«اردوغان» و «پوتین» درباره سوریه رایزنی کردند


رؤسای جمهور روسیه و ترکیه در شهر مسکو با یکدیگر دیدار و درباره بحران سوریه و برخی از دیگر موضوعات گفتگو کردند.

به گزارش عرصه به نقل از «واشنگتن پُست»، «ولادیمیر پوتین» و «رجب طیب اردوغان» رؤسای جمهور دو کشور روسیه و ترکیه امروز در مسکو با یکدیگر دیدار و با محوریت موضوع تحولات سوریه با هم به رایزنی و تبادل نظر پرداختند.

«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه در بدو این دیدار به «رجب طیب اردوغان» همتای ترکیه خود گفت: به صورت فعالانه ای برای حل سخت ترین بحران ها با یکدیگر به همکاری خواهیم پرداخت.

رئیس جمهور روسیه ادامه داد: خوشحالم که نیروهای نظامی دو کشور توانسته اند به برقراری چنین تماس نزدیک و مؤثری با یکدیگر مبادرت ورزند.

وی در ادامه تصریح کرد: خوشحالیم که شاهد ترمیم سریع روابطمان با یکدیگر هستیم.

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه نیز در این دیدار اظهار داشت: همکاری های دو کشور در احداث خط لوله گاز طبیعی روسیه و نیز ساخت یک نیروگاه هسته ای در ترکیه شتاب خوبی به خود گرفته است.

لازم به ذکر است، جنگنده سوخو-۲۴ روسیه در ۲۴ نوامبر سال ۲۰۱۵ میلادی در حال بازگشت از یک مأموریت نظامی علیه تروریست های تکفیری-صهیونیستیِ مورد حمایت محور غربی-عبری-عربی به فرودگاه «حمیمیم» در سوریه بود که با اصابت موشک هوا به هوای یک فروند جنگنده اف-۱۶ ساخت آمریکا توسط ترکیه سرنگون گردید؛ اقدامی که به گفته مسکو و به دلیل قرار داشتن این جنگنده در حریم هوایی سوریه غیر قابل قبول محسوب گردید.

درپی این حادثه روابط دو کشور برای مدت نزدیک به ۹ ماه به تنش و تقابل نیز کشیده شد. اما «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه در ٢٧ ژوئن سال ٢٠١٦ در نامه­ ای رسمی به پوتین، با ابراز تأسف از سرنگونی جنگنده روس و غیرعمدی خواندن این رویداد، مراتب عمیق همدردی خود را به بستگان خلبان کشته شده ابراز داشته و از آنان تقاضای بخشش کرد؛ اقدامی که سخنگوی کاخ کرملین آن را با عنوان عذرخواهی رسمی رئیس جمهوری ترکیه از روسیه رسانه ­ای کرد.دیدگاهها بسته شده است.