مصوبه سنای آمریکا نقض صریح «برجام» است


رییس سازمان انرژی اتمی با اشاره به مصوبه سنای امریکا درباره تمدید تحریم های ۱۰ ساله علیه ایران گفت: این تمدید عملا نقض صریح «برجام» است به ویژه اگر اجرایی و عملیاتی شود.

به گزارش عرصه به نقل از صدا و سیما، علی اکبر صالحی در گفتگویی اظهار داشت: این قانون (ای اس آ یا تحریم های ۱۰ ساله) اکنون وجود دارد اما رئیس جمهور آمریکا آن را ملغی اثر کرده است و فعلا آثاری مترتب بر آن واقف نیست اما اگر دوباره عملیاتی و اجرایی شود، نقض صریح برجام است.

وی درباره واکنش احتمالی ایران به اقدام آمریکایی ها گفت: جمهوری اسلامی ایران ضرورتی بر علنی کردن آن (اقدامات متعاقب) مساله ندارد، ما پیش بینی های لازم را از قبل کرده ایم یعنی آمادگی خوبی داریم که بخواهیم واکنش نشان دهیم.

صالحی خاطرنشان کرد: در هیئت نظارت بر اجرای برجام که رئیس جمهور پس از سخنان مقام معظم رهبری آنرا تشکیل داده بود درباره این موضوع صحبت شد و اقدامات لازم را مدنظر قرار دادند و گفتند ما سیر تحول ” ایسا” را رصد و متناسب با آن تصمیمات لازم را اتخاذ می کنیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: اینگونه نبوده است که ما در خلاء پیش رفته و عمل کرده باشیم چون که پیش بینی های لازم را کرده ایم اما فعلا نمی خواهیم اعلام کنیم که چه کار خواهیم کرد، چون که این موضوع را گذاشته ایم تا مسئولان نظام در زمان مقرر بنا به تشخیص به ما اعلام کنند و ما هم اقدامات لازم را انجام خواهیم داد.

وی گفت: موضوع «برجام» دو بُعد عمده دارد یک بعد فنی و یک بُعد تحریمی که ما در بُعد فنی مشکلی نداریم و جلو می رویم چون که اقدامات بسیارخوبی در بعد فنی انجام می شود اما در بُعد تحریمی آنها مشکلاتی را برای ما ایجاد می کنند.

صالحی تاکید کرد: امیدواریم ضرورتی پیدا نکند که ما بخواهیم از ابزار فنی درمقابله با تحریم آنها استفاده کنیم چرا که اگر اینگونه شد قطعا آنها بازنده خواهند بود.  

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: ما تلاش کردیم تا برجام محقق شود امیدواریم آنها هم سر عقل بیایند و این برجام به هم نخورد.

وی با اشاره به مصوبه سنای امریکا درباره تمدید تحریم های ۱۰ ساله علیه ایران گفت: این تمدید عملا نقض صریح «برجام» است به ویژه اگر اجرایی و عملیاتی شود.

صالحی در پاسخ به این پرسش که تا چه زمانی باید شاهد نقض برجام بویژه در امور تحریمی باشیم تاکید کرد: ما قطعا تصمیماتمان احساسی نخواهد بود بلکه از روی تدبیر، هوشیاری و هوشمندی تصمیم خواهیم گرفت زیرا اصل، منافع ملی و حاکمیت ملی ماست و همانگونه که برجام را در این چارچوب با حمایت مردم و ارشادات مقام معظم رهبری پیش برده ایم یقینا از این پس هم من بسیار امیدوارم هستم و نگرانی ندارم.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: چه آنها برجام را برهم بزنند و چه حفظ کنند ما پیروز این میدان هستیم و امیدواریم که دردسر برای ما ایجاد نکنند زیرا دلمان می خواهد آنها عاقل باشند و برای ما و خودشان دردسر ایجاد نکنند.

وی تصریح کرد: در هر دو حالت حفظ یا برهم زدن برجام، ما بازنده نیستیم و آنها هستند که بازنده اصلی خواهند بود.

صالحی افزود: در مجموع، ارزیابی این مسائل به هیئت نظارت بر اجرای برجام مرتبط است و در آن هیئت باید داده ها و ستانده ها را بررسی کنند و براثر اطلاعات و اتفاقاتی که می افتد باید ارزیابی کامل از آن کنند تا متناسب با آن تصمیم بگیرند.

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه برجام برای ما مهم و دستاورد بزرگی برای کشور، منطقه و نظام جامعه بین الملل است تاکید کرد: تمام تلاشمان بر این خواهد بود که خدشه ای به برجام وارد نشود و اگر آنها بخواهند این گونه واضح و علنی برجام را زیر سوال ببرند و خدشه ای به آن وارد کنند، افکار عمومی مطلع خواهد شود این آمریکاییها هستند که قدم های اولیه نقض عهد را برداشته اند.

وی ادامه داد: ما طبق فرمایش مقام معظم رهبری پیشگام در نقض عهد نخواهیم بود ضمن اینکه آمادگی لازم را برای پاسخگویی داریم اما همه تلاشمان را در چارچوب منافع و حاکمیت ملی می کنیم تا برجام حفظ و نگذاریم لطمه و خدشه ای به آن وارد شود.

صالحی افزود: تصمیم اینکه چه قدمی برداریم، با مسئولان نظام است که آنها اعلام می کنند و ما هم مطابق آن شرایطی که برایشان تشریح کردیم که وضعیت ما از نظر فنی چگونه است، تابع تصمیم هستیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی درباره واکنش احتمالی دیگر اعضای ۱+۵ به نقض برجام گفت: اروپایی ها بویژه خانم موگرینی پیش از این اعلام کرده بودند که قطعا این امور را نقض برجام می دانند حتی خود امریکایی ها مانند آقای جان کری وزیر خارجه امریکا گفته بودند که اگر این تمدید صورت گیرد و عملیاتی شود، نقض برجام است و این موضوعی نیست که بخواهند آن را کتمان کنند و خودشان هم اعتراف کرده اند.

وی تاکید کرد: اگر واقعا این موضوع (ایسا) بخواهد عملیاتی شود و ملغی اثر نشود، کاملا مشهود است که نقض برجام صورت گرفته است و تصمیمات مقتضی را مسئولان نظام خواهند گرفت.

صالحی در پاسخ به این پرسش که پیش از این آمادگی، این موضوع (تمدید تحریم های ۱۰ ساله) را داشتید گفت: ما کاملا آماده ایم.دیدگاهها بسته شده است.