پلیس آینده باید متناسب با سرعت تغییرات محیطی واکنش داشته باشد


معاون هماهنگ کننده ناجا با بیان اینکه باید با بهره مندی از فناوری های جدید و فراگیر پاسخگویی پلیس را ارتقاء داد، گفت: پلیس آینده باید دانش پایه، مجهز به امکانات روزآمد و نوین باشد.

به گزارش عرصه، سردار ایوب سلیمانی در دوازدهمین همایش تخصصی سراسری معاونان فاوا، استانها و رده های ستادی ناجا با گرامیداشت یاد و خاطره شهدا با تبریک ایام پیش رو به ویژه میلاد باسعادت حضرت فاطمه الزهرا (س) از دست اندرکاران برگزاری این همایش به ویژه سردار “دولتخواه” معاون فاوای ناجا تقدیر کرد.

وی افزود: مجموعه فاوا عملکرد خوب و درخشانی داشته و در تمام مقاطع و مأموریت ها پاسخگو بوده است که ان شاء الله روند تلاش ها و خدمات مطلوب معاونت فاوا تداوم داشته باشد.

معاون هماهنگ کننده ناجا ادامه داد: امنیت و سلامت دو نعمت مهم هستند و حتی می توان گفت بدون امنیت پیشرفت و توسعه ای محقق نمی شود بنابراین باید از همه ظرفیت ها در راستای ارتقاء امنیت بهره برد.

وی با اشاره به وجود برخی ناامنی ها در منطقه، اظهار کرد: به لطف الهی، تدابیر داهیانه مقام معظم رهبری ، هوشیاری نیروهای نظامی ، انتظامی و امنیتی همچنین انسجام مردمی امنیت مطلوبی در کشور حاکم است که باید این نعمت بزرگ یعنی امنیت را قدر بدانیم.

سردار سلیمانی با اشاره به نقش نیروی انتظامی در ایجاد و توسعه امنیت، خاطر نشان کرد: پلیس در این زمینه خوش درخشیده و عملکرد افتخارآمیزی دارد.

وی در ادامه با اشاره به نقش موثر فاوا در پیشبرد مأموریت ها، بیان کرد: امروزه استفاده از حوزه سایبر و فضای مجازی به شدت در حال گسترش است، به عبارتی وقوع جرم متوسل به ابزارهای جدید شده و در چنین شرایطی کشف و پیگیری جرم نیز صرفا با روش های سنتی امکان پذیر نیست، جرم و جنایت در فضای مجازی از ایده تا عمل در حال شکل گیری است، بنابراین باید تسلط پلیس بر این فضا بسیار گسترده باشد.

این مقام عالی انتظامی یادآور شد: بانکداری نوین، تجارت ، خرید و فروش، ارتباطات و… در فضای مجازی شکل می گیرد و این بیانگر تغییر محیط زندگی بشر است و تحولات نشانگر این است که پلیس نیز باید متناسب با این تغییرات رشد و پیشرفت کند.

سرعت ، دقت و شتاب از قابلیت های پلیس حال و آینده

معاون هماهنگ کننده ناجا تأکید کرد: سرعت، دقت و شتاب باید از قابلیت های پلیس آینده باشد و پلیس آینده بتواند متناسب با سرعت تغییرات محیطی واکنش داشته باشد.

وی با بیان اینکه امروز نیروی انتظامی در میان سایر نیروهای مسلح قطب IT است ، عنوان کرد: بهره برداری از فناوری های نوین نیازمند دانش و تخصص است که باید به دانش و تخصص لازم در کنار تسلط بر فناوری نوین رسید.

این مقام ارشد انتظامی ادامه داد: به علم و فناوری بومی نیازمندیم چرا که بخش عمده ای از مدیریت صحیح به اطلاعات بستگی دارد، امروزه حجم قابل توجهی اطلاعات در جامعه در حال مبادله است، بنابراین موفقیت پلیس در گرو داشتن نیروهای توانمند و در طراز آینده است.

وی تاکید کرد: بهره مندی از امکانات نوین در کنار اشراف اطلاعاتی و مدیریت صحیح از الزامات است. پلیس نیازمند حرکت در مسیر دانش بنیانی، علمی سازی اجرای مأموریت ها و برخورداری از به روزترین تجهیزات است.

سردار سلیمانی خاطر نشان کرد: موتور محرک حرکت پلیس در مسیر دانش بنیانی و به کارگیری تجهیزات نوین معاونت فاوا است بنابراین تمرکز بر تقویت این معاونت باید از اولویت های اصلی ناجای حال و آینده باشد.

معاون هماهنگ کننده ناجا ادامه داد: پلیس باید از ظرفیت های جامعه نیز در راستای اجرای مأموریت ها با شتاب بیشتری بهره ببرد.

وی مطرح کرد: باید نیازمندی های امروز و فردای پلیس را شناسایی ،ا مرتفع و تأمین شود و در این میان تقویت زیرساخت های فناوری و ارتباطات پلیس بسیار حائز اهمیت است.

سردار سلیمانی تأکید کرد: پلیس باید پاسخگوی نیازمندی های جامعه باشد هر چند سامانه هایی چون ۱۹۷ و ۱۱۰ بیانگر پاسخگو بودن پلیس است اما باید این پاسخگویی را با بهره مندی از فناوری های جدید و فراگیر ارتقاء داد.

وی ادامه داد: یکی از تأثیرگذارترین پدیده ها بر سازمان و ساختار ، حوزه  IT است بنابراین هماهنگی میان سازمان و ساختار با IT از الزامات است.

این مقام ارشد انتظامی با اشاره به طرح تجمیع خطوط ۱۱۰ خاطر نشان کرد: این طرح پاسخگویی را بالا می برد.

سردار سلیمانی ادامه داد: پلیس در همه شئونات زندگی با مردم در ارتباط است. بنابراین باید طرح هایی را که پاسخگویی پلیس را ارتقاء می دهد به جد دنبال کرد.

وی اضافه کرد: تحقق پلیس پاسخگو، مهربان ، مردمی و مقتدر که همواره مورد تأکید مقام معظم رهبری است باید به جد دنبال شود و معاونت فاوا در این میان نقش کلیدی دارد.

سردار سلیمانی تأکید کرد: پلیس همواره باید چند گام جلوتر از متخلفان و مجرمان باشد و همیشه با آمادگی کامل، هوشیارانه عمل کند.

در این مراسم سردار میرفیضی فرمانده انتظامی استان مازندران در خصوص مزایای تجمیع خطوط ۱۱۰ در استان به صورت ویدئو کنفرانس گزارشی ارائه کرد. همچنین در این مراسم از فعالان پروژه های ناجا تقدیر شد.دیدگاهها بسته شده است.