کشف ۴ میلیون عدد انواع مواد محترقه از قاچاقچیان


رئیس پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز آگاهی ناجا با اشاره به اجرای ‌طـرح سراسری مبــارزه بـا قــاچــاق مواد محترقه در اسفند ماه، گفت: بیش از چهار میلیون عدد انواع مواد محترقه کشف شده است.

به گزارش عرصه، سرهنگ کـارآگــاه مهــدی قــدمــی اظهار داشت: طرح سراسری مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اولویت‌ مواد محترقه به مدت ۴۸ ساعت با استفاده از امکانات و ظرفیت رده‌های ‌انتظامـی با بهره گیری از توان پلیس آگاهی استان هـا در سـراسـر کشور اجـرا شـد.

وی عملکرد استان ها را در این طرح مطلوب عنوان کرد و افزود: در اجرای این طرح، بیش از چهار میلیون عدد انواع مواد محترقه از قاچاقچیان کشف شد که این مواد مکشوفه عمدتاً ساخت کشور چین است.

رئیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اعلام اینکه بالاترین میزان این کشفیات مربوط به استان های غربی و شرقی کشور است، گفت: در اجرای این طرح علاوه بر مواد محترقه مقادیر قابل توجهی نیز اقلام ممنوعه کشف شده است.

وی از کشف فرآورده های نفتی به ارزش بیش از ۵۵۰ میلیارد ریال در این طرح خبر داد و گفت: همچنین مقدار قابل توجهی کالای گمرکی و دخانی از جمله سیگـار، بـرنـج ، البسـه، پـارچـه، دستگـاه تلفن همـراه و تبلت، لـوازم خـانگی، لوازم صـوتی و تصـویری، دام زنـده ، مـوتـور سیکلت و خـــودرو خارجی، لاستیک خودرو، ماشین لباسشویی،آبمیــوه ، چــای، قطعات کامپیـوتر، کیف‌ وکفش در این راستا کشف شد.

این مقـام انتظامی گـفت؛ در این رابطــه بیش از ۶۰۰ نفر متهم دستگیر و ۳۵۹ دستگاه خودرو از قـاچاقچیان تـوقیف شد که مبـــدا بارگیری بخــش قابــل تــوجهــی ‌از کالاهای مکشــوفـه استان‌هـای غـربــی کشور است.

رئــیس پلیــس مبــارزه بــا قــاچــاق کــالا و ارز، بر ارتقاء اشراف اطلاعاتی و بهره‌گیری از سامانه های الکترونیکی در کشف کالاها تاکید کرد و گفت: پرهیز از درگیری و عملیات های تعقیب و گریز در اجرای طرح ها، شناسایی و برخورد با قاچاقچیان در مأموریت های مبارزه با قاچاق کالا از اهمیت بسزایی برخوردار است.

وی به ارتقاء سطح آگاهی شهروندان و نیز اطلاع رسانی در خصوص جلوگیری از مصدومیت های احتمالی مواد محترقه اشاره کرد و گفت: پیشگیری مقدم بر درمان است لذا پلیس آگاهی در راستای انجام وظایف خود برنامه هایی را در زمینه شناسایی و فروش مواد محترقه به فروشندگان را در دستور کار خود قرار داده است.

سرهنگ قدمی با بیان اینکه باید از حوادث سال های گذشته عبرت بگیریم و با خرید مواد محترقه، سلامت خود، اعضای خانواده و نیز افراد جامعه را به خطر نیندازیم، گفت: جشن های پایان سال که ریشه در فرهنگ غنی ایران زمین دارد را با استفاده از مواد محترقه پر خطر و آتش زا به کام خانواده ها تلخ نکنیم.

رئیس پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز با تاکید بر اینکه شهروندان به محض رویت موارد مشکوک به انباشت و توزیع مواد محترقه حتما آن را به پلیس اطلاع دهند، گفت: خرید و استفاده از مواد محترقه که عمدتاً به صورت قاچاق وارد می شود، از بین بردن سرمایه های ملی است.دیدگاهها بسته شده است.