فیلم موسوم به چالش مانکن یک مستند شبیه‌سازی شده است

به گزارش عرصه، دکتر زارع‌نژاد، رئیس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت در خصوص فیلم منتشر شده با نام چالش مانکن در اتاق عمل به جام‌جم آنلاین گفت: این فیلم قطعا  مستند بازسازی و شبیه‌سازی است و متاسفانه در فضای مجازی و رسانه گفته شده، جان بیمار و نوزاد به خطر افتاده است، در صورتی که بیمار و نوزادی در اتاق عمل  حضور ندارند، بچه‌ای که در این فیلم مشاهده می‌شود نوزاد تازه متولد شده  نیست چرا که نوزادی که در فیلم می‌بینید وزن بیشتری از نوزاد تازه متولد شده دارد و علاوه‌بر آن رنگ پوست نوزاد تازه متولد شده با رنگ پوست بچه‌ای که در فیلم است، کاملا مغایرت دارد. همچنین روسری بر سر داشتن و پوشک بودن نوزاد در بدو تولد غیرطبیعی است زیرا نوزادی که تازه متولد می‌شود در یک پارچه استریل و بدون روسری و پوشک پیچیده می‌شود، بنابراین کاملا مشهود است که این فیلم یک مستند بازسازی است.

وی در ادامه بیان کرد: محیط های درمانی و بهداشتی به هیچ عنوان مکان مناسبی برای این‌گونه کارها نیست به جهت اینکه محیط های درمانی حریم خصوصی بیمار تلقی می‌شود و حرف اول را اعتماد بین درمانگر و بیمار می‌زند و حتما باید این اعتماد پایدار بماند و خدشه‌ای به آن وارد نشود، در صورتی که این گونه برنامه‌ها اعتمادها را سلب می‌کند. بنابراین اصل ماجرا کج‌سلیقگی تهیه‌کنندگان و عواملی که نقش کادر درمانی را در این کلیپ بازی کرده‌اند و یک تقلید کورکورانه از مشابه خارجی این فیلم است.

مشاور وزیر بهداشت در عین حال بیان کرد: ما هنوز متوجه نشده‌ایم این مکان دقیقا کجاست، همچنین مطمئن نیستیم در بیمارستان فیلمبرداری شده است یا خیر، یا تنها یک لوکیشن اتاق عمل است. همان طور که می‌دانیم در کشور  فیلم‌های سینمایی و سریال‌هایی ساخته می‌شود که در لوکیشن بیمارستانی و اتاق عمل بازیگرانی نقش کادر درمانی را بازی می‌کنند. بنابراین مشخص نیست این مکان اتاق عمل واقعی باشد. علاوه بر آن چنین برداشتی نیاز به یک کارگردان دارد تا افراد این فیلم را در حالت‌های مشخصی  قرار دهد. این پروسه حداقل نیم ساعت یا بیشتر زمان می‌برد در صورتی که در اتاق عمل فعال حتی یک ثانیه برای حفظ جان بیمار تعیین‌کننده است و جزء مکان‌های حساسی است که به تمرکز بسیار بالا نیاز دارد.

دکتر زارع‌نژاد یادآور شد: سئوالی که در این‌جا به‌وجود می‌آید این است که رسانه‌ها چگونه می‌پندارند این فیلم واقعی است و یک پزشک، پرستار، تکنسین اتاق عمل و متخصص بیهوشی که بیمار زیر دستشان است، اجازه دهند یک کارگردان  برای برداشت یک فیلم کوتاه آنها را به بازی بگیرد و فرآیند عمل را برای چنین کار بیهوده‌ای متوقف کند؟ ما در حال بررسی هستیم که این مکان کجاست اما با اطمینان می‌گوییم در این مکان بیمار و نوزاد واقعی وجود نداشته و کسی تحت عمل جراحی  نیست ولی نکته‌ای که نباید از آن غافل شد این است که تیم  اتاق عمل بی‌شک می‌دانند اتاق عمل واقعی و نه سینمایی، جای این نوع فعالیت‌های به ظاهر هنری نیست و عملی غیرقانونی و تخلف است.

وی خاطرنشان کرد: باز هم تاکید می‌کنیم این فیلم شبیه‌سازی شده است و بیماری تحت عمل جراحی قرار ندارد البته این امکان وجود دارد که اتاق عمل غیرفعال بوده و پرسنل وقت کافی برای انجام این گونه بازی‌ها را داشته‌اند که این کار هم تخلف است.دیدگاهها بسته شده است.