رضایتمندی ۸۲ درصدی زائرین اربعین حسینی از نیروی انتظامی  


معاونت اجتماعی ناجاباانجام نظرسنجی بر روی یک نمونه ۲۴۰۰ نفری از زواردرحال خروج ودر حال ورود درسه پایانه مرزی کشور اعلام کرد :۸۲ درصد از زوا از خدمات ناجا در طول اربعین اعلام رضایت کرده اند.

به گزارش خبرنگار مهر سردار سعید منتظر المهدی معاون اجتماعی ناجا با تایید نتایج نظر سنجی معاونت اجتماعی و اعلام رضایتمندی زوار اربعین از خدمات نیروی انتظامی یادداشتی را تهیه و در اختیا خبر گزاری مهر قرار داده است.

وی در این یادداشت نوشت:

دوست  و دشمن بر این واقعیت  مطبوع  صحه می گذارند که  اربعین حسینی  به آئین بی بدیل و مراسمی بی نظیر تبدیل شده است. عظمت و شکوه مندی  این مراسم ولایی، قبل و مهم تر از هر چیز از عنایت و لطف پروردگار یگانه ایبر می خیزد که حسین بن علی (ع) به خاطر احیای  دین پیامبر آخرین  او قیام نمود و جان  خود و  خاندان و یاران وفادار خویش را خالصانه  و شجاعانه  تقدیم جانان نمود. این حماسه بی نظیر آنچنان معنویتی  خلق کرد  که شعله های  درخشان  آن، سده  در پی سده  و سال در پی سال  درخشنده تر گشت و لاجرم  نور الهی  آن تا قیام  قیامت منورخواهد ماند.  علل دومی که شکوه مندی آن را ، به ویژه در مراسم امسال ، دو چندان ساخت حضور اقوام و مذاهب و ملیت ها و اقشار مختلف دهها کشور جهان  در آن بود. این حضور چند ملیتی آنچنان پر رنگ بود که حدود صد هزار نفر از ملیت های چند کشور ، مرز امن ایران را  برای ورود به کشور عراق  برگزیدند. اهمیت حضور ملیت ها و مذاهب مختلف اسلامی  در مراسم  اربعین ۱۳۹۵ به ویژه از آن رو بود که شماری از فریبکاران جهانی  و خناسان منطقه ای از هیچ تلاشی فروگذار نکردند. اما ، همه می دانند  که این مراسم به مراسمی معنوی و روحانی  برای  نمایش انسجام و وحدت و اقتدار مسلمانان تبدیل شد.

نظم جویی و رفتار فرهنگی و متمدنانه ی جماعت چند ده میلیونی حاضر در مراسم ، به ویژه رفتار مثال زدنی بیش از ۲ میلیون زائر مخلص ایرانی ، سومین عامل موثر در شکوه مندی  بی نظیر مراسم اربعین ۹۵  بود. نظم مندی و قاعده مند بودن این رفتار جمعی معنوی  آنچنان بود که شماری از اندیشمندان اجتماعی جهان از لزوم عرضهتئوری های جامعه شناختی نوین برای تبیین این گونه جماعات سخن گفتند. سرانجام لازم است از عامل  مهم دیگری سخن گفت  که شکوه مندی  و خاطره انگیزی مراسم  اربعین امسال را چندین و چند برابر  کرد. آن عامل  امنیت  فوق العاده مراسم بود. این امنیت  مرهون  تلاش پلیس  و دیگر دستگاه های امنیتی و همچنین نیروهای مردمی عراق  از یک سو و اقدامات مستشاری و امنیتی و انتظامی کشورمان از دیگر سو بود. گر چه بی نیاز به هیچ حجتی هماهنگی و همراهی و همکاری زائران و مردم عراق موجب  هم افزایی این تعاملات گشته بود. امنیت ایجاد شده در مراسم اربعین  امسال تا  بدان حد بود که دشمنان واقعیت گریز و کینه جو و عقده ای  را بر آن داشت  تا در واپسین  روزهای  مراسم مبادرت  به یک اقدام  مذبوحانه و ضد بشری  نمایند و شماری از زوار  مومن را شهید  و مجر وح نمایند. بی تردید این حرکت مذبوحانه نشان از آن داشت  که داعشیان در حال زوال کامل  و حامیان کینه جو و فتنه انگیز آنان  در خصومت با انسان ها هیچ حدی نمی شناسند.

نیروی انتظامی جمهوری اسلامی برای برگزاری شکومندی  و به یاد ماندنی  مراسم اربعین  امسال ، با استفاده از تجارب گرانسنگ  سالیان اخیر ، اقدامات خود را در چارچوب  یک  قرارگاه مرکزی ویژه و بگونه ای  روشمند و از پیش تدبیر شده ، ساماندهی نمود. برای این منظور از یک سو  کمیت  حضور خود را در پایانه های مرزی ، و در مراکز پلیس  فرودگاهی  و راه آهن و ترمینال ها دو چندان نمود. بگونه ای که چند ده هزار نفر از کارکنان آموزش دیده و حرفه ای پلیس به صورت شبانه روزی درگیر امور زائران محترم شوند و با افزایش چند برابری سامانه های خدمت رسانی و پایانه های خروجی همه تلاش خود را بکار بستند  تا با حداکثر سرعت  به رتق و فتق امور زوار بپردازند و از اتلاف وقت آنان جلوگیری نمایند. همچنین، در آن حین هزاران مامور پلیس توان و تلاش خود را معطوف ایجاد امنیت برای زوار نمودند . علاوه بر آن  شمار پر شماری  از ماموران  راهنمایی و رانندگی  به صورت مستمر به مدیریت  امور ترافیکی  در جاده های منتهی  به پایانه های سه گانه خروج مرزی  نمودند و با تلاش خود توانستند شمار رخ دادهای ناخوشایند رانندگی را به میزان قابل توجهی کاهش دهند. ایجاد پارکینگ های مرزی نیز از جمله دیگر اقدامات  پلیس راهور بود که آرامش ذهنی وافری  به زوار ارزانی می داشت.

ناجا با بهره گیری از ظرفیت های مختلف خویش توانست عملیات ورود و خروج بیش از۲ میلیون زائر  را در مدت زمانی نه چندان طولانی و در فضایی سرشار از امنیت و اعتماد و معنویت به سامان برساند و موجب حیرت و شگفت زدگی شماری از پلیس های دنیا شود. حال این پرسش  مطرح است که زوار محترم  چه میزان از کمیت و کیفیت اقدامات و خدمات پلیس  کشورمان راضی و خرسند بوده اند ؟

معاونت اجتماعی ناجا  برای یافتن پاسخ این پرسش مبادرت به انجام یک نظرسنجی کرده است.این نظرسنجی بر روی یک نمونه  ۲۴۰۰ نفری از زوار در حال خروج و در حال ورود در سه پایانه مرزی مهران ، شلمچه و چذابه  و فرودگاه های کشور ، انجام شد ، نتایج حاصل نشان از  قدرشناسی  زوار محترم داشت. چه ، یافته های آن نظرسنجی نشان داد که حدود ۸۲ درصد کل زوار درحد  خیلی زیاد  و  زیاد  از  عملکرد ناجا  رضایت داشته اند  این میزان در سال های ۹۳ و۹۴ به ترتیب حدود ۷۰و۸۰درصد بود. همچنین آننظرسنجی نشان داد که بیش از ۸۰درصد زوار کیفیت ارائه خدمات پلیس را  موفقیت آمیز  و خشنود کنندهارزیابی نموده اند ( این میزان در سال های ۹۳و ۹۴ به ترتیب مورد ۶۴ و ۷۸درصد بوده است این درصدهای بالا گر چه برای کارکنان و مدیران  و فرماندهان ناجا  دلگرم کننده است اما سنگینی احساس مسئو لیت آنان را در برابر شهروندان قدر شناس دو چندان می سازد از همین روی ناجا ضمن تشکر و قدردانی فراوان از یکایک زوار محترم و سایر شهروندان کشور امیدوار است همواره کمیت و کیفیت خدمات خود را بهبود بخشد و بیش از پیش موجبات رضایت و خرسندی را فراهم سازد.

بی تردید در برگزاری شکوهمند مراسم اربعین امسال و در جلب رضایت و خرسندی  و امنیت حداکثری زوار محترم  نباید سهم و نقش ویژه مرزنشینان عزیز کشورمان به ویژه ساکنان شهرهایی همچون مهران و ایلام و خرمشهر را ناگفته گذاشت. اینان به عشق امام حسین (ع) و به سبب حس نوع دوستی و مسئولیت شناسی و ایثارگری وافر خود ، هر آنچه در توان داشتند درکمک به زوار دریغ ننمودند. آنان سختی را برخورد هموار کردند تا زوار دچار سختی نگردند. ما به سهم خود همراهی و همکاری و یاری رسانی یکایک این مرزنشینان فهیم و مهمان نواز را ارج می نهیم و برخود می بالیم که پلیس چنین هموطنان عزیز هستیم . دیدگاهها بسته شده است.