همکاری ایران و روسیه؛ مانع گسترش توطئه در غرب آسیا


رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک با اشاره به تاریخ و فرهنگ مشترک ایران و روسیه گفت همکاری ایران و روسیه مانع گسترش توطئه در غرب آسیا است.

به گزارش عرصه، علی اکبر ولایتی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک در مصاحبه تلویزیونی با اشاره به تاریخ و فرهنگ مشترک ایران و روسیه و تاکید بر این که  همکاری ایران و روسیه مانع گسترش توطئه در غرب آسیا است گفت: تحولات بین الملل و نقش رو به افزایش ایران و تاثیرگذاری بین المللی آن اقتضا و ایجاب می کند که همکاری های بین المللی با نگاه جدید بعد از انقلاب ساماندهی شود.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد : وضعیت بی سابقه در تاریخ معاصر به ویژه در منطقه و عراق، سوریه، لبنان، شمال آفریقا و یمن شرایط خاصی ایجاد کرده است و ایجاب می کند که همکاریهای موثری را با کشورهایی که با ما همسو هستند، داشته باشیم.

وی افزود : نیازمندیهای متقابل در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی، دفاعی و اخیراً نفتی بر ضرورت این همکاری ها افزوده است.

ولایتی به نامه امام راحل به گورباچف به عنوان اولین و آخرین نامه برای رئیس یک کشور اشاره کرد و گفت : مقام معظم رهبری هم در سخنرانی هایشان به ضرورت شکل گیری نگاه به شرق تکیه کرده اند و اولین مصداق نگاه به شرق، در رابطه با روسیه است و شرایطی که اقتضا می کند با هم روابط راهبردی و استراتژیک داشته باشیم.

وی افزود: در حوزه منطقه ای اگر همکاری ایران و روسیه نباشد، توطئه ای که اکنون در سوریه و کل منطقه غرب آسیا شکل گرفته است معلوم نیست به کجا می رسد.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: از نزدیک به یک سال و نیم پیش که همکاری های ایران و روسیه شروع شده است، موازنه در منطقه به نفع مجموعه خط مقاومت تغییر کرده است.

ولایتی افزود: در حوزه بین الملل هم روز گذشته ابتدا نماینده روسیه و به تبع آن نماینده چین قطعنامه ای را که علیه سوریه و درباره حلب بود، وتو کردند در حالی که اگر این قطعنامه تصویب می شد، تجزیه سوریه را به دنبال داشت و بسیاری از رشته ها ممکن بود پنبه شود گر چه مقاومت ملت و دولت سوریه مانع اصلی این کار می شد.

وی به همکاریهای ایران و روسیه در حوزه دفاعی اشاره و خاطرنشان کرد: در حوزه دفاعی روابط راهبردی شکل گرفته و خرید سامانه دفاعی ۳۰۰ s و هواپیماهای پیشرفته نمونه هایی از آن است.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت : در حوزه همکاری های هسته ای هم هیچ کشوری از کشورهای صاحب فناوری هسته ای حاضر نبود که به ما فناوری صلح آمیز هسته ای را در زمینه راکتور تولیدکننده برق بدهد اما این همکاری با روسیه شکل گرفت.

ولایتی اضافه کرد: درباره مسائل منطقه ای هر دو کشور در بعضی مسائل اشتراک منافع داریم و در عین حال خطرات مشترکی ما را تهدید می کند.

وی افزود: در حوزه آسیای مرکزی و قفقاز بدون همکاری ایران و روسیه امکان ندارد که ما بتوانیم در این مناطق جلوی نفوذ آمریکاییها و عوامل آن را بگیریم.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام به حوادث و رویدادهایی که در گرجستان، اوکراین، ارمنستان، آذربایجان و قرقیزستان اتفاق می افتد اشاره کرد و گفت : این اتفاقات اقتضا می کند که ما و روسیه در این منطقه و از جمله در دریای خزر به عنوان بزرگترین و مهمترین دریای نیمه شیرین جهان همکاری کنیم.

ولایتی افزود : ناتو دنبال پیشروی به سمت شرق است و منافع مشترک ایران و روسیه اقتضا می کند که جلوی این پیشروی را بگیریم.

وی از روسیه، چین، ایران و هند به عنوان ۴ کشور مهم و تعیین کننده آسیا در آینده یاد کرد و افزود این ۴ کشور اگر با هم همکاری کنند، آینده آسیا و دنیا را رقم خواهند زد.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت : خارج از دخالت کشورهای خارج از منطقه مثل آمریکا و دیگران، این کشورها می توانند همکاری های خود را شکل دهند این همکاری می تواند به نفع ما هم باشد.

 ولایتی گفت: امریکایی ها بارها گفته اند که می خواهند مرکز ثقل سیاسی و اقتصادیشان را به سمت شرق ببرند بنابراین ما هم باید با همکاری هایی که داریم مقابل آن بایستیمدیدگاهها بسته شده است.