اردوغان: دولت هلند از باقیمانده های نازی ها و فاشیست ها است


رئیس جمهور ترکیه در سخنانی ضمن تشبیه سران کشور هلند به «نازی های و فاشیست ها» اعلام کرد که از این به بعد اجازه فرود هواپیماهای هلندی در ترکیه را نمی دهد.

به گزارش عرصه به نقل از شبکه تلویزیونی «بی بی سی»، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه متعاقب تنش ها میان آنکارا و آمستردام؛ دولت هلند را «باقی مانده های نازی ها و فاشیست ها» توصیف کرد.

رئیس جمهور ترکیه که در اجتماع هوادارن خود در استانبول سخنرانی می کرد؛ ادامه داد: وزیر خارجه ما را از پروازش منع کنید؛ اشکالی ندارد، ولی از هم اکنون به بَعد ببینید پروازهای شما چگونه در ترکیه فرود خواهد آمد.

لازم به ذکر است، «مولود چاوش اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه نیز ساعاتی پیش اعلام کرد علیرغم مخالفت دولت آمستردام با برگزاری سخنرانی وی در جمع اتباع ترکیه ای مقیم هلند که قرار بود در شهر روتردام برگزار شود، وی به این کشور سفر خواهد کرد.

وی در عین حال، اقدام دولت هلند مبنی بر ممانعت از حضور شهروندان ترکیه ای مقیم این کشور را مصداق گروکشی دولت آمستردام توصیف کرده بود.

ممانعت دولت هلند از برگزاری سخنرانی مقامات ترکیه تازه ترین نمونه از این نوع ممنوعیت ها در کشورهای اروپایی به ویژه آلمان است.

گفتنی است سخنرانی مقامات ترکیه ای در راستای تبلیغ به نفع همه پرسی قانون اساسی ترکیه که برای  تغییر نظام سیاسی این کشور از پارلمانی به ریاستی است؛ انجام می گیرد.

چاوش اوغلو در ادامه انتقادات خود خطاب به دولت آمستردام گفته بود: این مردم (اتباع ترکیه) اُسرای شما نیستند.

وی همچنین تهدید کرد در صورت ممانعت از ورود وی به خاک هلند، تحریم های سیاسی و اقتصادی سختی در انتظار این کشور خواهد بود.

صبح امروز شنبه نیز شهردار شهر روتردام اعلام کرد که چاوش اوغلو اجازه ندارد تا در سفر به این شهر در تجمع اتباع ترکیه شرکت کند.

بر اساس اعلام شهرداری روتردام، هر چند چاوش اوغلو از مصونیت دیپلماتیک برخوردار است، این شهرداری اولویت ها و وظایف دیگری را نیز دارد.

در همین راستا ۴ تجمع اتباع ترکیه در اتریش و یک مورد تجمع در سوئیس هم لغو شده اند. شهرهای مختلف اروپایی در حالی قصد جلوگیری از برگزاری این تجمعات را دارند که در هفته گذشته، ممانعت آلمان از برگزاری تجمعات مشابهی موجب بروز تنش هایی بزرگ میان آنکارا و برلین شده بود.دیدگاهها بسته شده است.