تجلیل از بهروز و صمدیان در «شب عکاسی یلدا»

به گزارش عرصه به نقل از روابط عمومی این مراسم، در آستانه فرا رسیدن بلندترین شب سال، دومین «شب عکاسی یلدا» با حضور برخی اساتید عکاسی از جمله سیف‌الله صمدیان، بهمن بهروز، اسماعیل عباسی، افشین شاهرودی، ساعد نیک‌ذات، محسن راستانی، محمود عبدالحسینی و … برگزار شد.

انتشار نخستین مجله عکاسی فارسی در سال ۵۱

اسماعیل عباسی – عکاس، مترجم و مدرس دانشگاه – در این مراسم، در معرفی بهمن بهروز به بیان خاطره آشنایی‌اش با او پرداخت و گفت: سال ۱۳۵۱ بود و سه – چهار سالی می‌شد که یک دوربین زنیت خریده بودم، اما آن زمان منابع فارسی‌زبان برای یادگیری عکاسی وجود نداشت، برای همین مجلات دست‌دوم خارجی را تهیه می‌کردیم. تا این‌که اردیبهشت‌ماه همان سال چشمم به یک مجله عکاسی فارسی روی دکه روزنامه‌فروشی افتاد. من آن ماهنامه را که ۱۳ اردیبهشت ۱۳۵۱ در دوهزار نسخه به قیمت ۳۰ ریال چاپ شده بود، خریدم و هنوز بعد از ۴۴ سال آن را دارم و امشب همراه خودم آورده‌ام به شما نشان دهم.

وی ادامه داد: نام آن ماهنامه «تصویر» بود که به همت و سردبیری بهمن بهروز چاپ می‌شد. البته پیش از «تصویر»‌ هم یک مجله عکاسی بود که نمی‌توان اسمش را مجله گذاشت، چون ۱۶ صفحه بیشتر نداشت و بیش از ۹۰ درصد آن هم به تبلیغات اختصاص داشت.

عباسی اظهار کرد: جالب است بدانید که مجله «تصویر» فقط سه سال منتشر شد؛ اما در همین مدت، یک مسابقه عکاسی هم برگزار کرد که جایزه نفر برگزیده آن، سفر به انگلستان بود.

او تأکید کرد: قطعاً آقای بهروز با کارهایی که کرد، اعم از چاپ مجله و فروش تجهیزات عکاسی، موجب ترویج هنر عکاسی شد. بنابراین خیلی خوب است که این بخش از عکاسی را نادیده نگیریم.

ماهنامه «تصویر» با فشار ساواک تعطیل شد

بهمن بهروز نیز در این مراسم درباره دلیل تعطیلی مجله «تصویر» گفت: هنگامی که ماهنامه را راه‌اندازی کردم، ۲۵ سال داشتم. آن زمان ساواک به‌شدت روی کار نشر حساس بود، به همین دلیل صاحب‌ امتیازی و مدیرمسئولی مجله با برادرم (جهانگیر بهروز) بود، چون مجوز انتشارات داشت.

این عضو انجمن عکاسی میراث فرهنگی ادامه داد: پس از سه سال که از انتشار «تصویر» می‌گذشت، به‌دلیل فشارهای سیاسی و به اجبار، مجله در مهرماه ۱۳۵۴ تعطیل شد. بعد از آن، فعالیت مجله را با نامی جدید یعنی «فوتو» ادامه دادیم، البته به دستور ساواک، رویه مجله هم تغییر کرده بود.

در ادامه این مراسم، لوح تقدیر و هدایایی به‌ دست رضی میری – هنرمند رشته فرش دستباف و عکاس – به بهمن بهروز تقدیم شد.

هنر عکاسی هنوز خلق نشده است

سپس کلیپی پخش شد که در آن، چهره‌هایی مانند رضا کیانیان، ساعد نیک‌ذات، مسعود زنده‌روح کرمانی، افشین شاهرودی، نیکی کریمی، ابراهیم حقیقی و قباد شیوا درباره «سیف‌الله صمدیان» صحبت کرده بودند.

پس از آن، سیف‌الله صمدیان – عکاس و فیلم‌ساز – در سخنانی گفت: به خاطر دارم دو دهه پیش، با مرحوم مرتضی ممیز و محمود کلاری نشسته بودیم و درباره راه‌اندازی یک مجله عکاسی صحبت می‌کردیم. من گفتم دوست دارم مجله فقط با عکاسان ارتباط برقرار نکند، بلکه با همه کسانی که با تصویر سروکار دارند، حتی گرافیست‌ها و نقاشان ارتباط بگیرد. این شد که نام «تصویر» را انتخاب کردیم. جالب این‌که بعدها که با آقای بهروز دیدار داشتم، ایشان از نام مجله استقبال کردند و من تازه آنجا فهمیدم که قبلا چنین مجله‌ای وجود داشته است و پس از آن، هراس این را داشتم که نام مجله «تصویر» آقای بهروز را خدشه‌دار کنم.

این پیشکسوت هنر عکاسی افزود: بعد از مجله هم قضیه گردهمایی به فکرم خطور کرد و حاصل آن «جشن تصویر سال»‌ شد که البته به‌دلیل بزرگ‌ بودن بوم نقاشی، امکان حضور نقاشان را در این گردهمایی نداشتیم.

وی با بیان این‌که تأکید داشتم در این مراسم از پیشوند «استاد» برایم استفاده نشود، گفت: معتقدم انسان اولین واکنشی که نسبت به هر چیز نشان داد، عکاسی بود. او تصویر را در شبکیه چشم خود ثبت کرد و آن را به تصویر اولیه و ناقصی روی دیواره غارها منتقل کرد. در واقع، این انسان مانند شیر گرسنه‌ای بود که به مورچه‌ای قناعت کرد.

صمدیان افزود: همین‌طور تاریخ را جلو بیایید تا برسیم به نقاشی‌های داوینچی در قرن پانزدهم و بعد برسیم به «ریچارد اودان» در قرن بیستم که عکاسی با بک‌گراند سفید را ابداع کرد و «سباستیائو سالگادو» که گودال جهنمی طلا در برزیل را عکاسی کرد. بنابراین فکر می‌کنم ما برای ثبت تصویری که دیده‌ایم شاید قرن‌های دیگری لازم داشته باشیم تا بتوانیم تصویری دقیق مانند آنچه دیده‌ایم، ثبت کنیم. بنابراین معتقدم هنوز هنر عکاسی و سینما خلق نشده است.

پس از این سخنان، لوح تقدیر، نخستین تندیس انار زرین همراه هدایایی توسط اسماعیل عباسی به سیف‌الله صمدیان تقدیم شد. در پایان نیز، هندوانه شب یلدا توسط صمدیان و بهروز بریده شد و حاضران در مراسم، عکس یادگاری گرفتند.

محسن زین‌العابدینی – مدیرعامل شرکت نقش رویای بهشت و متولی برگزاری «شب عکاسی یلدا» – نیز در سخنانی گفت: سال گذشته نخستین شب عکاسی یلدا را برگزار کردیم و با توجه به تجربه سال قبل و جلساتی که با اسماعیل عباسی، محمود مروتی، وجیه‌الله شیرمحمدی و آرش حمیدی داشتیم، به این نتیجه رسیدیم که هر سال یک نشان افتخار تحت عنوان «انار زرین» را به یک هنرمند تاثیرگذار در رشته عکاسی اهدا کنیم.

او افزود: در کنار این اتفاق، با توجه به حضور پررنگ اسپانسرها که از فعالیت‌های عکاسی حمایت می‌کنند، تصمیم گرفتیم هر سال از یک حامی عکاسی هم تجلیل کنیم. به همین دلیل، در جلساتی که برگزار شد، به نام آقای «بهمن بهروز» رسیدیم.

دومین شب عکاسی یلدا با حضور حدود ۲۰ نفر از عکاسان ۲۹ آذرماه در استودیو نقش رویای بهشت برگزار شد.دیدگاهها بسته شده است.