پیروانی: بازی با تیم بزرگسالان به ما اعتماد به نفس داد/ جوانان در بازی‌های آسیایی شرکت می‌کنند

به گزارش عرصه، امیر حسین پیروانی، سرمربی تیم ملی جوانان که اخیرا توانست به همراه تیمش مجوز حضور در جام جهانی زیر ١٧ سال کره جنوبی را به دست بیاورد در نشست خبری اظهار کرد: یک شنبه هفته گذشته جلسه‌ای را با اقای تاج، ساکت، محصص و معینی برگزار شد و برنامه‌های تیم ملی را ارائه کردم. در این جلسه گزارشی از عملکرد تیم ملی از مرحله مقدماتی تا کسب مجوز ارائه کردیم و همچنین برنامه‌هایمان برای جام جهانی ٢١٠٧ را هم اعلام کردیم. هدف ما صعود از مرحله گروهی و صعود به مرحله بعد است. بازیکنان ما این پتانسیل را دارند. بحث بعدی حضور در مسابقات بازی‌های آسیایی جاکارتا اندونزی است که می‌تواند کسی تجربه خوبی برای بازیکنان‌مان باشد و بعد از آن هم می‌توانند سهمیه المپیک را به دست بیاورند تا پازل موفقیت‌های ما کامل شود.

سرمربی تیم ملی فوتبال جوانان ادامه داد: برنامه ما تا زمان جام جهانی اعلام شده و قرار است جلسه‌ای را با کمیته فنی فدراسیون فوتبال برگزار کنیم تا در آنجا تبادل نظر صورت بگیرد. بعد از این جلسه ما اردوهای خودمان را آغاز خواهیم کرد.

او درباره انجام استعدادیابی تا آغاز جام جهانی ۲۰۱۳ کره جنوبی گفت: ۸۰-۷۰ درصد از شاکله تیم ما کامل شده است اما ما بازی‌های لیگ دسته یک و لیگ‌های پایین‌تر را زیر نظر داریم و همکاران ما هم در تیم‌های لیگ برتری و تیم‌های رده امید، بازیکنان خوب و مستعدی را به ما معرفی می‌کنند. ما در چند پست به بازیکنانی نیاز داریم و این بازیکنان برای کامل شدن به ما کمک می‌کنند. بازیکنانی از چند شهر از جمله بوشهر را زیر نظر داریم و در اردوی پنجم به ما اضافه می‌شوند. از مرحله مقدماتی در مشهد تا مرحله نهایی در بحرین ۹ بازیکن جدید به ما اضافه شدند که تیم ما کاملا جوان شده بود. ۲۰ تا ۲۵ درصد از تیم فعلی تا آغاز جام جهانی تغییر خواهد کرد.

پیروانی با اشاره به حمایت‌های کارلوس کی‌روش سرمربی تیم ملی بزرگسالان از این تیم تاکید کرد: من جمله‌ای را قبلا گفته‌ام و دلم می‌خواهم آن را تکرار کنم کی‌روش مانند کتاب وزینی است که باید آن را بهتر ورق بزنیم. طبیعی است که بخش زیادی از موفقیت‌هایمان را مدیون کمک‌های کارلوس کی‌روش هستیم و مهم‌ترین کار او به لحاظ اعتماد به نفس، قبول انجام بازی تدارکاتی با تیم ملی جوانان بود. کمتر مربی‌ای حاضر می‌شود که با تیمی پایین‌تر از رده سنی خودش بازی تدارکاتی انجام دهد. حتی کی‌روش در آن بازی نکات فنی را به هر دو تیم گوشزد کرد و پس از آن هم جلسه‌ای با بازیکنان ما برگزا کرد. من بارها به صورت محسوس و نامحسوس برای برگزاری جلسه با کی‌روش حاضر شدم.

سرمربی تیم ملی جوانان با بیان ینکه کی‌روش به طور کامل از تیم ملی جوانان شناخت داشت، ادامه داد: ما در آن دوره خواستیم برای مسابقه‌های آسیایی مطرح شویم. بهترین آموزگار ابتدا دستمزدش را می‌گیرد و سپس آموزش می‌دهد و چه بهتر که وقتی یکی از بهترین و باتجربه‌ترین مربیان جهان را در ایران داریم از او استفاده کنیم. ما قبل از بازی پایانی مقابل عربستان در طول بازی‌ها یک گل دریافت کرده بودیم و کاملا از سبک و سیاق تیم ما مشخص بود که کار دفاعی را به خوبی انجام می‌دهیم.

او درباره تمدید قراردادش گفت: قرارداد کادر فنی تا یک آذر بود و پس از صحبت‌هایی که انجام شد قرار شد این تیم تا المپیک ۲۰۲۰ توکیو هدایت شود. البته قرارداد ما تا پایان جام جهانی خواهد شد و منظور من این است که این رده سنی می‌تواند تا المپیک ۲۰۲۰ پیش برود. برنامه‌ریزی‌های ما در کمیته فنی هنوز به پایان نرسیده و پس از مشورت با آن‌ها اجرایی می‌شود.

پیروانی در پاسخ به این سوال که آیا با او برای هدایت تیم ملی جوانان تا المپیک ۲۰۲۰ صحبت شده است، تاکید کرد: منظور من این است که این مسیر برای تیم ملی جوانان تعریف شده است و من پیشنهادی را در جلسه با مسئولان ارائه کرده‌ام. در مرحله مقدماتی مسابقه‌های قهرمانی آسیا تیم ما زیر ۱۸ سال بود و هنگام برگزاری مسابقه‌ها قهرمانی آسیا زیر ۱۹ سال قرار داشتیم. در مسابقه‌های ۲۰۱۷ کره جنوبی این تیم زیر ۲۰ سال خواهد بود و پس از آن برای مسابقه‌های قهرمانی آسیا در جاکارتا اندونزی آماده می‌شود که در آن موقع زیر ۲۱ سال خواهد بود. پس از این مسابقه‌ها برای مقدماتی المپیک حاضر می‌شویم و با توجه به این برنامه، پیشنهاد دادم که این روند را طی کنیم و مسئولان هم از آن استقبال کردند. در گذشته ما برای مسابقه‌های آسیایی و قهرمانی آسیا می‌توانستیم سه بازیکن بزرگسال را در اختیار داشته باشیم که پس از موفقیت یا عدم موفقیت تیم جدا می‌شدند و هیچ کمکی به ما نمی‌شد. در مسابقه‌های قهرمانی آسیا و بازی‌های آسیایی می‌توانیم به دنبال کسب تجربه باشیم و برای حضور در مسابقه‌های اصلی انتخابی المپیک آماده شویم.  طبق قولی که مسئولان دادند این تیم در مسابقه‌های بازی‌های آسیایی در حالی که سن کمتری دارد شرکت می‌کند تا کسب تجربه کند.

سرپرست تیم ملی جوانان درباره برگزاری بازی‌های تدارکاتی تا آغاز جام جهانی ۲۰۱۷ کره جنوبی اظهار کرد: بعد از پیروزی بر ازبکستان و کسب مجوز جام جهانی ۲۰۱۷ کره جنوبی، جلسه خوبی را با تاج برگزار کردیم و در آن جلسه گفتم ما به بازی‌های تدارکاتی بیشتری نیاز داریم. در گذشته نیاز ما برگزاری بازی‌های تدارکاتی با تیم‌های آسیایی بود اما ما از این به بعد به دنبال برگزاری بازی با تیم‌های آفریقای، آمریکای و اروپایی مانند نیجریه، برزیل، انگلستان، آرژانتین و… هستیم. ما برای حضور در جام جهانی به تورنمنت نیاز داریم که تورنمنت نخست را برگزار کرده‌ایم که البته زمان آن مسابقه‌ها مناسب نبود و ما بلافاصله بعد از مسابقه‌های بحرین در تورنمنت کره جنوبی شرکت می‌کنیم اما بازی با تیم‌هایی مانند انگلستان، کره جنوبی و نیجریه مزایای بسیاری برای ما داشت. انگلستان جزو ۵ تیمی است که از قاره اروپا مجوز حضور در جام جهانی را کسب کرده و نیجریه هم در گذشته قهرمان این مسابقه‌ها شده و پس از آن مسابقه‌ها برای کسب مجوز جام جهانی به میدان می‌رفت. موفقیت ما مستلزم بازی‌های بیشتر است و باید کسب تجربه کنیم.

پیروانی در پاسخ به این سوال که آیا کادر فنی او دستخوش تغییر خواهد شد گفت: فردا ساعت ۱۰ صبح جلسه‌ای را در کمپ تیم‌های ملی با تمام اعضای تیم ملی جوانان برگزار می‌کنیم. کادر فنی زحمات زیادی برای تیم ملی کشیدند و امیدوارم که این کادر را تقویت کنیم. طبیعی است که ما برای موفقیت نیاز به تقویت داریم.

سرمربی تیم ملی جوانان در واکنش به اینکه آیا می‌تواند بازیکنان تیم ملی جوانان را که این روزها در تیم‌های لیگ برتری به میدان می‌رود در تورنمنت‌های پیش‌رو به همراه داشته باشد، گفت: موقعی که مسئولیت هدایت تیم ملی جوانان را بر عهده گرفتم، یک بازیکن به نام رضا کرم لاچعب در لیگ برتر بازی می‌کرد و سایر بازیکنان به هیچ وجه در تیم‌های لیگ برتری به میدان نرفته بودند. بعد از مرحله مقدماتی در مشهد چهار نفر جذب تیم‌های لیگ برتری شدند و الحمدلله تعامل ما با تیم‌ها خیلی خوب بوده است و ارتباط خوبی با همکارانم دارم. بازیکنان ما که در لیگ برتر به میدان می‌روند نیاز نیست  که در اردوها حتما حاضر شوند و آن‌ها در تیم‌های لیگ برتری بازی می‌کنند اما زمانی که می‌خواهیم در تورنمنتی شرکت کنیم ما به آن‌ها نیاز داریم و باید کسب تجربه کنند و من همینجا از همکارانم تشکر می‌کنم و از آن‌ها درخواست می‌کنم که به ما کمک کنند تا موفق شویم و امیدوارم این تعامل صورت بپذیرد.

او در پاسخ به این سوال که آیا پرداخت نشدن مطالبات اعضای کادر فنی مشکلی در کار آن‌ها به وجود آورده است،‌ گفت: من واقعا می‌گویم که تمام همکارانم زحمات زیادی برای تیم ملی کشیده‌اند و زمان بسیار زیادی را برای آن  می‌گذارند. در ابتدای شروع کارمان از آن‌ها خواستم که زمان خود را به طور کامل وقف تیم ملی جوانان کنند و سایر کارهای خود را رها کنند. من پیش از حضور در تیم ملی جوانان مسئولیت معاونت ورزش اداره کل استان تهران را بر عهده داشتم که پست بسیار خوبی بود اما به خاطر تیم ملی جوانان آن را رها کردم. عاشقانه فوتبال را دوست دارم اما ما از این نظر هیچ مشکلی نداریم اما بهتر است که مطالبات عقب افتاده همکارانم پرداخت شود تا اتفاقات خوبی برای تیم رخ بدهد.

پیروانی در پایان گفت: از همه عزیزانی که برای موفقیت تیم تاثرگذار بودند تشکر می‌کنند. همه برای حضور تیم در جام جهانی زحمت کشیدند و این شرایط را فراهم کردند. از همکارانم در تیم‌های لیگ برتری و مربیانی که در استان‌ها فعالیت کردند تشکر می‌کنم. بازیکنانی داریم که فراتر از سطح آسیا هستند. این حاصل زحمات مربیان باشگاهی است. آن‌ها این بازیکنان را به فوتبال معرفی کردند. تشکر ویژه‌ای از رییس فدراسیون فوتبال، کمیته‌ها و روابط عمومی فدراسیون فوتبال دارم. از مدیر تیم ملی آقای آزاد تشکر می‌کنم و از همکارانم و مربیان تیم ملی که در طی دو سال اخیر زحمات بسیار زیادی کشیدند ممنون هستم. از اصحاب رسانه و صداوسیما که اخبار این تیم را پوشش دادند تشکر می‌کنم. نمی‌دانم چرا همه این تیم را دوست داشتند. به تیم ملی جوانان هم تبریک می‌گویم که مجوز حضور در جام جهانی را کسب کردند و امیدوارم که با موفقیت در انتخابی المپیک، پازل موفقیت‌های تیم ملی کامل شود و در سال‌های آینده صاحب یک نسل خوب از بازیکنان باشیم.دیدگاهها بسته شده است.