عربستان میانجیگری چین در رابطه با ایران را رد کرد


سفیر عربستان در چین گفت کشورش از تلاش های پکن برای ایجاد صلح در خاورمیانه استقبال می کند، ولی به ادعای او ایران« غیر قابل اصلاح» و «رام نشدنی» است.

به گزارش عرصه به نقل از پایگاه خبری الیوم السابع، «ترکی بن محمد الماضی» سفیر عربستان در چین در واکنش به سخنان وزیر خارجه چین مبنی بر میانجیگری پکن برای حل اختلافات میان تهران و ریاض گفت: هیچ کشوری نیست که نخواهد رابطه با همسایگانش داشته باشد، اما به ادعای او ایران غیر قابل تغییر و رام نشدنی است و بر هیچ مبنا و اصولی نمی شود با آن کار کرد. به ادعای او ایران کشوری است که صلح اجتماعی بحرین را تهدید می کند و تهران در یمن، سوریه، عراق و لبنان دخالت می کند.

وی در ادامه گفت: ما از تلاش‌های چین برای ایجاد صلح در منطقه استقبال می ‌کنیم و از اظهارات وزیر امور خارجه چین تقدیر و تشکر می ‌کنیم اما آیا ایران برای این میانجیگری آماده است؟ ایران قبول نمی ‌کند، ایران سیاست صادرکردن انقلابش را در پیش گرفته است.

لازم به ذکر است «وانگ ئی» وزیر امور خارجه چین روز چهارشنبه در یک نشست خبری گفته بود که امیدواریم که از طریق مشاوره و مذاکرات دوستانه، ایران و عربستان بتوانند مشکلات میان خود را حل کنند. چین دوست ایران و عربستان است و اگر نیاز باشد ما می خواهیم نقش ضروری خود را در این رابطه ایفا کنیم.

محمد الماضی مطرح شدن مسئله میانجیگری چین برای حل اختلافات میان عربستان و ایران در جریان سفر ملک سلمان پادشاه سعودی به پکن را بعید دانست.

این ادعاها در حالی مطرح می شود که عربستان از حامیان تسلیحاتی و مالی اصلی گروه های تروریستی در منطقه به شمار می رود.

همچنین عربستان همراه با چند کشور دیگر از ششم فروردین سال گذشته اقدام به تجاوز نظامی به یمن و محاصره زمینی، دریایی و هوایی این کشور با هدف بازگرداندن «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهوری مستعفی یمن به قدرت کرد. در این حمله میلیون های یمنی آواره و کشته شده اند و اکثر زیرساخت های این کشور نابود شده است.دیدگاهها بسته شده است.