کاخ سفید: به سیاست «چین واحد» پایبندیم


برقراری تماس تلفنی میان رئیس جمهور منتخب آمریکا و همتای تایوانی وی که به منزله نادیده گرفتن سیاست «چین واحد» توسط ترامپ است، از هم اکنون واکنش هایی را به دنبال داشته است.

به گزارش عرصه به نقل از رویترز، شوک حاصل از اقدام «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری منتخب آمریکا به برقراری تماس تلفنی با «تسای اینگ-ون» رئیس جمهوری تایوان به منزله شکستن سُنتی است که نزدیک به چهار دهه بر روابط دو کشور حاکم بوده و از هم اکنون واکنش های زیادی را به دنبال داشته است.

در حالیکه چین کشور تایوان را بخشی از قلمرو سرزمینی خود می داند، واشنگتن نیز در ۳۷ سال گذشته علیرغم حمایت هایی که در خفا از جریان های جدایی طلب تایوان داشته، در ظاهر به سیاست موسوم به «چین واحد» پایبند بوده است، حال آنکه اقدام اخیر ترامپ به برقراری رابطه مستقیم میان واشنگتن-تایپه، نخستین مورد از نادیده گرفتن علنی حق حاکمیت پکن است.

امروز شنبه، سخنگوی ریاست جمهوری تایوان، تماس تلفنی ترامپ-تسای اینگ را اقدامی از پیش تعیین شده توصیف کرد که با برنامه ریزی طرفین انجام شده است، حال آنکه خود ترامپ، می گوید که این تماس از جانب تسای اینگ و با هدف تبریک گفتن به وی به مناسبت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا انجام شده است.

از سوی دیگر، «کلیان کانوی» سخنگوی ترامپ، در واکنش به حیرت ناشی از سُنت شکنی رئیس جمهوری منتخب آمریکا، اطمینان خاطر داد که وی به خوبی از سیاست واشنگتن در قبال تایوان آگاه است.

کانوی در این باره گفت: صرف نظر از آنکه چه کسی طرف مکالمه ترامپ است، رئیس جمهوری منتخب به طور مداوم در جریان کامل این قبیل مسائل قرار می گیرد و نسبت به آنها آگاهی دارد.

این در حالی است که کاخ سفید اعلام کرده که هیچ گونه تغییری در خط مشی طولانی مدت آمریکا نسبت به سیاست «چین واحد» ایجاد نشده است.

«ند پرایس» سخنگوی کاخ سفید در این باره گفت: ما با قاطعیت به سیاست چین واحد پایبند هستیم و منافع بنیادی آمریکا در رابطه ای با ثبات و صلح آمیز در دو سوی تنگه تایوان تامین می شود.

انتظار می رود که این اقدام ترامپ، خشم دولت پکن را به دنبال داشته باشد حال آنکه تا این لحظه هیچ گونه اظهار نظر رسمی از سوی مقامات پکن ارائه نشده است.دیدگاهها بسته شده است.