ارائه آموزش موضوع "شهروندی و شهرنشینی" در مراکز فرهنگی

به گزارش عرصه، محسن پیرهادی  با تاکید بر ضرورت توجه به نیازهای مختلف پایتخت‌نشینان در زمینه‌های مختلف گفت: شهروندان امروزه نیازهایی در زمینه حقوق شهروندی، اخلاق و مسایل انسانی دارند و تولیدات فرهنگی در این زمینه نقش به‌سزایی دارد.

وی با بیان اینکه یکی از راه‌های پاسخ به این نیازها تقویت تولیدات فرهنگی باب میل مردم و منطبق با قواعد عرفی، اجتماعی و اسلامی است گفت: تهران شهری انقلابی، متمدن و اسلامی است و تولیدات فرهنگی نیز باید چنین سمت و سویی داشته باشد.

پیرهادی با اشاره به نقش خانواده در زندگی ایرانیان و جایگاه آن در دین مبین اسلام اظهارکرد: توقع می‌رود که مردم تهران نسبت به یکدیگر مهربان‌تر و دلسوزتر باشند و با اخلاق بیشتری در مواجهه با یکدیگر رفتار کنند. نخستین جایی که این موضوع در آن نهادینه می‌شود، کانون خانواده است که با برنامه‌ریزی و حمایت فرهنگی و تولید محصولات فرهنگی می‌توان این مباحث را به خانواده‌ها آموزش  و آن را گسترش داد.

این عضو شورای شهر تهران با اشاره به گسترش و توسعه زیرساخت‌های فرهنگی در سطح شهر تهران گفت: در سال‌های اخیر زیر ساخت فرهنگی شامل فرهنگسراها و مراکز فرهنگی توسط شهرداری گسترش پیدا کرده که اقدامی قابل تقدیر است.

وی با بیان اینکه امروز پنج میلیون متر مربع زیر ساخت فرهنگی آماده شده است،اظهارکرد: وقت آن رسیده که در این مراکز فرهنگی موضوع شهروندی و شهرنشینی بر پایه آموزه‌های دینی و انقلابی ما آموزش داده و ترویج شود.

پیرهادی نحوه حمایت شهرداری تهران به‌ویژه سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران از تولید محصولات فرهنگی را خوب و مطلوب ارزیابی کرد و گفت: یکی از وظایف ما این است که از تولیدات خوب فرهنگی حمایت کنیم. این حمایت می‌تواند در مراحل ایده‌پردازی، تولید و عرضه محصولات فرهنگی و هنری انجام شود و در این زمینه همه ما مسئول هستیم.

وی با تاکید بر اینکه باید از آثار هنری،هنرمندان و فرهیختگان حمایت شود، به برگزاری جشنواره فیروزه اشاره کرد و گفت: برگزاری جشنواره‌هایی که می‌تواند موجب دلگرمی تولیدکنندگان محصولات فرهنگی شود، اقدام پسندیده ای است به خصوص اینکه در این جشنواره در بخش‌های مختلف اقدام به شناسایی و تقدیر از این افراد می شود و امیدوارم که برگزاری چنین جشنواره‌هایی در سال‌های آتی نیز ادامه پیدا کند.

این عضو شورای شهر درباره مشارکت مردمی و بخش مردمی جشنواره فیروزه اظهارکرد: امروز فضای مجازی در اختیار بسیاری از شهروندان قرار گرفته است و توجه به موضوعات فرهنگی در این فضا بسیار مهم است. چنین رویدادهایی با حضور فعال مردمی می‌تواند مفید باشد.

نماینده مردم تهران در شورای شهر با تاکید بر اینکه این بخش بهتر است با معرفی شاخص‌های خوب فرهنگی همراه شود، گفت: شاخص‌های فرهنگ خوب و شهروند خوب باید معرفی و بر اساس آن ارزیابی‌ها انجام شود. اقدام خوبی است که از مردم خواسته شده تا تجربه خود از یک محصول و کالای فرهنگی مورد علاقه خود را با دیگر کاربران به اشتراک بگذارند.

پیرهادی همچنین درباره نقش شورای شهر در ارتقای فرهنگ شهروندی اظهارکرد: شورای شهر باید نگاه و رویکرد مثبتی به مسایل فرهنگی داشته باشد و این نگاه مثبت را در بودجه بندی شهر لحاظ کنند. این نهاد می‌تواند نسبت به توسعه زیر ساخت‌ها در قالب سیاستگذاری و برنامه‌ریزی نقش موثری داشته باشد.

بنا براعلام سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران،‌ بخش مردمی جشنواره فیروزه در اینستاگرام جشنواره به نشانی  @kafehsaraفعالیت کرده و مخاطبان می توانند از کالای فرهنگی مورد علاقه خود شامل پوستر، بروشور، کتاب، فیلم و … عکس گرفته و آن را با هشتگ #جشنواره_فیروزه و تگ کردن @kafehsara در اینستاگرام خود منتشر کنند.دیدگاهها بسته شده است.