کار داوطلبی، ستون فقرات جمعیت‌های هلال احمر است

به گزارش عرصه، عظمت بایالینوف که از سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر دیدار کرد، گفت: فعالیت در عرضه خدمات پزشکی، توانبخشی و معیشتی، تحقیقات و آموزش در خصوص انگیزش داوطلبان و شبکه‌سازی برای انتقال تخصص و مهارت آنها به محروم‌ترین مناطق برخی از بخش‌هایی هستند که این همکاری در آنها گسترش خواهد یافت.

وی با بیان اینکه جمعیت هلال احمر ایران از اقتدار و توانمندی خوبی برخوردار است، عنوان کرد: همخوانی و فرصت‌های بسیار بزرگی برای کشور من به جهت بهره‌گیری از تجارت سازمان داوطلبان هلال احمر وجود دارد.

رئیس جمعیت هلال احمر قرقیزستان تاکید کرد: بخشی از فعالیت های سازمان داوطلبان در بخش خود اشتغالی و سازمان های مردم نهاد بسیار قابل توجه بود، کار داوطلبی در حقیقت ستون فقرات جمعیت های هلال احمر محسوب می شود. سازمان داوطلبان در حوزه داوطلبی از تجارب بسیاری برخوردار است و علاقمندم کشور من از این تجارب ارزنده به جهت نهادینه کردن کار داوطلبی استفاده لازم را ببرد.

در ادامه نیز مهندس شهروز پرورش، قائم مقام سازمان داوطلبان ضمن تقدیر و تشکر از بازدید عظمت بایالینوف، رئیس جمعیت هلال احمر قرقیزستان از این سازمان با تاکید بر ضرورت گسترش همکاری‌های بین المللی بین دو کشور برای اجرای پروژه‌ها و برنامه‌های محرومیت‌زدا و انتقال تجربه‌ها، گفت: از آنجا که یکی از دغدغه‌های اصلی جهان امروز در شکل‌گیری توسعه شهرها، مسائل مرتبط با مناطق نابسامان شهری و سکونت‌گاه‌های غیر رسمی است، برنامه‌های داوطلبانه جمعیت هلال احمر ایران، محورهای معیشتی، سلامت، آموزش و کارآفرینی را برای حمایت از این دسته از افراد انتخاب کرده است.

پرورش با بیان اینکه بهره گیری از توان داوطلبان متخصص و فعال، فرصت کم نظیری را برای مشمول کردن این مناطق و ساکنان آنها در فرآیند مطلوب‌ توسعه و بهبود کیفیت شرایط زندگی در این مناطق را فراهم آورده است، افزود: این سازمان از طریق ایجاد و راه اندازی ۴۰۰۰ خانه داوطلب عمومی و تخصصی در اقصی نقاط کشور، سعی دارد صدای ساکنان این مناطق را به گوش خیرین و نیکوکاران برساند تا آنها سهمی در مرتفع کردن اصلی‌ترین نیازهای آنها داشته باشند.

وی راهبرد اساسی برنامه‌های داوطلبانه را تغییر نگرش جامعه و سمت و سو دادن آن به پذیرش مسئولیت اجتماعی از سوی موسسات و بنگاه‌های اقتصادی و تک تک افراد جامعه اعلام کرد و افزود: با همکاری سمن‌های فعال و همسو با اهداف جمعیت، تاکنون برنامه‌های موفقی در زمینه تلاش برای مهار آسیب‌های اجتماعی صورت گرفته است.

قائم مقام سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر، انگیزش و جلوگیری از ریزش تعداد داوطلبان را الزامی فراروی برنامه‌های این سازمان خواند و اضافه کرد: داوطلبان از ارکان تصمیم‌ساز جمعیت هلال احمر محسوب می‌شوند. بنابراین سازماندهی آنها در چهار گروه داوطلبی (مهارت، حمایت، هدایت و مشارکت) و ایجاد ساز و کارهای تشویقی و ارتقای رتبه و اختصاص امکانات و تسهیلات بسته به میزان فعالیت آنها در برنامه‌های انسان‌دوستانه سازمان از جمله این راهکارهاست.

در پایان هر یک از معاونان سازمان داوطلبان به تشریح و تبیین برنامه‌ها و طرح‌های این سازمان در طول سال پرداختند که با استقبال عظمت بایالینوف، رئیس جمعیت هلال احمر قرقیزستان مواجه شد.دیدگاهها بسته شده است.