیده مردش دوستش ندارد و این دوست نداشتن به محوری برای تلاش او برای گریز از جهان پیرامونش تبدیل شده است. رمان در خانه‌ای کوچک و نقلی آغاز می‌شود و رابطه‌هایی که قهرمان رمان با عناصر تازه زندگی‌اش اعم از آدم‌ها و اشیا انتخاب می‌کند. او از رازی مطلع شده که برایش هولناک بوده اما حالا می‌خواهد تک بودنش را به خودش و فضای اطراف اثبات کند. اما یک باران تند و گودالی در دل زمین می‌تواند خیلی چیزها را عوض کند و به زمین سست نمی‌توان اعتماد کرد… سارا کریم‌زاده با مشی و رویکردی داستان‌گو سعی کرده یک رمان جذاب بنویسد که بیش از هر چیزی بتواند مخاطب را اسیر داستانش کند. تلاش او برای رسیدن به این وضعیت همراه بوده با ساختن روایتی پرماجرا و آدم‌هایی خاص که وارد زندگی زن داستان او می‌شوند و البته غیاب مردی که انگار هست ولی زنش را دوست ندارد… کریم‌زاده با توسل به همین نکته محوری قهرمانش را در موقعیتی قرار می‌دهد که باید تصمیم بگیرد…

کتاب‌های معرفی‌شده همه در نشر چشمه منتشر شده‌اند.دیدگاهها بسته شده است.