پیشنهاد یک پیشکسوت والیبال درباره انتخاب سرمربی

به گزارش عرصه به نقل از «همشهری آنلاین»، میرفخرایی در خصوص مسائل فعلی والیبال ملی کشورمان این‌گونه نوشت:

«با سلام و احترام

با توجه به درخواست دوستان ارجمندم، جناب آقای جمشید حمیدی، جناب آقای علی شاکری و جناب آقای سیف‌الله ترابی نسبت به انتخاب سرمربی تیم ملی والیبال به استحضار دوستان بزرگوار و خانواده بزرگ والیبال می‌رساند:

۱- زمان آقای گائیچ

ایشان از نظر فنی مورد قبول کارشناسان و خانواده والیبال بودند. علت مخالفت با ایشان عدم حضور نامبرده و دستمزد گزافی بود که به خاطر عدم حضور دریافت می‌کردند که با انتقادات شدید کارشناسان و رسانه‌ها و میزگرد کیهان ورزشی و حتی حمایت کارشناس صاحب‌نام کشتی، جناب صدرالدین کاظمی در برنامه زنده رادیو ورزش روبه‌رو شد و بنده قرارداد ایشان را بدتر از ترکمانچای نام‌گذاری کردم چون ما در والیبال شکست‌خورده نبودیم و بالاخره با مقاومت و دلخوری فدراسیون والیبال، قرارداد نامبرده فسخ شد.

۲- زمان آقای ولاسکو

ما بازیکنانی داشتیم با میانگین سنی ایده‌آل، جویای نام، با انگیزه، عاشق یادگیری، شاداب، مطیع و یک‌دست و هنوز دستمزدهای کلان مطرح نشده بود و نگاهی عمیق به اقتصاد نداشتند. به اعتقاد بنده الماس‌هایی بودند که روی آنها را غبار گرفته بود. با چهره و شخصیت دوست‌داشتنی، مودب، صاحب اعتبار جهانی، روانشناس، آرام، نکته‌سنج، مدیر، دنیادیده، منظم و قانونمندی به نام خولیو ولاسکو روبه‌رو شدند و ایشان با استفاده از همه توانایی‌های خود، الماس‌های غبارگرفته ما را پرداخت کردند و در ویترین مشاهیر جهان قرار دادند و با کمک فدراسیون والیبال، کادر فنی، بازیکنان، رسانه‌ها و حمایت مردمی افتخارات بزرگی را کسب کردند و امروزه بازیکنان در نگاه و ذهنشان شخصیت ولاسکو متجلی شده است.

۳- زمان آقای کواچ

ایشان در اندازه‌های تیم ملی ما نبودند. به خصوص که جایگزین مربی بزرگی مانند ولاسکو با آن خصوصیات شده بودند. در ارومیه بازیکن بوده، با بازیکنان زندگی کرده و رفتار عصبی داشت و براساس همین فاکتورها اجازه می‌دهد بازیکنان در آرایش، انتخاب نحوه تمرینات و در نهایت در وقت استراحت گرفتن‌های سرمربی در کار او دخالت کنند و چون سرمربی با آن مشکلات روبه‌رست در نتیجه سرپرستی تیم هم به خاطر ارتباطات بیش از حد با بازیکنان با عدم فرمانبرداری آنها روبه‌رو می‌شود و به مشکل برخورد می‌کند.

۴- زمان لوزانو

وارث تیمی به‌هم‌ریخته با زمانی کوتاه شد. از انتخاب بازیکن، تمرینات، آرایش، رژه در المپیک و از همه مهم‌تر معلوم نبود روی نیمکت بالاخره بازیکن با چه زبانی بایستی نکات فنی را گوش کند. ترجمه نکات فنی والیبال کار هر مترجمی نیست. آن کس که از جنس والیبال است می‌تواند این ارتباط را برقرار کند تا نکته‌ای که مربی می‌گوید را به درستی انتقال دهد. شاید به خودمان بقبولانیم که گرفتن سهمیه المپیک برای والیبال ما کفایت می‌کند اما ما والیبالی داشتیم که باید آن را عصر طلایی والیبال نام‌گذاری کنیم. این مطلب گفتنش سخت است، اما شاید دیگر اتفاق نیفتد. ما در المپیک شکست خوردیم، تیم‌های بزرگی مانند آرژانتین، روسیه و ایتالیا که قبلا شکست داده بودیم در المپیک به همه آنها سه بر صفر باختیم و تنها بازی مورد قبول در مقابل لهستان بود که سه بر دو بازنده شدیم.

پیشنهاد اینجانب

آنچه مطرح می‌کنم فقط به خاطر والیبال است و خانواده بزرگ والیبالی که برایش جوانی گذاشتیم و عاشقانه دوستش داریم.

۱- از سه گزینه مطرح‌شده، دو نفر حذف شده‌اند، نفر سوم اگر مورد توافق طرفین قرار گیرد، با توجه به مسابقات لیگ برتر، شروع تمرینات تیم ملی از اواخر فروردین خواهد بود و مسابقات لیگ جهانی از ۱۳ خرداد شروع می‌شود. زمان زیادی نیست و مربی حتی بازیکنانش را هم به اندازه کافی نمی‌شناسد.

۲- برای والیبال ما ماندن در گروه یک لیگ جهانی اهمیت بسیاری دارد. ما در سال ۲۰۱۶ با ۹ امتیاز و چهار برد مقام هفتم را کسب کردیم و بالاتر از تیم‌های بلژیک و آرژانتین قرار گرفتیم؛ در صورتی که آنها امتیاز بیشتری داشتند. امسال در لیگ جهانی رقابت برای بقای تیم دوازدهم جدی‌تر است.

۳- آقای سی‌چلو سرمربی شود

الف – شناخت کافی دارد، زمان را از دست نمی‌دهد، هر چه زودتر می‌تواند تیم ملی را زیر نظر بگیرد و کارش را شروع کند، یک نفر بدنساز معرفی نماید، با مربیان تیم‌های سوپر لیگی تعامل داشته باشد، مربیان و آنالیزور – همه ایرانی – واجد شرایط معرفی گردند.

ب – تغییراتی در سرپرستی تیم ملی ایجاد شود، شخص دیگری که از خانواده والیبال، قهرمان ملی و دارای فاصله سنی با بازیکنان باشد انتخاب شود.

ج- شورای عالی هفت نفره با ریاست رئیس فدراسیون والیبال انتخاب و جلساتی منظم با دستور کار مشخص تشکیل گردد.

د- از آقای ولاسکو کمک گرفته شود تا با شرایط فرهنگی، اجتماعی و ورزشی کشور، فردی را که بتواند بازیکنان رده نوجوانان و جوانان زیر بیست و سه سال و کلیه مسابقات را زیر نظر بگیرد تا آنها بتوانند پشتوانه تیم ملی باشند و از مربیان ایرانی استفاده گردد، به فدراسیون والیبال معرفی نماید تا مشکلاتی که در آینده در تیم ملی با آن روبه‌رو خواهیم شد از قبیل سن و سال و آسیب‌دیدگی را کمتر شاهد باشیم؛ همان کاری که ایتالیا در سه سال گذشته با تغییر کادر فنی و بازیکن کلیدی انجام داد و در المپیک نتیجه گرفت.

با آرزوی موفقیت برای والیبال، دلی شاد برای مردم و سلامتی برای پیشکسوتانی که جوانی و سلامتی خود را گذاشتند و به سفره رنگین والیبال با بی‌نیازی نگاه می‌کنند.»دیدگاهها بسته شده است.