برانکو: سال بعد هدف‌مان قهرمانی آسیاست/ اجازه جدایی به محمد انصاری نمی‌دهم

برانکو ایوانکوویچ در گفت‌وگویی تفصیلی با عرصه، درباره شرایط این روزهای تیم فوتبال پرسپولیس، جدایی احمد نورالهی، پیشنهاد خارجی محمد انصاری و همین طور وضعیت این تیم در لیگ قهرمانان آسیا به صحبت پرداخت.

سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس در بخشی از این گفت‌وگو از اهداف پرسپولیس برای قهرمانی در لیگ قهرمانان آسیا صحبت کرد. برانکو معتقد است با توجه به قدرت تیم‌های آسیایی، صحبت از قهرمانی در آسیا سخت است.

در ادامه گفت‌وگوی عرصه با سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس را می‌خوانید.

* پرسپولیس این روزها بازی‌های خوبی را به نمایش می‌گذارد و علاوه بر بازی‌های خوب، در نتیجه‌گیری هم موفق است. ابتدا درباره روند خوب پرسپولیس در لیگ شانزدهم صحبت کنید.

از این بابت واقعا خوشحالم زیرا مهم‌ترین مسئله برای ما هواداران هستند. خوشحالیم از اینکه می‌توانیم هواداران را با بردهایمان و البته انجام بازی‌های زیبا شاد کنیم. آن‌ها انتظارات زیادی از ما دارند و دوست دارند در همه بازی‌ها ببریم اما ما تلاش می‌کنیم نتیجه‌ای بهتر از بردن بگیریم. این وظیفه من و بازیکنان است که بهترین عملکرد را در بازی‌ها داشته باشیم تا علاوه بر انجام بازی زیبا، نتیجه بگیریم. ما مدام تلاش می‌کنیم تا به عملکرد خوب‌مان ادامه بدهیم اما نباید فراموش کنیم، کاری که ما انجام می‌دهیم بازی فوتبال است و گاهی افول هم در کسب نتایج رخ می‌دهد. باید قبول کنیم پرسپولیس امسال خوب بسته شده و از بازیکنان خوبی بهره می‌برد. طبیعتا با این بازیکنان خوب انتظار ما پیروزی در بازی‌هاست اما همان طور که گفتم شاید در بعضی از بازی‌ها بازنده باشیم با این حال در حال حاضر که با شما صحبت می‌کنم بیش از یک سال است که فقط یک بار بازنده بوده‌ایم. این هم ثمره تلاش مجموعه باشگاه، کادر فنی و بازیکنان است.

* پرسپولیس روز جمعه باید در مشهد به مصاف پدیده برود نظرتان درباره این دیدار چیست؟

فکر می‌کنم بازی سختی پیش‌روی ماست. پدیده تیم قدرتمندی است که توانسته مقابل تراکتورسازی تبریز به تساوی برسد. پیش از این هم بارها در دیدار مقابل پرسپولیس بازی را سخت کرده و امتیاز گرفته است. قاعدتا بازی برای ما سخت خواهد بود اما با توجه به پتانسیل بازیکنانی که در اختیار داریم در این دیدار به دنبال پیروزی خواهیم بود.

* چند ماه دیگر پرسپولیس باید در لیگ قهرمانان آسیا به مصاف حریفان آسیایی‌اش برود. برای اینکه این تیم روند خوبش در لیگ را در پرسپولیس هم ادامه دهد، آیا قرار است تیم را تقویت کنید؟

بازی کردن در لیگ قهرمانان آسیا برای ما یک انگیزه و افتخار محسوب می‌شود. این قشنگ‌ترین بخش یک فوتبال است که شما این فرصت را دارید که در این مسابقه‌ها حضور داشته باشید. اما اهداف ما بزرگ‌تر از این مسائل است. ما نیم فصل را پیش رو داریم و در این مقطع سعی می‌کنیم تیم را تقویت کنیم. اما در حال حاضر آن چیزی که قطعی است، این که احمد نوراللهی از جمع ما جدا شده و به سربازی می‌رود اما نمی‌دانیم که وضعیت امید عالیشاه چه خواهد شد. به هر حال در حال حاضر کادر بازیکنان با کیفیتی در اختیار داریم که متشکل از جوانان و باتجربه‌ها هستند به طوری که از نظر کیفیت، آماده بازی در لیگ قهرمانان آسیا هستیم. اما طبیعتا باز هم تیم را تقویت می‌کنیم تا با قدرت بیشتری در مسابقه‌ها شرکت کنیم.

* طی روزهای اخیر پیشنهادی از یک باشگاه چینی برای جذب محمد انصاری رسیده است. به طور قطع اگر تیمتان در آسیا هم عملکرد خوبی داشته باشد، احتمالا پیشنهادات بیشتری برای بازیکنان پرسپولیس از باشگاه‌های خارجی خواهد رسید. می‌خواهیم نظر شما را درباره این موضوع بدانیم.

این یک اتفاق بسیار خوب است زیرا نشان می‌دهد کیفیت بازیکنان ما بالاست. مطمئنا در لیگ قهرمانان آسیا پیشنهادات بیشتر خواهد شد. قطعا لیگ قهرمانان آسیا ویترینی برای بازیکنان خواهد بود اما همین موضوع خطری بالقوه برای باشگاه محسوب می‌شود زیرا باشگاه‌های خارجی بازیکنان خوب ما را جذب می‌کنند. شاید همان موقع خللی در کار بازیکنان هم ایجاد شود زیرا پیشنهادات خارجی استرس بازیکنان را بیشتر می کند. به خاطر همین موضوع است که می‌گویم این یک خطر بالقوه برای باشگاه خواهد بود. به طور مثال همین الان که پیشنهادی از یک باشگاه چینی به محمد انصاری رسیده است، چگونه می‌توانم بگویم که نباید به آن باشگاه بروی. من باید به خاطر هواداران و تیم مقابل این پیشنهاد بایستم. می‌فهمم که این یک شانس و فرصت بزرگ برای انصاری محسوب می‌شود اما در حال حاضر به طور قطع نمی‌توانم با جدایی محمد انصاری موافقت کنم زیرا مسائل دیگری مطرح است. درست است که جدایی‌ محمد انصاری از تیم علاوه بر منافع خودش، منافع باشگاه را هم تامین می‌کند اما باید به منافع تیم هم فکر کنیم.

* آیا در این مدت با محمد انصاری به خاطر پیشنهاد خوبش از باشگاه چینی، صحبت کرده‌اید؟

درست است که این یک فرصت خوب برای انصاری محسوب می‌شود اما باید بپذیریم همه ما تا به حال چنین پیشنهاداتی داشته‌ایم. می‌دانم مبلغ قراردادی که باشگاه چینی پیشنهاد داده سه برابر قرارداد انصاری با باشگاه پرسپولیس است. اما در حال حاضر من نظرم را به باشگاه ارائه کرده‌ام و گفته‌ام که باید به منافع جمعی تیم بیندیشیم. اما باز هم می‌دانم شاید همیشه چنین پیشنهاداتی برای انصاری نرسد اما من نمی‌توانم با این پیشنهاد موافقت کنم.

* در پرسپولیس همدلی خوبی وجود دارد اما وقتی پیشنهاد خارجی از یک باشگاه به بازیکنی می‌رسد و باشگاه با این پیشنهاد مخالفت می‌کند شاید انگیزه آن بازیکن در تمرین‌ها کمتر شود و یا تمرکزش را از دست بدهد. برای حل این چالش چه راهکارهایی مد نظر دارید؟

همان طور که گفتم این موضوع خطری بالقوه برای تیم و باشگاه محسوب می‌شود. محمد انصاری بازیکن بسیار محترمی است که حداکثر تلاشش را در تیم انجام می‌دهد اما این خطر وجود دارد که با این گونه پیشنهادات ذهنش مغشوش شود. این فقط مربوط به باشگاه ما هم نمی‌شود و در همه تیم‌ها وجود دارد. در خاطرم هست لوکا مودریچ زمانی که قصد داشت از تاتنهام به رئال مادرید برود. در ابتدا باشگاه تاتنهام ابتدا اجازه نداد که این انتقال انجام شود اما پس از حدود ۳ ماه این مودریچ به رئال مادرید رفت. در این مدت مودریچ ذهنش درگیر شده بود و تمرکز لازم را نداشت زیرا دائم با خود فکر می‌کرد که آیا به رئال مادرید خواهد رفت یا خیر.

* می‌خواهیم در مورد ساسان انصاری هم صحبت کنیم. جدایی این بازیکن این روزها حرف و حدیث‌هایی ایجاد کرده است. درست است که انصاری برای پرسپولیس بازی‌های زیادی انجام نداد اما با حضورش در باشگاه فولاد درخشید و همین موضوع باعث شد که سوالی در ذهن هواداران ایجاد شود که چرا باید چنین بازیکن باکیفیتی از جمع پرسپولیس جدا شود؟ آیا تا به حال با چنین موردی مواجه بوده‌اید؟

همیشه چنین ماجراهایی پیش می‌آید. ساسان بازیکن بسیار خوبی است و واقعا حرفه‌ای رفتار می‌کند. نباید فراموش کنید انصاری را هیچ کس از پرسپولیس بیرون نکرده است. او با من درباره مشکلات شخصی‌اش صحبت کرد و ما هم مشکلاتش را درک کردیم و اجازه دادیم که از تیم ما جدا شود. او در مدتی که در کنار ما بود بسیار صادقانه و با وجدان کار کرد. در تمام تمرین‌ها با انگیزه و توان ۲۰۰ درصدی ظاهر می‌شد به خاطر همین محترم و صادق بودنش اجازه دادیم که برود. ما او را برای تقویت کردن تیم آوردیم اما خب شرایط به گونه‌ای شد که باید از جمع ما می‌رفت و شرایط هم به گونه‌ای بود که می‌دانستیم بازیکن باکیفیتی از دست می‌دهیم اما همیشه این گونه موارد در فوتبال پیش می‌آید.

* ساسان انصاری در مصاحبه‌ای که با برنامه ۹۰ انجام داد عنوان کرد به خاطر اینکه در ترکیب تیم شما جایی نداشت، جدا شد. به راستی انصاری جایی در ترکیب شما نداشت؟

انصاری به عنوان بازیکن جدید به جمع ما اضافه شد و همان زمان که آمده بود تیم ما فرم گرفته بود و طبیعی بود که بازیکنانی چون کمال کامیابی نیا و بازیکنان دیگری که با تیم از قبل کار کرده بودند بازی کنند. طبیعتا با گذشت زمان او هم می‌توانست خودش را به تیم تحمیل کند اما ساسان تصمیم دیگری گرفت و از جمع ما رفت.

* شما گفتید که برای آسیا قرار است تیم تقویت شود می‌توانید بگویید در کدام پست‌ها قرار است بازیکن جذب کنید؟

در تمام پست‌ها تیم‌ را تقویت خواهیم کرد. در تمام خطوط نفراتی را در نظر داریم و هر روز در مورد آن‌ها و بازیکنان صحبت می‌کنیم.

* می‌خواهیم در مورد رامین رضاییان هم صحبت کنیم. زمانی که رامین به پرسپولیس بازگشت طبیعتا جایی در ترکیب اصلی نداشت. اما با گذشت زمان وقتی کیفیتش را در تیم ملی نشان داد، همه انتظار داشتند که شما او را به عنوان بازیکن فیکس بازی بدهید اما این اتفاق رخ نداد. با توجه به بازی‌هایی که او در این فصل برای پرسپولیس انجام داده آیا باز هم در پازل تاکتیکی شما به عنوان بازیکن فیکس جایی ندارد؟

رامین بازیکن پرسپولیس است. این مهم‌ترین مسئله است. نمی‌دانم واقعا مشکل دقیقا کجاست؟ بستگی به زمان‌ها و موقعیت‌های مختلف دارد که چه کسی بازی کند اما من می‌خواهم بپرسم به راستی چه کسی را از ترکیب تیمم بیرون بگذارم و رامین را بازی بدهم؟ کمال کامیابی نیا، سیدجلال حسینی، حسین ماهینی و محسن ربیع‌خواه تا به حال عملکرد فوق‌العاده‌ای در تیم داشتند. کدام یک را می‌توانم کنار بگذارم و رامین را بازی بدهم؟

* پرسپولیس در این فصل علاوه بر تیم خوبی که در زمین بازی دارد، نیمکت خوبی هم متشکل از بازیکنان باکیفیت که هر کدام‌شان ستاره محسوب می‌شود، در اختیار دارد. شما با چه راهکاری این بازیکنان را روی نیمکت بدون حاشیه نگه می‌دارید؟

از سوال خوب شما تشکر می‌کنم. باید بدانید در یک تیم فوتبال فقط ۱۱ بازیکن وارد زمین می‌شود بنابراین شما فقط ۱۱ بازیکن کاملا راضی در اختیار دارید و ۴-۳ بازیکن هم نیمه راضی هستند و بقیه قاعدتا ناراضی خواهند بود. این مسئله در یک تیم کاملا طبیعی است چون برخی بازیکنان بازی نمی‌کنند. بازیکنان باید بدانند اینجا پرسپولیس است و باید بهترین شرایط را داشته باشند تا بازی کنند. من همیشه بر این باور بوده‌ام که بازیکن باید برای حفظ پست خودش بجنگد و هر روز در تمرین‌ها بهتر از روز قبل باشد. وقتی همه بازیکنان در سطح عالی باشند بازی به بازی پیش می‌رویم و در مواقع خاص همه بازی خواهند کرد. حالا برخی بازیکنان بیشتر بازی می‌کنند و برخی کمتر به میدان می‌روند. به طور مثال احمد نوراللهی بازیکن باکیفیتی است اما خوشبختانه تیم من خیلی خوب بازی می‌کند و نمی‌خواستم به ترکیبم دست بزنم زیرا ما با یک هافبک دفاعی بازی می‌کنیم و نوراللهی یک آلترناتیو مطمئن بود که هر وقت وارد زمین می‌شد عملکرد خوبی داشت اما فعلا به او نیازی نداریم. او فوتبالیست حرفه‌ای است و قطعا آینده خوبی خواهد داشت.

* شما از آن دسته مربیانی هستید که همیشه بازیکنان جوان و بااستعداد را به خوبی شناسایی کرده‌اید. این موضوع را در تیم ملی هم با عملکرد خودتان و معرفی جوان‌های زیادی به تیم ملی نشان دادید. اما وقتی در پرسپولیس این بازیکنان جوان را به تیم آوردید خیلی از هواداران این سوال را می‌پرسند که چه زمانی می‌توانند شاهد رشد این بازیکنان و رسیدن آنها به تیم ملی باشند؟

هواداران همیشه درباره این مسائل سوال می‌کنند و این بخش زیبای کار است اما واقعیت این است که من بین بازیکنان جوان و مسن‌تر تفاوتی قائل نمی‌شوم و بازیکنی که آماده باشد وارد زمین می‌شود. فرشاد احمدزاده بازیکن جوان تیم ماست، علیپور هم به تازگی ۲۱ ساله شده اما بازی کردن در ترکیب پرسپولیس راحت نیست. آن‌ها مدام باید تمرین کنند تا شرایط خوبی داشته باشند تا در مواقعی که نیاز بود برای تیم بازی کنند.

* پرسپولیس این روزها ملی‌پوشان زیادی را در تیم ملی دارد. برخی هواداران و کارشناسان منتظرند تا شاید چهره جدید دیگری از تیم پرسپولیس در تیم ملی ببینند. کمی درباره حضور بازیکنان‌تان در تیم ملی صحبت کنید.

این موضوع برای ما خوشایند است من به عنوان یک مربی حرفه‌ای وظیفه دارم تمام تجربه و دانشم را در اختیار تیم فوتبال پرسپولیس قرار دهم تا بازیکنان جوان را آماده حضور در تیم ملی کنیم. آن‌ها هم باید خودشان را تلاش کنند و بخواهند تا کیفیت‌شان بالا برود. اما به هر حال بازیکنان نیازمند زمان هستند تا به شرایط ایده‌آلی برسند و به تیم ملی دعوت شوند. همه بازیکنان تیم من می‌توانند به تیم ملی دعوت شوند اما من نمی‌خواهم نام بازیکنی را بیاورم که مبادا برخی فکر کنند بخواهند به تیم ملی سفارش کنم در حال حاضر محسن مسلمان وضعیت خیلی خوبی دارد و یک سال است که بازیکن فیکس ما محسوب می‌شود. اما مسلمان هم باید بداند رقابت در تیم ملی خیلی سخت است و تیم ملی هم بازیکنان باکیفیت فراوانی دارد. سردار آزمون و عزت‌اللهی این روزها وضعیت خیلی خوبی در تیم ملی دارند.

* شرایط بازیکنان جوان این روزهای تیم ملی را چطور ارزیابی می‌کنید؟

من در قطر دیدارهای ایران را تماشا کردم. دیدم که ملی‌پوشان ایران پتانسیل خیلی خوبی دارند. آن‌ها مقابل ژاپن بازی‌ فوق‌العاده‌ای نشان دادند. در واقع به خاطر همین می‌گویم که تیم ملی ایران تیمی آینده‌دار است.

* قرار است تیم ملی جوانان به عنوان تیم ملی امید در مسابقه‌های آسیایی جاکارتا به میدان برود تا در ادامه همین تیم در مسابقه‌های مقدماتی المپیک حضور یابد. نظرتان درباره این موضوع چیست؟

تیمی که در قطر به میدان رفت، تیم خیلی خوبی بود و پتانسیل بالایی از خود نشان داد. من انتظار داشتم به مرحله بعد برود اما این اتفاق رخ نداد. الان نتیجه خیلی مهم نیست. مهم این است که تیم پتانسیل بالایی دارد و از بازیکنانی چون مهدی ترابی بهره می‌برد.

* شما به عنوان مربی بین‌المللی سال‌ها در کشورهای مختلف فعالیت کرده‌اید. به اعتقاد شما فوتبال ایران به چه ابزارهایی نیاز دارد تا در تیم‌های پایه پیشرفت داشته باشد؟

فوتبال ایران فقط باید کار کند. قبل از هر چیز در ایران باید مربی‌گری حرفه‌ای شود. یعنی افراد به طور حرفه‌ای با فوتبال درگیر باشند و برایشان فوتبال مهم باشد. باشگاه‌ها هم باید به فوتبال پایه اهمیت بدهند و فوتبال پایه خود را حرفه‌ای کنند. اگر زیرساخت‌های لازم فراهم شود، مطمئنا فوتبال ایران رو به پیشرفت خواهد رفت. به اعتقاد من باید استعدادیاب‌ها به مدارس بروند و دنبال بازیکنان مستعد باشند و روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کنند. فوتبال ایران دارای بازیکنان مستعد و خوبی است و از نظر فیزیکی شرایط خیلی خوبی را دارند. اگر این اتفاقات رخ بدهد، فوتبال ایران به یک ابرقدرت در فوتبال دنیا تبدیل خواهد شد. فراموش نکنید این کار یک شبه رخ نمی‌دهد و نیازمند زمان است.

* یکی از نکاتی که به فوتبالیست کمک می‌کند تا به روند خوبش ادامه دهد، حرفه‌ای زندگی کردن است. شما به عنوان یک مربی باتجربه آیا درباره حرفه‌ای زندگی کردن به بازیکنان جوان‌تان توصیه‌ای داشته‌اید؟

اطراف بازیکنان همیشه حاشیه و حرف و حدیث‌های زیادی وجود دارد. به طور مثال خیلی‌ها به دنبال این هستند بدانند فوتبالیست کی به سینما می‌رود و یا وقتی او را در یک سینما می‌بینند می‌نویسند که او به یک پارتی رفته است! یعنی هیچ کس نمی‌تواند این وضعیت را تغییر دهد. من فکر می‌کنم بازیکن باید به فکر زندگی خودش باشد و بداند کجا می‌رود و چه کاری انجام می‌دهد. تفاوت زیادی وجود دارد که شما بازیکن پرسپولیس باشید و یا بازیکن تیم دیگری. ما همیشه با بازیکنان‌مان درباره این مسائل صحبت می‌کنیم و به هم مشورت می‌دهیم و گاهی هم آن‌ها را نصیحت می‌کنم. برخی بازیکنان خیلی خوب هستند و همه چیز را می‌پذیرند اما برخی کمی راحت‌تر هستند. بعضی بازیکنان هم به خاطر برخی مسائل حاشیه‌ای افول می‌کنند. این مسئله فقط مختص پرسپولیس نمی شود و در همه تیم‌ها وجود دارد. فوتبالیست‌های زیادی در دنیا وجود دارند که فوتبال را خیلی خوب شروع کردند اما در یک آن نابود شدند. وظیفه ما به عنوان مربی این است که بازیکنان را هدایت کنیم تا در یک مسیر درست حرکت کنند.

* باز هم می‌خواهیم درباره لیگ قهرمانان آسیا صحبت کنیم. با توجه به نتایجی که پرسپولیس در این فصل و البته اواخر فصل قبل کسب کرد، هواداران پرسپولیس انتظار قهرمانی در آسیا را از شما دارند. آیا پرسپولیس این پتانسیل را دارد که در لیگ قهرمانان آسیا به قهرمانی برسد؟

یکی از اولویت‌های ما و افتخارات ما بازی کردن در لیگ قهرمانان آسیا محسوب می‌شود. هدف مشترک همه ما قهرمانی در آسیا محسوب می‌شود. این هدف را هم پنهان نمی‌کنیم. ما در تلاش هستیم بازی به بازی پیش برویم و هیچ وقت از مسئولیتی که روی دوش‌مان است شانه خالی نمی‌کنیم. می‌دانم در آینده انتقادات زیادی از ما مطرح می‌شود اما همان طور که گفتم هدف ما برای امسال صعود به جمع ۸ تیم برتر آسیا و در سال آینده قهرمانی در آسیا محسوب می‌شود. طبیعتا کار آسانی هم پیش روی ما نیست زیرا در باشگاه‌های آسیا تیم‌ها با انگیزه، پتانسیل و البته برنامه‌های آماده‌سازی مختلفی حاضر می‌شوند. شما فکر می‌کنید الان ژاوی در آسیا چقدر پول گرفته است؟ او بیش از همه بازیکنان ایرانی پول گرفته است. اما این‌ها برای ما اهمیت ندارد و هدف ما این است که در آسیا هرچقدر که می‌توانیم بالا برویم.

* این روزها مهدی طارمی فرصت‌های گلزنی بسیاری از دست داده و بعضی از کارشناسان معتقدند او با استرس زیادی وارد زمین بازی می‌شود. آیا برای حل این مشکل فکری کرده‌اید؟

طارمی آقای گل لیگ سال قبل است و الان هم وضعیت خوبی دارد. درست است که فرصت‌های گلزنی زیادی از دست داده اما او در اردوی آمادگی قبل از فصل تیم حاضر نبود و فقط یک هفته پیش از شروع لیگ به جمع ما پیوست. پس از آن هم سه ما در تیم ملی بود. نمی‌خواهم بگویم مشکلات او یک شبه حل می‌شود اما فعلا باید تمرین کند تا به روزهای اوجش برگردد. مهدی نباید به فصل قبل خود نگاه کند. ما هم باید کمی به او اعتبار بدهیم و بیشتر تمرین کنیم تا روند گلزنی‌اش شروع شود.

* مهدی طارمی آقای گل می‌شود؟

انتظار داریم بشود.

گفت‌وگو از مهدی روزخوش، خبرنگار عرصه



دیدگاهها بسته شده است.