کلاهبرداری سایبری در پوشش تبلیغات دارو ها و دمنوش‌های لاغری


سرپرست اداره پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا به شهروندان هشدار داد مراقب کلاهبردارانی که با تبلیغات داروها و دمنوش ها قصد اخاذی از طعمه‌های خود را دارند، باشند.

به گزارش عرصه،، سرگرد مهدی شکیب گفت: شبکه های اجتماعی به علت استقبال عمومی، ارائه ابزارها و امکانات رایگان و جدید، زمینه را برای سوءاستفاده مجرمان فراهم کرده است.

این مقام انتظامی افزود: امروز شاهد برپایی صفحات، کانال ها و گروه های مختلف و با عناوینی جذاب در فضای مجازی هستیم که ادعای ارائه خدمات به کاربران این فضا را دارند.

وی با اشاره به اینکه در یکی از جدیدترین شگردهای سودجویانه، این افراد به دنبال ترغیب کاربران به بازدید از کانال یا گروه خود هستند، ادامه داد: کلاهبرداران با استفاده از عناوینی همچون کاهش وزن و داشتن وزنی دلخواه و مناسب، سعی می کنند کاربران فضای مجازی و بخصوص بانوان را وادار به انجام خواسته های خود کنند.

سرگرد شکیب تصریح کرد: در این روش، کاربران بدون اطلاع خانواده و برای داشتن وزنی ایده‌آل، فریب این افراد را خورده و از این افراد مشاوره و راهنمایی و حتی نسخه های پزشکی دریافت می کنند، نسخه هایی که مورد تایید پزشکان متخصص نیست.

وی ادامه داد: این نسخه ها ممکن است حتی سلامتی افراد را نیز به خطر بیاندازد بنابراین بهتر است کاربران بجای استفاده از این نسخه ها، به پزشکان متخصص در این حوزه مراجعه کنند.

سرگرد شکیب در تشریح این شگرد مجرمانه گفت: در این شگرد، مجرمان سایبری با ایجاد صفحاتی جذاب و انجام تبلیغات گسترده با عناوینی همچون کاهش وزن در یک ماه. تناسب اندام بدون رژیم غذایی و…، سعی دارند تعداد بازدید کننده های خود را افزایش داده تا بتوانند از قربانیان خود سوءاستفاده کنند.

سرپرست اداره پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا خاطرنشان کرد : مجرمان سایبری پس از جلب اعتماد کاربران فضای مجازی، از آنها درخواست ارسال تصاویری از اندام خودشان می کنند؛ این افراد در توجیه این درخواست عنوان می کنند برای تاثیر بیشتر داروها و دم نوش های لاغری باید بدانند چه عضوی از بدن دارای اضافه وزن است زیرا هر کدام از این نسخه ها و دم نوش ها مختص آن عضو، ساخته شده است.

سرگرد شکیب ادامه داد: متاسفانه برخی از کاربران فضای مجازی بدون اطلاع والدین خود با این افراد ارتباط برقرار کرده و خواسته های آنان را انجام می دهند یعنی تصاویری از خود را برای مجرمان سایبری ارسال کرده و منتظر دریافت نسخه پزشکی هستند.

وی ادامه داد: به محض دریافت تصاویر از سوی مجرم، پیام هایی تهدید آمیز مبنی بر انتشار تصاویر خصوصی قربانی در فضای مجازی برای قربانی ارسال می شود و از وی درخواست واریز مبالغی هنگفت را دارند.

این مقام انتظامی، حسن اعتماد بیش از حد هموطنان را عامل اصلی بروز برخی از جرایم سایبری برشمرد و گفت: گاه رعایت برخی از نکات کوچک و جزئی از جانب کاربران فضای مجازی می تواند از وقوع جرایمی بسیار بزرگ جلوگیری کند، لذا هموطنان عزیز باید نسبت به افراد آنلاین در فضای مجازی حساسیت بیشتری داشته باشند.

سرگرد شکیب به کاربران توصیه کرد: نباید به افراد آنلاین غریبه و ناشناس در فضای مجازی اعتماد کرد.

وی تاکید کرد: مطلع بودن والدین در کاهش وقوع جرایم سایبری بسیار موثر بوده و می تواند از وقوع چنین جرایمی جلوگیری کند؛ اگر والدین نسبت به فعالیت های آنلاین فرزندان خود نظارت بیشتری داشته باشند و در فعالیت های اینترنتی آنها را همراهی کنند قطعاً شاهد وقوع چنین جرایمی نخواهیم بود.

سرپرست اداره پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا در پایان خاطر نشان کرد : پلیس فتا از کلیه کاربران می خواهد در صورت مواجهه با موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرسCyberpolice.ir بخش مرکز فوریت های سایبری، لینک ثبت گزارشات مردمی به پلیس فتا اعلام کنند.دیدگاهها بسته شده است.