شهرداران از آغاز پروژهای جدید خودداری کنند

به گزارش عرصه، مهندس خلیل راحتی امروز در سومین نشست تخصصی مدیران کل دفاتر امور شهری و شوراهای استانداری سراسر کشور که در رشت برگزار شد،گفت: برنامه راهبردی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور در سال ۱۳۹۵ با توجه به ارکان اقتصاد مقاومتی از منظر مقام معظم رهبری مشتمل بر مقاوم بودن اقتصاد، استفاده از همه‌ ظرفیت‌های دولتی و مردمی، حمایت از تولید ملی، مدیریت منابع ارزی و مدیریت مصرف تدوین شده است.

وی تحقق اقتصاد مقاومتی را در گرو شفاف‌سازی اقتصاد و سالم‌سازی آن و جلوگیری از اقدامات، فعالیت‌ها و زمینه‌های فسادزا در حوزه‌های پولی و مالی و توسعه سرمایه گذاری‌های زیربنایی و ارتقای درآمدهای پایدار و سالم برشمرد و گفت: در این خصوص سه رویکرد بسیار مهم شامل افزایش منابع درآمد پایدار، شفاف سازی فعالیت‌های اقتصادی و مدیریت هزینه‌ها قابل طرح است.

قائم مقام سازمان شهرداری ها افزود: توسعه حمل ونقل عمومی از اهداف کلان برنامه راهبردی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور است و در این بخش بازسازی ۱۵۰۰ دستگاه اتوبوس و نوسازی ۵۸ هزار دستگاه تاکسی فرسوده در دست اجرا است و در این راستا در ۲۶ آذر ۲۰ دستگاه اتوبوس حمل و نقل عمومی به گیلان تحویل داده می‌شود.

وی از همه شهرداران و مدیران کل دفاتر امور شهری و شوراهای استانداری سراسر کشور خواست تا مدیریت منابع کنند و اضافه کرد:تا زمانی که پروژهای نیمه تمام شهری به پایان نرسیده و بودجه لازم برای اجرای پروژهای جدید تخصیص نیافته است پروژه جدیدی را آغاز نکنند.

راحتی با اشاره به مشکلات دفن زباله در شهرهای ساحلی شمال کشور اظهار کرد: استانهای شمالی با مشکل انباشت زباله مواجه هستند و ما در تلاش هستیم تا به این مشکل که مربوط به سالهای گذشته است پایان دهیم و در این راستا پروژه هایی را برای رفع این معضل در سازمان تعریف کرده ایم که براساس آن در یک بازه زمانی مشکل پسماند استان های شمالی برطرف خواهد شد.

وی با بیان اینکه پنج لایحه مهم در دستور کار این سازمان قرار دارد، تاکید کرد:لایحه استخدامی شهرداری ها و دهیاری ها،در آمدهای پایدار، مدیریت شهری و شوراها پنج لایحه مهمی هستند که در دستور کار این سازمان قرار دارد.

راحتی لایحه درآمدهای پایدار و مدیریت شهری را از مهمترین لوایح موجود در دستور کار امسال این سازمان برشمرد و گفت: درخصوص اقدامات اجرایی به‌منظور تحقق هدف توسعه مدیریت، افزایش‌ بهره‌وری و توانمندسازی نیروی کار،اقدام به تجهیز آنان به سیستم اطلاعات جغرافیایی GIS،افزایش بهره‌وری پروژه‌ها،کمک به تهیه برنامه پنج‌ساله ۱۰۰ شهرداری شده است.

وی با بیان این که اکنون به طور متوسط ۴۰ تا ۵۰ درصد در آمدهای شهرداری ها درگیر ساخت و سازها و انجام پروژها پروژهای عمرانی است، خاطرنشان کرد:در یک بازه زمانی حداکثر ۱۰ ساله میزان تخصیص به این بخش باید به ۴درصد کاهش یابد.

قائم مقام سازمان شهرداری ها متذکر شد:تا پایان سال باید تمام نقاط کشور تحت پوشش آتش نشانی قرار بگیرند و ما در این راستا برای توسعه آتش نشانی ها اعتباری ویژه در نظر گرفتیم و دیگر سال آینده برای آن ردیف بودجه ای پیش بینی نمی شود.

وی همچنین اضافه کرد:براساس آمار ارائه شده در سال ۹۴ در حال حاضر ۱۲۴۰ شهرداری در کشور وجود دارد و بزودی قرار است براساس لایحه‌ای که ارائه شد مشکلات یکصد هزار نفر از کارکنان شهرداری های کشور رفع شود.

راحتی همچنین  از اختصاص ۲۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای پروژه های نیمه تمام شهرداری شهرهای زیر یکصد هزار نفر جمعیت خبر داد و گفت: امسال سال پایانی کار شوراهاست و بایدسعی کرد که از خرید ماشین آلات و آغاز پروژهای جدید … صرفنظر کنیم و حمایت های مالی را به پروژه های نیمه تمام شهرداری ها اختصاص دهیم تا تا کارهای نیمه تمام به شورای بعدی محول نشود.

به گزارش عرصه،سومین نشست مدیران کل دفاتر شهری و شوراهای استانداری های سراسر کشور با حضور مدیران حوزه شهری ۳۱ استان در شهر رشت برگزار شد.دیدگاهها بسته شده است.