همکاری راهبردی «تهران و مسکو» در منطقه و سوریه ادامه دارد


سفیر ایران در روسیه با بیان اینکه تهران و مسکو با یک رویکرد ثابت با تروریسم برخورد می کنند، گفت: دو کشور در یک همکاری راهبردی در منطقه و بالاخص در سوریه قرار دارند.

به گزارش عرصه، مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه در گفتگو با رادیو «وستی اف ام» به پرسش های مطرح شده درباره مناسبات دوجانبه، اوضاع سوریه و آخرین تحولات بازار نفت و غیره پاسخ داد.

متن کامل این گفت وگو به این شرح است: 

سوال: به عنوان اولین پرسش به نظر شما روابط روسیه و ایران در حال حاضر در چه سطحی قرار دارد؟ آیا سوریه ما را بهم نزدیک کرده یا تنها  همرزم در جبهه سوریه هستیم؟ متحد هم هستیم یا اهداف مشترک موقت داریم؟  

سنایی: می توانیم بگوییم که روابط متقابل ایران و روسیه سطح و کیفیت جدیدی را طی سال های اخیر پیدا کرده است که میتواند در زمینه بین الملل، مسائل منطقه ای و … باشد. اتفاقات و دستاوردهایی که در روابط به دست آورده ایم ثابت می کند که روابط ما واقعا به سطح نویی رسیده است.  

سوال: ایران و روسیه با هم در سوریه همکاری دارند، به یک درک متقابل رسیده و اهداف جنگی و سیاسی یکسانی را در سوریه دنبال میکنند. آیا این بدین معناست که ما با هم در یک جبهه در سوریه می جنگیم؟  

سنایی: می توانیم قاطع بگوییم ما یک تهدید مشترک در منطقه داریم و آن تروریسم است و ایران و روسیه با یک رویکرد ثابت با این مسئله برخورد میکنند و نه با استاندارهای دوگانه. ضمنا ایران و روسیه در یک موضوع با هم اشتراک دارند و آن اینکه هر دو از دولت قانونی سوریه و مبارزه آن با تروریسم حمایت می کنند. ضمنا باید به این نکته اشاره کنم که برخی از کارشناسان و تحلیلگران روابط کنونی ایران و روسیه را راهبردی نمی دانند و بسیاری دیگر بر این باورند که روابط کنونی ایران و روسیه شاخصه های روابط راهبردی را دارد، ولی در حال حاضر آنها در یک همکاری راهبردی در منطقه و بالاخص در سوریه قرار دارند.  

سوال: ایران سالها زیر فشار تحریمهای سختی قرار داشت، تجربه این همه سال تحت تحریم  چه بود و نسخه حکومت ایران برای ادامه حیات اقتصادی و توسعه کشور چه بوده است؟

سنایی: همانطور که اشاره کردید ایران تقریبا ۳۷ سال زیر فشار تحریمهای سخت قرار داشته است، که سخت ترین آنها بین سالهای ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ بودند. من بعنوان فردی که در این سالها در مجلس و دانشگاه مشغول کار بودم شاهد بودم که با توجه به اینکه تحریم کنندگان می گویند تحریمها علیه دولتها است، بیشترین آسیب از این تحریمها را در درجه اول مردم عادی دیدند. در خصوص مبارزه با تحریمها هم باید بگویم ایران بر روی اصول خود پافشاری کرد و تسلیم نشد.  

ایران تلاش کرد که روی اقتصاد مقاومتی سرمایه گذاری کند تا در کنار سرمایه گذاری بر روی توانمندی های خود تحریمها را نیز دور بزند که در این زمینه موفقیتهای بسیار بزرگی را نیز داشت که از جمله آن رشد خیره کننده در زمینه های مختلف علمی بود. مثلا در حوزه نانوتکنولوژی ایران در دوران تحریمها رتبه هفتم جهان را به خود اختصاص داد.  

سوال: زندگی واقعی یک ایرانی معمولی چگونه است؟ اجازه بدهید برای شما از تصوراتی که از ایران در تبلیغات بیان میشود بگویم عنوان میکنند همه جا شهروندان ایرانی  تحت نظارت نیروهای نظامی  هستند، آزادی برای پیروان ادیان خصوصا یهودیان وجود ندارد و طی سالهای اخیر  تمامی سرمایه ها صرف برنامه هسته ای شده است. آیا ایران اینگونه است؟

سنایی: متاسفانه بزرگترین ضعف در روابط دو کشور عدم شناخت آنها از یکدیگر است. در این زمینه میتوان با مروری به تاریخ دو کشور از زمانی که ایرانیان را با نام پارسیان میشناختند شروع کرد؛ ملت روسیه با کشور پارس و تاریخ و فرهنگ آن بخوبی آشنا است، ولی در مقطعی از تاریخ دولت شوروی در روسیه برسر کار بود، در همین دوران در ایران دولت پهلوی روی کار آمد که در گروه حامیان بلوک غرب قرار داشت. این دولتها دائما از طریق رادیو و تلویزیون علیه یکدیگر صحبت می کردند که نتیجه آن ایجاد تصور منفی از یکدیگر در بین مردم بود. این دولتها از همدیگر می ترسیدند؛ در ایران در طول سالهای متمادی قویترین حزب، حزب توده وابسته به کمونیستها بود و شاه از این حزب می ترسید و به همین دلیل بزرگترین دشمن خود را شوروی  میدانست. در طرف مقابل ایران نیز حامی منافع غرب بود و روسیه از این مطلب حراس داشت. به همین دلیل ۷۰ سال روابطه بین دو کشور ضعیف بوده است.

اگر ما بتوانیم سطح روابط دوجانبه خود را به سطح روابط در ۱۰۰ سال گذشته بازگردانیم رشد بزرگی کرده ایم. ۱۰۰ سال پیش در گیلان ایران روسها زندگی می کردند و مغازه دارهای روسی اجناس روسی می فروختند. در جنوب روسیه در آستاراخان و ولادی قفقاز و داغستان تجار ایرانی زندگی و فعالیت می کردند در چندین شهر در جنوب روسیه، ایران سرکنسولگری یا جوامع ایرانی یا اتاق بازگانی داشته است. مساجد و بناهای ایرانیان هنوز در شهرهای منطقه قفقاز وجود دارند، اما بعد از انقلاب ۱۹۱۷ ماشین تبلیغاتی شوروی شروع به تبلیغات منفی علیه ایران کرد این درحالی است که تمامی افرادی که به ایران می آیند متعجب می شوند و از این تبلیغات منفی چیزی نمیبینند.  

ایران امروز تلفیقی از تمدن و فرهنگ پارسی و سنن و قوانین اسلامی است. در ایران در حدود بیش از ۶۰ درصد دانشجویان دختران هستند و در هیات دولت خانمها پستهای حساسی دارند. در خصوص یهودیان هم باید بگویم نه تنها آنان که مسیحیان و زرتشتیان نیز در ایران زندگی مسالمت آمیز و خوبی دارند، من پیش از این نماینده مجلس بودم، به شما میگویم که پیروان این ادیان در مجلس ایران نماینده هم دارند.

سوال: در دنیایی زندگی می کنیم که اکثر اطلاعات ما در مورد ایران را دیگران ساخته اند، می خواهم واقعیت ها را بدانیم تا بتوانیم از این طریق منافع مشترک و حوزه هایی که می توانیم با هم فعالیت کنیم را بشناسیم، آیا این واقعیت دارد که ایرانیها معتقدند آمریکا شیطان بزرگ است و روسیه شیطان کوچک؟  

سنایی: هرگز چنین مساله ای در مورد روسیه گفته نشده، در دوران شوروی ایران شعار سیاست مستقل نه شرقی و نه غربی را داشت و هرگز روسیه و مردمش را شیطان  نخواندند.  

سوال: ایران میتواند چه جذابیت هایی برای گردشگران داشته باشد؟

سنایی :ایران دیدنیهای فراوانی دارد که شامل آثار تاریخی و طبیعت عالی این کشور میشود. برای مثال هم اینک در شمال غرب ایران دمای هوا به منفی پانزده درجه و گاهی بیشتر هم می رسد در حالی که در شهرهای جنوبی هوا دمای حدود ۲۵ درجه دارد. در تمامی فصول سال طبیعت متفاوت ایران گردشگران را جذب می کند. علاوه بر این در ایران پیست های اسکی بسیار خوبی وجود دارد که اتفاقا در سالهای اخیر گردشگران زیادی از روسیه با سفر به ایران از آنها استفاده  کردند. در سال گذشته در موضوع گردشگران ایرانی که از روسیه دیدن کردند و گردشگران روسی که از ایران بازدید داشتند رشد ۱۰۰ درصدی را شاهد بودیم.  

سوال: چه نوع از محصولات ایران در بازار روسیه خریدار دارند؟  

سنایی: خشکبار، میوه، خرما، پسته، فرش، داروهای ایرانی، برخی محصولات نفتی.

سوال:  در خصوص نفت هم به نظر بالاخره به تفاهم رسیدیم تا تولید نفت کاهش یابد؟

سنایی: بله اتفاقا روز دوشنبه روسای جمهور دو کشور تماس تلفنی داشتند که خوشحالیم شاهد نتیجه آن هستیم.

سوال: ایران در صحنه بین الملل بسیار قوی حضور دارد. بعد از جنگ سنگین با عراق ایران امروز ارتشی قوی، نیروهای اطلاعاتی مجرب و تجربه بسیار بزرگی بدست آورده است. ایران امروز نقش موثری را در عراق، سوریه، لبنان و یمن دارد. آیا این واقعا همان طرح حلال شیعی است که می گویند و ایران می خواهد از این طریق به بازسازی امپراتوری خود بپردازد؟

سنایی: خیر. ایران بدنبال عدالت در منطقه است. همانطور که می بینید دخالتهای قدرتهای خارجی در منطقه نتیجه بخش نبوده است و دیر یا زود همه به این نتیجه می رسند که مشکلات هر کشور باید داخل همان کشور و توسط مردمش حل شود.

لازم به ذکر است رادیو دولتی وستی اف ام که این مصاحبه به صورت زنده از آن پخش شد، زیر نظر «شرکت صدا و سیمای دولتی» روسیه کار می کند در سال ۲۰۰۸ افتتاح شده و علاوه بر سراسر روسیه در برخی کشورهای مشترک المنافع نیز برنامه های آن پخش می شود. این رادیو در بین  رادیوهای روسیه پر مخاطب ترین رادیو است.  دیدگاهها بسته شده است.