ابلاغ اعتبار ۶۰ میلیارد تومانی دارو، جهت کمک به بیماران بی‌بضاعت

به گزارش عرصه، دکتر رسول دیناروند در حاشیه دومین همایش کشوری بسیج داروسازی با موضوع اقتصاد مقاومتی در عرصه دارو در محل بیمارستان صحرایی امام حسین با اشاره به اینکه در سال ۹۲، سهم ما در تولید داخلی بازار دارو از نظر ارزشی ۶۰ درصد و از نظر کمی ۹۵ درصد بود، اظهار کرد: اقدامات ما در سه سال گذشته در وزارت بهداشت با محوریت حمایت از تولید داخلی و بیماران و کاهش هزینه‌های درمانی بیماران بوده و نتایج مثبتی را نیز در برداشته است، افزایش تولید داروها در داخل کشور نشان از آن دارد که ما عمده داروهای مورد نیازمان را از شرکت‌های داروسازی داخلی تامین کرده‌ایم که این کار در راستای اقتصاد مقاومتی انجام شده، ضمن آنکه این کار وابستگی ما در حوزه دارویی را نیز کاهش داده است.

وی اضافه کرد: پیش از این دولت، وابستگی ارزی ما حدود یک میلیارد و ۶۵۰ میلیون دلار بوده که این را به حدود یک میلیارد دلار رسانده‌ایم، یعنی حدود ۶۵۰ میلیون دلار، حجم واردات دارو نسبت به چهار سال پیش کاهش یافته است و این در حالی ست که مصرف دارو در کشور کمتر نشده و حتی دسترسی مردم به دارو نیز آسان‌تر هم شده است، اینها نشان می‌دهد که تفکر حاکم در وزارت بهداشت تفکر اقتصاد مقاومتی با محوریت توجه به تولیدات داخلی و عدم وابستگی به خارج بوده است.

معاون وزیر بهداشت تصریح کرد: اعمال تفکر اقتصاد مقاومتی توسط مسئولان دارویی کشور نشان دهنده آن است که آنان با تمام وجود و اعتقادشان دارند این موضوع را پیگیری می کنند که امید می رود در آیند ه آمارهای بهتری را ارائه کنیم و سهم تولید داخلی مان در چند سال آینده از ۷۰ درصد به ۷۵ درصد برسد و وابستگی ارزی‌مان نیز کمتر شود.

دیناروند یادآور شد: در جاهایی که نیاز به تقویت داریم این کار را با جدیت پیگیری می کنیم. توجه ما به موضوع افزایش صادرات دارو است، در زمان حاضر متاسفانه از نظر  صادرات دارو وضعیت خوبی نداریم؛ به نحویکه در مقابل یک میلیارد دلار ورود دارو ما تنها ۲۰۰ میلیون دلار صادرات دارو داریم و باید سهم صادرات دارویی خود را توسعه دهیم.

رئیس سازمان غذا و دارو در پاسخ به اینکه آیا در تولید دارو به خودکفایی رسیده ایم یا نه گفت: خودکفایی در تولید دارو نسبی است، هیچگاه نمی توانیم بگوییم دارو در کشور باید به طور ۱۰۰ درصد تولید داخل باشد واقعا چنین هدفی را نداریم و قابل دستیابی هم نیست و در هیچ جایی از دنیا هم این چنین نیست، صنعت داروسازی ما باید دارای تراز مثبت باشد؛ یعنی هرگاه توانستیم در زمینه تولید دارو در بخش صادرات از واردات پیشی بگیریم، این یعنی ما در صنعت داروسازی‌مان موفق بوده‌ایم.

وی افزود: از آنجایی که همواره داروهای جدیدی در دنیا تولید می‌شود و مردم نیز به آن نیاز دارند نمی‌توانیم دسترسی مردم را محدود کنیم تا زمانی که خودمان تولید کنیم چرا که ممکن است توجیه اقتصادی نداشته باشد.

بنابر اعلام روابط عمومی سازمان غذا و دارو، دیناروند ادامه داد: سرمایه گذاری برای هر دارویی زمان و انرژی می برد و از نظر مالی نیاز به تامین اعتبار است، مجموعه اقتصادی ما باید در این زمینه محاسباتی انجام دهند تا بتواند یک دارو را تولید کند و بسیاری از داروها شاید توجیه اقتصادی نداشته باشند و بر همین اساس این داروها را از خارج وارد می کنیم اما باید بتوانیم بجای آن داروهایی را صادر کنیم که بتواند ما را به هدف تراز مثبت برساند.

لزوم توسعه آزمایشگاه غذا و دارو آبادان

معاون وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص آزمایشگاه غذا و دارو آبادان تصریح کرد: آزمایشگاه فعلی در آبادان آزمایشگاه کوچکی است اما از آنجایی که دانشگاه علوم پزشکی آبادان در حوزه فعالیت خود دارای چندین بندر و گمرک است که برای ورود و خروج کالاها نیاز به کنترل دارد، کاری را که معاونت غذا و داروی باید انجام دهد آنکه یک آزمایشگاه مجهز و پاسخگو داشته باشد، در زمان حاضر بخشی از نیازها برای کنترل کالاها توسط اهواز انجام می شود، اما بازرگانان به دلیل تردد مکرر در مسیر آبادان اهواز یا به عکس، رضایت ندارند.

وی با اشاره به اعلام آمادگی سازمان منطقه آزاد اروند در زمینه راه‌اندازی یک آزمایشگاه مجهز یادآور شد: پیشنهاد ما آن است که اداره این آزمایشگاه توسط دانشگاه انجام شود تا نیاز به سرمایه‌گذاری مجدد توسط دانشگاه نباشد، امیدواریم با مشارکت و همراهی منطقه آزاد اروند از یک سو و تامین نیروی انسانی مورد نیاز توسط دانشگاه علوم پزشکی آبادان از سوی دیگر هر چه سریع‌تر شاهد راه‌اندازی این آزمایشگاه باشیم.

رئیس سازمان غذا و دارو در زمینه تامین داروهای مورد نیاز بیماران خاص در کشور گفت: در زمان حاضر حمایت‌هایی در این زمینه در حال انجام است، یک فهرست ۳۰۰ قلم دارو داریم که حدود ۵۰۰ هزار نفر در کشور مخاطب این داروهای خاص هستند و برای آنها حدود یک سوم (۳۰ درصد) از بودجه دارویی کشور هزینه می‌شود، این فهرست طبق تفاهمنامه منعقده با سازمان‌های بیمه‌گر و سازمان رفاه، بخشی از هزینه‌هایش توسط وزارت بهداشت تامین می‌شود و بخشی دیگر نیز توسط وزارت رفاه و آن مقداری که از جیب مردم پرداخت می شود نیز مشخص است.

کاهش میزان پرداختی بیماران

دیناروند اضافه کرد: در سال ۹۵ میزان پرداختی مردم در این فهرست حدود ۱۲ درصد بوده و این در حالی است که این رقم در سال ۹۲ (قبل از تفاهمنامه مذکور) ۴۵ درصد بوده است، میزان پرداختی بیماران را به شکل بسیار محسوسی کاهش داده‌ایم و اعتبارش نیز تامین شده است، اعتبار این تفاهم‌نامه حدود یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است، بنابراین با توجه به حجم پرداختی وزارت بهداشت و سازمان‌های بیمه‌گر، میزان پرداختی مردم حدود ۱۰ درصد از کل مبلغ یعنی چیزی حدود ۴۰۰ میلیارد تومان است.

معاون وزیر بهداشت بیان کرد: به نظر ما اکثر بیماران این پوشش را دریافت می کنند، البته گاهی پیش می آید که پزشکی دارویی را که خارج از فهرست دارویی کشور است را برای بیمار تجویز می کند که این موضوع هزینه های سنگینی را برای بیمار در بر دارد و این تقبل پرداخت هزینه مابه التفاوت اغلب نارضایتی ایجاد می کند. گاهی اوقات نیز پیش می آید دارویی که در فهرست است در داخل تولید می شود و به این ترتیب این دارو مبنای حمایتی نیز دارد.

وی تصریح کرد: همچنین به منظور حمایت از بیماران بی بضاعت در تامین هزینه دارو در تمام دانشگاههای علوم پزشکی در سطح کشور اعتباری حدود ۶۰ میلیارد تومان را ابلاغ کرده ایم که این کمکی فراتر از تفاهمنامه است.

رئیس سازمان غذا و داروی یادآور شد: حمایت‌هایی که در چارچوب توانمندی‌ها و امکانات در حال انجام است واقعا حمایت‌های خوبی است و خوشبختانه در بودجه ۹۶ نیز این پیش بینی انجام شده که امید می‌رود با توجه به تقدیم لایحه بودجه به مجلس توسط رئیس جمهوری و تصویب آن در مجلس، ما برای سال آینده نیز دغدغه‌ای برای این بیماران نداشته باشیم.دیدگاهها بسته شده است.